Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud začal projednávat odvolání Hradu v kauze Peroutka. Zeman nedorazil

Česko

  7:57aktualizováno  14:11
PRAHA - Pražský městský soud začal ve čtvrtek projednávat odvolání Kanceláře prezidenta republiky proti rozsudku, podle něhož se má Hrad omluvit Terezii Kaslové za výroky prezidenta o jejím dědečkovi, novináři Ferdinandu Peroutkovi. Miloš Zeman k soudu nedorazil.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

„Omlouvat by se mohlo jen 10 milionů občanů ČR,” řekl u soudu advokát Hradu Marek Nespala, podle nějž se nemá Zeman, za co omlouvat. Smyslem Zemanova výroku bylo podle Nespaly nastavení zrcadla, Zeman mohl nazvat Peroutku kolaborantem nebo antisemitou. Svým výrokem nemínil dehonestovat svého oblíbeného novináře.

Zeman označil Peroutku v projevu k výročí osvobození Osvětimi za autora článku „Hitler je gentleman“ a výroku „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.

Historici po Zemanově vystoupení upozornili na to, že Peroutka zmíněný text v časopise Přítomnost nenapsal a že autorem výroku o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Soudce Tomáš Novosad přečetl před přítomnými již několik Peroutkových článků, mimo jiné Češi, Němci, Židé či Dynamický život.

Obvodní soud pro Prahu 1 v březnu nepravomocně rozhodl, že Kaslová má právo na omluvu Hradu. Soudkyně Kateřina Sedláková to zdůvodnila mimo jiné tím, že prezidentská kancelář nepředložila žádný důkaz o pravdivosti Zemanových výroků. Prezident soudkyni následně zkritizoval, její verdikt označil za amatérismus. Hrad avizoval, že spor případně dovede až k Ústavnímu soudu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!