Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Amatérismus? Tak ať si Zeman na soudkyni z kauzy Peroutka stěžuje, zní z unie soudců

Česko

  17:01
PRAHA - Prezident Miloš Zeman označil vyjádření soudkyně z kauzy Peroutka „tak trochu za důkaz amatérismu“. Ona sama si pak podle něj hraje na „literární kritičku“, která popírá některé prameny. Vedení Soudcovské unie jeho výroky považuje za reakci na jeho neúspěch. Ať podá stížnost, vzkazuje mu šéfka sdružení Daniela Zemanová. Tu ale Hrad nechystá.

Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Soud nepravomocně rozhodl, že se Zeman musí Terezii Kaslové omluvit za výroky, v nichž jejího dědečka a významného novináře FerdInanda Peroutku viní z fascinace nacismem.

Hra na literární kritičku, řekl Zeman

Prezidentská kancelář se ale ve sporu nevzdává. Naposledy to prezident Zeman dokázal, když se ostře obul do soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 1, která na začátku března vyřkla pro Hrad nepříznivý verdikt.

Chudák holčička, kritizoval Zeman Dusilovou. Pustil se i do soudkyně případu Peroutka

Kateřina Sedláková si podle něj „hraje na literární kritičku“, která údajně „popírá pramen, který se jmenuje profesor Václav Černý“. „Naopak příbuzní Ferdinanda Peroutky, kteří pochopitelně protestovali, jsou pro ni pramenem důvěryhodnějším“, uvedl také Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz. To je podle hlavy státu „tak trochu důkazem amatérismu“.

Jeho rýpnutí do justice však vyvolalo silnou reakci. Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová považuje jeho výroky za stýskání neúspěšného účastníka řízení. „Výroky pana prezidenta vnímám jako polemiku se soudním rozhodnutím, které se dotýká i jeho osoby, v této věci tedy není nezávislým pozorovatelem. Soud kanceláři prezidenta nedal za pravdu, podobně komentují rozsudky mnozí neúspěšní účastníci řízení,“ uvedla šéfka profesního sdružení soudců.

Prezident by podle ní měl respektovat autoritu nezávislých soudů a práva. „V případě nesouhlasu s rozhodnutím soudu má možnost využít opravné prostředky, které zákon k ověření správnosti a zákonnosti prvostupňového rozhodnutí upravuje,“ doplnila Zemanová.

Sížnost nepodáme, zní z Hradu

K tomu se ale hradní kancelář nechystá. „Oficiální stížnost na soudkyni se neplánuje,“ uvedl mluvčí prezidenta na dotaz serveru Lidovky.cz Jiří Ovčáček. Podle něj je soudní spor nesmyslnou záležitostí.

„Je samozřejmě zarážející, že o naší historii a historických pramenech se rozhoduje soudně. Je to stejně, jako kdyby měl soud závazně rozhodnout letitý spor historiků, zda bylo chybou přijetí Mnichova, nebo zda šlo o takticky správný krok. Pokud jde o Ferdinanda Peroutku, čím dál hojněji se prokazuje, že za druhé republiky a v počátcích protektorátu selhal,“ doplnil Ovčáček.

Hrad ovšem ani po roce a více než třech měsících nepředložil sporný článek s titulkem „Hitler je gentleman“, jehož autorství Zeman přikládá právě Peroutkovi.

Kritika soudkyně? Kaslová: Netroufla bych si

Peroutkovu vnučku Terezii Kaslovou Zemanův výrok nijak zvlášť nepřekvapil. Po obsahové stránce jej však považuje za lichý. „Já bych si vůbec netroufala soudkyni hodnotit. Myslím si, logicky, že odvedla profesionální práci. Soudkyně reagovala na to, že žaloba je reakcí na výroky, v nichž prezident řekl, že Peroutka byl fascinován zrůdným učením, což podle něj dokládají dva výroky,“ komentovala Zemanova slova.

Kauza Peroutka stála Hrad jen 20 tisíc. Advokát Nespala s ní byl hotov za 10 hodin

Odsoudila též Zemanovo tvrzení, že soudkyně popřela výrok literárního kritika Václava Černého. Na něj se Zeman odkazuje v souvislosti s údajně Peroutkovým výrokem „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výt s vlky“. Zeman se hájí tím, že právě Černý Peroutkovi tento citát přiřkl ve svých pamětech. Novinář jej podle něj navíc nikdy nedementoval.

„Výrok o andělech prokazatelně napsal pan (Jan) Stránský. On se k tomu i přiznal. Sám uvedl, že článek s touto citací napsal pod pseudonymem Petr Bílý, Co víc to může dokázat? Pan Černý se prostě mýlil. Kdo jiný než autor může dokázat, že to napsal on,“ uvedla dále Kaslová. „Logika věci v rozhodnutí soudu je tedy podle mě úplně jasná.“ doplnila na závěr.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...