Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přitvrdil na adresu Peroutky. Nehorázné, zažalovat měli i jeho, říká Wagnerová

Eliška Wagnerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eliška Wagnerová | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Pokud prezident Miloš Zeman u soudu s vnučkou Ferdinanda Peroutky nepředloží článek s titulkem „Hitler je gentleman“, musí prohrát. Tvrdí to alespoň senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která upozornila na „nevědomost“ hlavy státu a týmu jeho právníků.

Lidovky.cz: Tvrdíte, že prezident nepochopil, co bylo jeho úkolem u soudu kvůli sporu s vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou o ochranu osobnosti jejího dědečka. Tím podle vás bylo konkrétně co?
Měl předložit důkaz, že Ferdinand Peroutka publikoval článek „Hitler je gentleman“ a výrok o vlcích a andělech (slova ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘ měl podle Zemana Peroutka publikovat po mnichovské dohodě- pozn. red.). U něj ale bylo později prokázáno, že jej publikoval tehdejší politik a novinář Jan Stránský. Tenhle článek (s titulkem „Hitler je gentleman“ - pozn. red.) prezident ale nedoložil. V řízení o ochranu osobnosti, v němž žalobkyně říká, že nejde o pravdivý výrok, musí žalovaný, který se výroku dopustil, doložit, že je pravdivý. Pokud Zeman není schopen to doložit, pak musí jasně prohrát. Každý, a prezident zejména, by si měl dávat pozor na to, co říká. Měl by to mít vždy podložené.

Lidovky.cz: Máte tedy pocit, že se tím „kontextuálním moralizováním“ Ferdinanda Peroutky, jak sama říkáte, snaží jen odvést pozornost od toho, že mu chybí důkaz?
On se teď pokouší shánět nějaké další Peroutkovy články, které z našeho pohledu jistě byly hodně zvláštní. Václav Bělohradský ale napsal velmi dobrou stať, v níž dobře rozebírá Peroutkovu filozofii a to, co jej motivovalo. A tím rozhodně nebyla fascinace nacismem. Naopak to byl jistý pokus o záchranu českého národa.

Lidovky.cz: Ve svém příspěvku na Facebooku jste zmínila možnost další žaloby na ochranu osobnosti. To právě kvůli těm dalším výrokům na adresu novináře Peroutky?
On několikrát (v nedělním rozhovoru pro Primu - pozn. red.) mluvil v souvislosti s Peroutkou o nacismu. Dokonce to i opakoval. Zatrnulo mi, když jsem to slyšela. To je skutečně nehorázné.

Lidovky.cz: Přitvrzuje Zeman podle vás ve svých výrocích?
Jednoznačně. Tím, že je bohužel žalovaná prezidentská kancelář, nikoli on sám, tak se Zeman směje za bukem. Otázkou samozřejmě je, jestli je správné, že je žalovaná Kancelář prezidenta republiky. Mě trošku udivuje, že nezažalovali jak kancelář, tak Miloše Zemana jako osobu. Soud by měl určit, u koho žalobu nepřipustí a komu ano. Škoda, že to tak neudělali. Uvidíme, jak to dopadne.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!