Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman přitvrdil na adresu Peroutky. Nehorázné, zažalovat měli i jeho, říká Wagnerová

Česko

  17:07
PRAHA - Pokud prezident Miloš Zeman u soudu s vnučkou Ferdinanda Peroutky nepředloží článek s titulkem „Hitler je gentleman“, musí prohrát. Tvrdí to alespoň senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která upozornila na „nevědomost“ hlavy státu a týmu jeho právníků.

Eliška Wagnerová foto:  Michal Sváček, MAFRA

Lidovky.cz: Tvrdíte, že prezident nepochopil, co bylo jeho úkolem u soudu kvůli sporu s vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou o ochranu osobnosti jejího dědečka. Tím podle vás bylo konkrétně co?
Měl předložit důkaz, že Ferdinand Peroutka publikoval článek „Hitler je gentleman“ a výrok o vlcích a andělech (slova ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘ měl podle Zemana Peroutka publikovat po mnichovské dohodě- pozn. red.). U něj ale bylo později prokázáno, že jej publikoval tehdejší politik a novinář Jan Stránský. Tenhle článek (s titulkem „Hitler je gentleman“ - pozn. red.) prezident ale nedoložil. V řízení o ochranu osobnosti, v němž žalobkyně říká, že nejde o pravdivý výrok, musí žalovaný, který se výroku dopustil, doložit, že je pravdivý. Pokud Zeman není schopen to doložit, pak musí jasně prohrát. Každý, a prezident zejména, by si měl dávat pozor na to, co říká. Měl by to mít vždy podložené.

Lidovky.cz: Máte tedy pocit, že se tím „kontextuálním moralizováním“ Ferdinanda Peroutky, jak sama říkáte, snaží jen odvést pozornost od toho, že mu chybí důkaz?
On se teď pokouší shánět nějaké další Peroutkovy články, které z našeho pohledu jistě byly hodně zvláštní. Václav Bělohradský ale napsal velmi dobrou stať, v níž dobře rozebírá Peroutkovu filozofii a to, co jej motivovalo. A tím rozhodně nebyla fascinace nacismem. Naopak to byl jistý pokus o záchranu českého národa.

Lidovky.cz: Ve svém příspěvku na Facebooku jste zmínila možnost další žaloby na ochranu osobnosti. To právě kvůli těm dalším výrokům na adresu novináře Peroutky?
On několikrát (v nedělním rozhovoru pro Primu - pozn. red.) mluvil v souvislosti s Peroutkou o nacismu. Dokonce to i opakoval. Zatrnulo mi, když jsem to slyšela. To je skutečně nehorázné.

Lidovky.cz: Přitvrzuje Zeman podle vás ve svých výrocích?
Jednoznačně. Tím, že je bohužel žalovaná prezidentská kancelář, nikoli on sám, tak se Zeman směje za bukem. Otázkou samozřejmě je, jestli je správné, že je žalovaná Kancelář prezidenta republiky. Mě trošku udivuje, že nezažalovali jak kancelář, tak Miloše Zemana jako osobu. Soud by měl určit, u koho žalobu nepřipustí a komu ano. Škoda, že to tak neudělali. Uvidíme, jak to dopadne.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat