6. března 2016 11:34, aktualizováno  13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman k Peroutkově článku: Boha také nikdo neviděl, a to neznamená, že neexistuje

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman rozhodně nebude ve výrocích zdrženlivější, jak ho ve čtvrtek vyzval Senát. Dotázal se, zda to od horní komory nelze pokládat za drzost, pokud prezidentovi s dvojnásobně větší podporou radí, jak zvýšit jeho důvěryhodnost. A vyjádřil se také k nepravomocnému verdiktu v kauze Peroutka vs. Hrad.

Zeman v diskuzním pořadu televize Prima komentoval kauzu neexistujícího článku, který údajně pod názvem Hitler je gentleman napsal novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka. Byť Hradu soud nepravomocně nařídil omluvit se Peroutkově vnučce, Zeman zopakoval, že text existuje a že se najde. Pomohl si také příměrem, že „Boha také nikdo neviděl, což neznamená, že neexistuje“. Doslova řekl: „Je to něco podobného, jako kdybyste prohlásil, že Bůh neexistuje, protože nebyl spatřen“. Prý ještě není tak senilní, aby ztrácel paměť.

Zeman připomenul, že se několikrát veřejně omluvil za to, že se článek dosud nepodařilo najít. „Pokud se ho nepodařilo najít a soudkyně z toho vyvozuje, že ten článek neexistuje, je to něco podobného, jako kdybyste prohlásil, že bůh neexistuje, protože ho nikdo nenašel,“ uvedl prezident.

Poznamenal, že o článku mluvil v roce 2002 také někdejší ministr kultury Pavel Dostál, ale nebyl za to Peroutkovou vnučkou Terezií Kaslovou žalován. Zopakoval, že v období druhé republiky Peroutka napsal jiné podobné články, v nichž se prý přiklonil k nacismu. Právě to podle Zemanova mluvčího bude předmětem odvolání - že se soudkyně odmítla zabývat důkazy, které se týkají historického kontextu a historických výroků Peroutky.

Základní důvod, proč se článek jeho mluvčímu dosud nepovedlo nalézt, je podle Zemana v tom, že časopis Přítomnost vycházel ve dvou vydáních a ve druhém vydání byly některé Peroutkovy články cenzurovány.

Hlava státu se také pustila do souboje se Senátem. Zdůraznil, že Senát má třetinovou důvěru společnosti, zatímco důvěra v něho se pohybuje mezi 60 a 70 procenty, a proto nehodlá brát na jeho doporučení, aby nerozděloval svými výroky společnost, ohledy.

Senátoři totiž ve čtvrtek odhlasovali, že prezident by měl být ve vyjádřeních zdrženlivý. Neměl by poškozovat vážnost jiných ústavních orgánů ani ohrožovat spojenecké závazky a hodnotovou orientaci České republiky. Uvedl to v souvislosti se Zemanovými spornými výroky, mimo jiné vůči premiérovi.

Horní komora své usnesení přijala nejtěsnější většinou 18 hlasů z 35 přítomných členů horní komory. Zeman na to poukázal s tím, že Senát má 81 členů.

Další témata

Zeman se v pořadu vyjádřil i k migraci. Podle něj letos výrazně vzroste počet uprchlíků, kteří budou chtít cestovat přes Česko. V takovém případě by měly být zavřeny hranice a migranti by vůbec neměli být vpuštění na české území. Jinak by je následně Německo, kam by uprchlíci pokračovali, mohlo vracet právě do Česka.

V otázce školství uvedl, že by vysoké školy neměly dostávat peníze podle počtu studentů, ale podle výše uplatnění jejich absolventů. V tomto hledisku si podle jeho slov nejlépe vede například Vysoká škola Škoda Auto, kde uplatnění absolventů dosahuje 100 procent.

Co se týče čínský investic, podle Zemana by asijská země mohla v Česku investovat dalších 45 miliard korun, k podpisu je připraveno zhruba 20 obchodních dohod.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz