Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Zhrozený Číňan sledoval na webkameře znásilnění a vraždu přítelkyně

Svět

  6:00
TORONTO - Čínská studentka byla ve svém bytě v Torontu znásilněna a zavražděna. Útočník ji napadl ve chvíli, kdy si dívka přes webkameru povídala se svým bývalým přítelem. Ten tak musel vraždě své někdejší partnerky přihlížet. Soud nad násilníkem tento týden vyřkl verdikt doživotí, uvedl kanadský server CBCnews.ca.

Liu Jianhui

Třiadvacetiletá Liou Čhien pocházela z Číny a do Kanady odjela studovat angličtinu na York University v Torontu. 11. dubna 2011 si v časných ranních hodinách povídala prostřednictvím webkamery se svým bývalým partnerem Meng Sienem, když do jejího bytu vnikl údržbář budovy Brian Dickson.

Dickson mladou studentku napadl a srazil ji k zemi. Meng Sien před soudem vylíčil, že na monitoru počítače viděl, jak dívka křičí "Ne!" a násilníkovi se marně pokouší ubránit, pak ji však Dickson ze záběru kamery odstrčil. Poté Meng zaslechl dvě tlumené rány a na chvíli zavládlo ticho, načež bylo slyšet, jak útočník hlasitě dýchá. O chvíli později se nahý objevil před webkamerou a počítač vypnul, vypověděl v soudní síni Meng, který obžalovaného Dicksona jasně identifikoval.

Liou Ťien-chuej (vlevo) a Ja Žu-čeng, rodiče zavražděné dívky, hovoří po vynesení verdiktu s novináři.

Ja Žu-čeng s portrétem své zavražděné dcery Čhien Liou.

O Dicksonově vině svědčily také přímé důkazy - na dívčině mrtvém těle bylo nalezeno sperma, jehož DNA odpovídala Dicksonově. Žalobce před porotou uvedl, že dvaatřicetiletý muž studentku znásilnil a uškrtil, načež z jejího bytu odcizil počítač, webkameru a mobilní telefon.

PSALI JSME:

Dickson nejprve tvrdil, že je nevinný, informoval server CBCnews.ca. Policii u výslechu přiznal, že v pokoji Liou strávil několik hodin, tvrdil však, že s dívkou diskutovali o vaření. Před soudem se však nakonec doznal. Porota jej uznala vinným z vraždy prvního stupně a odsoudila jen k doživotnímu trestu vězení. Rozsudek Dickson vyslechl, aniž by projevil jakékoli viditelné pohnutí. "Neřekl nic. Jen verdikt přijal," citoval server advokáta odsouzeného Roberta Nuttalla.

Autor: