Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kotlebovy šeky v hodnotě 1488 eur obsahují extremistické symboly, potvrdil soudní znalec

Marián Kotleba. foto: Reuters

Bratislava/Pezinok - Šeky v hodnotě 1488 eur (40 180 korun), kvůli kterým předseda krajně pravicové slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba čelí obžalobě z trestného činu, obsahují extremistické symboly. Vyplynulo to z posudku znalce, který v pátek v procesu s Kotlebou přečetla soudkyně.
  17:13aktualizováno  17:31

Obžalovaný se dříve hájil tím, že vyšetřovatel případu zmíněnou částku, kterou LSNS věnovala několika rodinám, účelově rozdělil na číslice 14 a 88.

Marian Kotleba u soudu odmítl vinu z extremistického činu. Hrozí mu vězení a ztráta poslaneckého mandátu

Znalec Matej Medvecký se ve svém posudku přiklonil na stranu prokuratury a jejího názoru, že čísla 14 a 88 jsou známá a používaná v extremistické symbolice. „Tato šifra (14 a 88) má v neonacistickém prostředí jednoznačný a specifický význam. Jde o jednu z nejpoužívanějších šifer v prostředí extrémní pravice,“ napsal v posudku Medvecký.

Zmíněné číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“ Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Symbolické šeky na částku 1488 eur předal Kotleba v roce 2017 před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám. Akce se konala v den výročí válečného slovenského státu, který byl spjat s nacistickým Německem a ke kterému se Kotlebova strana hlásí. Soud nechal přehrát záznam z akce, během které Kotleba řekl, že jde o malou oslavu na uctění dne slovenské státnosti, na který se zapomíná.

Podle znalce na akci vystoupili také dva zpěváci, kteří se v minulosti pohybovali v extremistickém prostředí. Jeden z nich, nynější mluvčí a poslanec LSNS Ondrej Ďurica, který v minulosti spolupracoval s kontroverzní českou kapelou Ortel, rovněž vypovídal u soudu.

Kotleba tvrdil, že na akci při rozdávání šeků nedošlo k trestnému činu. „Žádný extremismus tam páchán nebyl. Šlo o akci s národním, kulturním a křesťanským poselstvím,“ uvedl předseda LSNS, kterému v případě uznání viny hrozí vězení a ztráta poslaneckého mandátu.

Soudkyně po zahájení procesu s Kotlebou dříve v tomto roce oznámila, že obžalobu bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona, než navrhovala prokuratura. To by znamenalo, že Kotlebovi by v případě uznání viny hrozilo až osmileté vězení. Proces s Kotlebou bude pokračovat v červnu.

Autor: