Lidovky.cz

Léčivé pochoutky ze zahrady. Vypěstujte si jedlý trávník

Jídlo

  7:00
Rostliny čerstvě utržené z trávníku nám poslouží víc než "umělohmotné" papriky a rajčata ze supermarketů. Mají řadu vitamínů a minerálních látek, navíc je máme pod dohledem a nejlépe víme, jestli rostou i bez chemie. Jedlé jsou některé květy i listy rostlin, navíc jedlý trávník nevyžaduje téměř žádnou péči.

Založte si jedlý trávník, je i pro líné. foto: Shutterstock

Pokud už vás nebaví trávit volné chvíle na zahradě se sekačkou, zkuste si místo nízkého pažitu vypěstovat jedlý trávník. Z něco pak můžete vybírat rostliny do salátů či čajových směsí. Mnoho z často opomíjených bylinek je totiž možné využít v kuchyni, jsou zdravé a výživné.

Založení snadné, péče minimální

"Založení jedlého trávníku je jednoduché. Když máte holou půdu, vysejte nějakou nižší luční směs k sešlapu a častějšímu kosení. Když máte běžný trávník, přestaňte ho hnojit, zalévat i herbicidovat, sekejte ho o pár centimetrů výš a sám se vám přemění na jedlý," popisuje v knize Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku autor Jaroslav Svoboda. Vysvětluje, že někdy je nutné nechat trávník v létě proschnout, aby tráva uvolnila místo pro jiné rostliny. Hlavní zásadou je ale nekosit příliš často a příliž nízko.

Černohlávek obecný

Další rok po založení už vás v létě po návratu z dovolené nečeká nepříjemné překvapení: jedlý trávník nezežloutne. Budou ho totiž tvořit odolné rostliny s hlubokými kořeny. "Když neposekáme, ještě mu tím pomůžeme, protože si více zastíní povrch půdy, omezí vypařování, vykvete, vysemení se, a tím zahustí do příštího roku," popisuje Svoboda.

Ekozahrada

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku je kniha Jaroslava Svobody, kterou vydává nakladatelství Smart Press.

Ekozahrada

Ekozahrada vyžaduje minimální údržbu, a přitom poskytují maximální užitek – bohatou úrodu a bujnou přírodu. Kniha přináší podrobný návod pro vytvoření zahrady, informace o málo známých druzích zeleniny, tradičních odrůdách ovocných stromů, o zvířatech v zahradě a mnohem více.

I o jedlý trávník je nutné se starat, intenzita sekání je ale nízká, trávník by měl dosahovat výšky asi pět centimetrů. A pokud se už rozhodnete zbavit se na zahradě chemikálií, můžete i sekačku vyměnit za kosu.

Jedlý trávník poslouží hlavně našemu zdraví. "Většina jedlých planých rostlin má více minerálů a vitaminů, než běžně používaná zelenina. Ta šlechtěním pro chuť, velikost a jemnost většinu svého potenciálu ztratila," říká Svoboda.

Upozorňuje ale na to, že na chuť planých rostlin si člověk déle zvyká. Nejlepší je začít s čerstvými jarními bylinami, které ještě nejsou nahořklé. Stačí je přidávat do salátů a zvykat si na jejich chuť. Experimentování se ale nevyplácí. Platí zásada, že konzumovat bychom měli jen rostliny, které dobře známe a víme, že nejsou jedovaté. Každou novou bylinku nejdřív ochutnejte jen v malém množství, aby se vyloučila možnost alergií.

Jedlý trávník

Jedlé poklady z trávníku:

  •  Zběhovec plazivý
    Nádherná modrofialově kvetoucí rostlina. Má bohatý obsah cenných účinných látek. Při kvetení ho nebudete chtít posekat, ideální je na okrajích. Nesekaný kvete od května do června, květy jsou velkou atrakcí pro včely. Hodí se zejména k pokrytí půdy. Daří se mu na slunném až polostinném místě, půda by měla být propustná, výživná, mírně vlhčí.

    Mladé výhonky lze jíst v salátech, listy jsou hořké. Celá rozkvetlá nať se uplatní v mnoha čajových směsích. Pomáhá na záněty dýchacích cest, kašel, na hlasivky, astma. Zlepšuje trávení, léčí ztvrdlá játra. Podporuje a posiluje látkovou výměnu, tonizuje. Mírně snižuje krevní tlak, působí proti bolestem trávicího ústrojí, uklidňuje. Nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky.

Zběhovec plazivý

  • Kontryhel obecný
    Má raději delší trávník než obvykle. Roste na slunci i ve stínu, na zídkách i pod stromy a keři. Kontryhelů je více druhů s různou velikostí, ty velké se nehodí do trávníku, jen na lemy. Je-li ponechán, kvete mezi dubnem a červnem.

    Mladé lístky se jedí syrové nebo vařené. Z listů se dělá čaj. Má v lidovém léčitelství přezdívku "ženský plášť" (i v angličtině), léčí ženské choroby, záněty, poruchy menstruace, zvyšuje pravděpodobnost početí a udržení plodu, zlepšuje kvalitu mateřského mléka. Ve formě koupele se používá pro slabé děti, posiluje svalstvo. Nemá nežádoucí účinky.
  • Česnek domácí a česnek viniční
    Oba rostou celkem dobře v trávě. Nestříhány kvetou v červenci. V přírodě rostou na výslunných stráních. Česneků rostoucích bez problémů u nás jako trvalka existuje spousta druhů a je to ideální permakulturní rostlina k experimentování nejen v trávníku. V zahradnictvích se prodávají cibule druhů okrasných i jedlých. Listy mohou být použity jako náhražka klasického česneku či pažitky.
  • Rmenec sličný
    Plazivá trvalka, roste v trávníku velmi dobře a kvete, i když je pravidelně sekán. Posekané listy obohacují kompost. Kvete od července do října. K dostání jsou i speciální nekvetoucí kultivary do trávníků, podle mne je ale škoda o květy přijít.

    Říká se mu i římský heřmánek, používá se stejně, ale není to pravý heřmánek. Z květů se dělá velmi osvěžující bylinkový čaj, který je dobrý na žaludek, speciálně pro děti. Uklidňuje nervy, čistí krev, povzbuzuje chuť k jídlu. Slouží jako základ pro některé hořké a žaludeční likéry a piva. Araby je používán pro éterické oleje. Květy se používají do šamponu.
  • Řebříček obecný
    Dobře si vede ve společné výsadbě s trávou a posekané části velice obohatí živinami kompost. Snese i velmi nízké sekání, má rád sucho a slunce. Pokud je kdykoliv v létě ponechán nesekaný, během měsíce vytvoří nádherné květy. Normálně jsou bílé, ale existují pestrobarevné kultivary od světle růžové po fialovou a červenou. Bílé jsou nejlepší. Rostlina odpuzuje některé brouky, mravence a mouchy.

    Mladé listy jsou chutným přídavkem do salátů, listy jsou velmi bohaté na minerály a celá horní nať má léčivé účinky. Čerstvá podrcená nať hojí rány, je totiž dezinfekční a zastavuje krvácení. Jako čaj zlepšuje trávení, čistí organismus, pomáhá při ženských chorobách i při pálení žáhy. Snižuje krevní tlak. Kdysi se používal jako bylinný tabák a náhražka chmele při vaření piva.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.