Lidovky.cz

Design

Výstava Krásná práce vrací živá řemesla a lidové umění zpět do kultury dneška

Ve dnech 8. - 21. listopadu proběhne v Praze v Galerii 1 první ročník akce věnované živým lidovým řemeslům a jejich tvůrcům. Výstava vymaňuje ruční výrobu ze sentimentální sféry jarmarků a farmářských trhů. foto: Tomáš Souček

Výšivka pavím perem, rybími šupinami nebo uzená keramika, i to bude k vidění na výstavě Krásná práce. Ve dnech 8. - 21. listopadu proběhne v Praze v Galerii 1 první ročník akce věnované živým lidovým řemeslům a jejich tvůrcům. Výstava vymaňuje ruční výrobu ze sentimentální sféry jarmarků a farmářských trhů.
  5:39

Vrací ji současnosti, poskytuje jí důstojnost a ukazuje vysokou hodnotu artefaktů vytvořenými tradičními technikami.

Dříve uznávaný, později neprávem zapomenutý. Výstava připomene dílo malíře Jaroslava Verise

Přehlídka živých řemesel a lidové tvorby Krásná práce, která na podzim proběhne, je první akcí tohoto typu v Praze po zániku institucí ÚLUV a Krásná jizba v roce 1995. Nadační fond Družstevní práce ji pořádá ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. První ročník přehlídky nabídne návštěvníkům výrobky vytvořené unikátními zanikajícími technikami a představí tvůrce, jejichž rody se řemeslu věnují i po mnoho generací.

Na workshopech si zájemci budou moci vyrobit hračku ze dřeva nebo sami...
Přehlídka živých řemesel a lidové tvorby Krásná práce, která na podzim...

„Chceme propojovat mistry řemesel s moderními návrháři a posouvat řemeslo a ruční práci blíže současnosti, to vše s hlubokým respektem k tradičním technikám a vzorům. Chceme pečovat o tento náš živoucí národní poklad, chránit jeho autenticitu, přivádět k němu mladé lidi a dále jej rozvíjet,“ uvádí Michaela Kádnerová a Klára Hegerová, zakladatelky nadačního fondu Družstevní práce, který výstavu Krásná práce pořádá.

Designblok odtajnil jména vystavujících. Na koho se můžete těšit?

Na akci se návštěvníci budou moci seznámit s technikami, které nemají jinde ve světě obdobu. Uvidí například opasky vyšité pavím perem, které symbolizují mužskou sílu, keramiku vyrobenou prehistorickou technikou zakuřování nebo ukázky romských řemesel. Na workshopech si zájemci budou moci vyrobit hračku ze dřeva nebo sami navléknout vánoční ozdobu z foukaných skleněných perel, jaké mívaly na stromečku naše prababičky. Součástí akce budou i přednášky a promítání dokumentárních filmů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.