Přišel o zlato kvůli svlečenému dresu. Teď se ale Benabbad dočkal

16:25aktualizováno  16:50
CURYCH - Francouz Mahiédine Mekhissi-Benabbad, který přišel po diskvalifikaci za svlečený dres o zlato z běhu na 3000 m překážek, s převahou vyhrál závod na 1500 m. Do finále, které poznamenalo několik karambolů, kvůli chřipce nenastoupil Jakub Holuša.

Mahiedine Mekhissi-Benabbad se dočkal, má zlato z běhu na 1500 metrů. foto: Reuters

Česká štafeta na 4x400 metrů Jan Tesař, Daniel Němeček, Michal Desenský a Patrik Šorm doběhla ve finále mistrovství Evropy v Curychu na posledním osmém místě. Zvítězilo britské kvarteto s dvěma nejrychlejšími muži z individuálního závodu Martynem Rooneym a Matthewem Hudsonem-Smithem.

Vítězná britská štafeta na 4x400 metrů.

Česká výprava má na šampionátu ve hře už jen obhájce titulu v hodu oštěpem Vítězslava Veselého. Finále jeho disciplíny právě probíhá.

Štafeta se v sobotu po úspěšném rozběhu ještě musela o postup do finále strachovat, neboť Nizozemci po protestu večer běželi sólozávod proti času a mohli českou čtveřici z elitní osmičky vystrčit. Atleti nezvyklý běh sledovali v hotelu společně s nizozemskou výpravou.

"To bylo pikantní," podotkl Desenský. "Dvě třetiny tam byli Nizozemci, menší Češi, tak jsme si říkali, že by to bylo takový blbý, kdyby nás dali, aby nevznikla nějaká bouchačka," usmíval se Němeček.

JDU SI PRO TITUL. Aspoň to si Mahiedine Mekhissi-Benabbad myslel. Jenže...

Ve finále chtěl porazit aspoň jednu štafetu, což se nepodařilo. "Bez Másla je ale cíl splněn už tím finále," uznal Němeček s odkazem na zranění českého rekordmana Pavla Masláka.

Francouzská hymna zazněla několikrát

Francie se radovala i po štafetě čtvrtkařek, kde finišmanka Floria Gueiová předvedla v cílové rovince nevídané zrychlení a posunula se ze čtvrtého místa až na první. Dlouho vedoucí Ukrajinky přišly o zlato o pět setin sekundy.

Mistrem Evropy v maratonu se stal italský vytrvalec Daniele Meucci, jenž na členité trati v Curychu vyhrál v čase 2:11:08. Stříbro za dvě hodiny a rovných dvanáct minut vybojoval naturalizovaný Polák etiopského původu Yared Shegumo, třetí byl s odstupem dalších 15 sekund Rus Alexej Reunkov.

ČTĚTE VÍCE

Osmadvacetiletý Meucci získal první maratonskou medaili a zkompletoval svou sbírku cenných kovů z ME. V roce 2010 byl v Barceloně třetí a před dvěma lety v Helsinkách druhý na trati 10 000 m, kterou běžel i v Curychu a při triumfu Brita Mo Faraha byl ve středu šestý.

Obhájce titulu, devětatřicetiletý Švýcar Viktor Röthlin, doběhl ve svém posledním maratonu v kariéře před domácím publikem pátý.

Závod zhruba 25 kilometrů vedl v odvážném sólovém běhu Polák Marcin Chabowski. Došly mu však síly, po 34 km ho předstihl Meucci a vyčerpaný běžec poté odstoupil.