Lidovky.cz

Scio připravuje své vlastní maturity. Studenti by mohli používat i internet

Česko

  9:49
PRAHA - Jen málokteré školy nyní ještě počítají se státní maturitou. Neschopnosti státu spustit jednotný model chce využít společnost Scio. A připravuje své maturity.
Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto.

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Když se dva hádají, třetí se směje. Toto známé pořekadlo by teď mohlo platit o státních maturitách. Zatímco se ministerstvo školství "hádá" s politiky a školami o budoucnost státních maturit, společnost Scio začíná pracovat na své vlastní verzi této zkoušky.

Kauza maturit

*O zavedení státní maturity se mluví od roku 1992. Do školského zákona ji prosadila v roce 2004 tehdejší ministryně za ČSSD Petra Buzková. Poprvé podle ní měli studenti maturovat o čtyři roky později. Ještě před zkouškami se ale ukázalo, že jsou testy plné chyb a nelogických otázek. V roce 2007 tak byly maturity odloženy na rok 2010. Loni v červnu proti státem řízené zkoušce začali protestovat studenti. Argumentovali tím, že není připravená. Protože bylo krátce před předpokládanými mimořádnými volbami, vzali si politici maturity jako jedno z hlavních témat a odhlasovali jejich roční odklad. Studenti by tak měli zkoušku skládat příští školní rok.

* Osud maturit je ale nejistý i nyní. ODS i ČSSD totiž teď před parlamentními volbami říkají, že po volbách zkoušku opět odloží.

* Nicméně zatím platí, že maturita odstartuje v příštím školním roce. Letos v říjnu má na školách proběhnout generální test. Účast škol je na ní nepovinná.

* Příprava státních maturit stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do roku 2011 pak spolkne ještě dalších 285 milionů, provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. V prvním roce by se jednotných zkoušek mělo zúčastnit přibližně 107 000 studentů z asi 1300 škol.

V českých školách chtějí vyzkoušet model, který funguje v Dánsku. Navíc pokud budou státní maturity opět odloženy, jak to slibuje ČSSD i ODS, je skutečně reálné, že Scio s vlastním modelem maturit do škol prorazí.

"Nyní zákon nařizuje, že všechny školy budou muset v příštím školním roce dělat státem řízené zkoušky. Pokud by ale došlo opět k odkladu, mohly by využít testy od soukromé společnosti," potvrdila LN mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Dánský model maturit, který na tamních školách odstartuje letos, dovoluje žákům používat při zkoušce internet. Hodnotí totiž nejen znalosti maturanta, ale i práci s informacemi a to, jak se k nim dokážou dostat. Zakázané je používat při maturitě komunikační programy, jako je například icq, e-mail či Skype.

"Hodnotí se zejména to, jak s informacemi naloží a jaký výstup na jejich základě nabídnou," popsal mluvčí Scia Bohumil Kartous.

Podle Scia by se dal tento model použít hlavně při profilové části maturit, kterou si v současnosti připravují školy samy. Aplikovat by se dal na všechny předměty. "Jde jen o to, připravit dostatečně kvalitní zadání úloh a zde je možné se poučit z již existujících zkušeností v Dánsku," dodal Kartous. Pilotní vyzkoušení modelu přímo ve školách by mohlo proběhnout již za tři roky. "Je to dlouhodobá záležitost. Cílem takové maturity není jen zkouška, ale také příprava žáků na ni. Nejdříve je třeba začít zapojovat do výuky prvky, které je naučí pracovat s informacemi způsobem, který bude u zkoušky vyžadován," dodal.

Velkou komplikací by ale mohl být fakt, že školy nejsou dostatečně vybaveny počítači a dostatečné nejsou často ani znalosti učitelů v této oblasti. Do projektu by se tak mohly zapojit pouze školy, které jsou nejen dobře vybaveny, ale učí děti práci s počítačem a zapojují internet a multimédia do výuky.

Politici neprotestují
Stejně jako je dnes pouze na vysokých školách, zda u přijímacích zkoušek využijí Národní srovnávací zkoušky společnosti Scio, bylo by zcela na středních školách, pokud by někdy v budoucnu chtěly model maturit této společnosti využít. "Aby podle něj maturovaly všechny školy, musel by to nařizovat zákon," vysvětlila Kateřina Böhmová z ministerstva. Scio zatím netuší, kolik by školy za jejich maturitu platily. Podle Kartousových slov jsou tyto úvahy předčasné.

Překvapivě proti dánskému modelu nejsou ani školští experti ze dvou nejsilnějších stran – Walter Bartoš z ODS a Jiří Havel z ČSSD. "Ano, dokážu si představit, že by dánský model fungoval i na českých školách," řekl Bartoš.

A nebránily by se mu ani některé školy. Ale například podle ředitele brněnského gymnázia Josefa Filouše by závěrečnou zkoušku neměla připravovat soukromá firma. "Pusťme stát k tomu, aby udělal státní maturity a aby je postupně zlepšoval. Po čase mohou být klidně on-line," řekl LN Filouš.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.