Lidovky.cz

Střední Čechy slibují napínavý souboj. ODS má šanci na odvetu

Česko

  14:33
Pro Středočeský kraj zatím platí to, čemu se ve sportu říká plichta. Průzkumy chvíli nahrávají ODS, pak zase ČSSD. Problémy v kraji ale vidí strany podobně. Řešit ve sněmovně chtějí hlavně špatnou dopravní infrastrukturu.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře. foto: Fotoarchiv LN

Každý chvilku... začíná známé české pořekadlo. Dva týdny před volbami ale přesně vystihuje situaci ve Středočeském kraji. Doslova o každý voličský hlas se tam totiž přetahují ODS a ČSSD.

Regionální průzkumy veřejného mínění to dokládají jasně. Zatímco poslední výzkum pro Český rozhlas nahrává sociálním demokratům, jen o několik dní starší údaje České televize straní ODS.

Volební speciál - Středočeský kraj

"Je to statistická chyba," vysvětluje Jana Hamanová z agentury SC&C, která se podílí na výzkumech pro obě veřejnoprávní média.

Volby ve středních Čechách tak ještě slibují napínavý souboj, ve kterém nepůjde jen o poslanecká křesla, ale i o odvetu za minulá léta.

Tradičně modrý region totiž v roce 2008 získali ve svůj prospěch sociální demokraté. V čele s Davidem Rathem tehdy porazili dosavadního hejtmana Petra Bendla. A ten jim to teď jako středočeská jednička ODS může oplatit.

Velmi těsný zápas však Bendl letos nesvádí přímo s Rathem. Jedničkou sociální demokracie v kraji je totiž místopředseda strany Milan Urban. Rath se musel spokojit až s druhým místem. Ani to ale neměl jisté, někteří spolustraníci ho na kandidátce nechtěli vůbec.

Volby. Středočeský kraj (grafika).

Bendl s Urbanem však nejsou zdaleka jediní, kteří mají ve Středočeském kraji šanci uspět. Pětici lídrů stran, které v průzkumu Českého rozhlasu překročily pět procent hlasů, doplňuje místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová a poslanec za KSČM Stanislav Grospič.

Ani jeden není v politice nováčkem. Klasnová, která zatím jako jediná nesedí ve sněmovně, je totiž alespoň zastupitelkou v Praze 1.

Celkově mají voliči možnost vybírat z 20 politických stran a hnutí. Komunisty a Věci veřejné spojil odpor k letišti A co strany voličům nabízejí? "Zlepšíme dopravní infrastrukturu v kraji," slibují třeba ODS a TOP 09. Peníze na výstavbu nových silnic a údržbu těch stávajících chtějí pro Středočeský kraj získat schválením dobrého rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. "Chci prosadit, aby nezbytné zdroje nebyly neefektivně projedeny," dušuje se Kalousek.

Volby. Lídři stran ve Středočeském kraji (grafika).

Urban zase za ČSSD slibuje, že kraj konečně vystoupí ze "stínu hlavního města ".

Plány dvou naprosto odlišných stran, KSČM a Věcí veřejných, se pak paradoxně protnuly nad letištěm Vodochody, ze kterého se má do tří let stát mezinárodní letecká křižovatka. "Respektujeme místní referenda a odmítáme výstavbu tohoto mezinárodního letiště," reaguje Klasnová na protesty, které se kvůli plánované stavbě odehrávají v obcích v okolí Vodochod u Prahy.

A komunisté to kvitují. Vadí jim totiž, že o výstavbu letiště usiluje investiční společnost Penta, která vlastní leteckého výrobce Aero Vodochody. "Vidíme to jako střet soukromých zájmů s veřejným zájmem obcí a občanů v tomto regionu a jsme proti výstavbě tohoto letiště," tvrdí Grospič.

Penta se ale politických tlaků nebojí. "Je to líbivé, jednoduché předvolební téma, kterého se politici rádi chytají. Jedinou důležitou věcí je ale proces schvalování dopadů na životní prostředí," řekl už před časem LN spolumajitel Penty Marek Duspiva.

Další díl seriálu, tentokrát z Moravskoslezkého kraje si přečtěte v pátek 21. 5.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.