Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath rozjel multimediální vlak. 'Je to potěmkinovská stavba,' tvrdí autor

Hejtman David Rath uvnitř Revolution Train. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman David Rath uvnitř Revolution Train. | foto: Středočeský kraj

PRAHA Otevírá každé hřiště, tančí na každém plese. Středočeský hejtman David Rath si zkrátka nenechá ujít jedinou příležitost se ve "svém" regionu před volbami zviditelnit.

 Minulý týden tak "vypustil" na středočeské koleje i takzvaný Revolution train – multimediální vlak, který má studenty základních a středních škol varovat před užíváním drog. Vlak je ale podle autora projektu Pavla Tůmy zatím nedodělaný, a tedy nebezpečný. Rath i Nadační fond Český vlak, který má na starost technické provedení vlaku, obvinění popírají.

"Tato potěmkinovská stavba obsahuje hrubé nedostatky, které ohrožují bezpečnost dětí," zlobí se autor Revolution train Tůma a vypočítává, co vše vlaku chybí. Jde třeba o vzduchotechniku nebo bezpečnostní únikové dveře.

Rath se však brání. "Podmínkou finanční podpory bylo zahájení činnosti vlaku pro studenty ve středočeském regionu na jaře letošního roku. Možné spory mezi tvůrci projektu nejsou věcí Středočeského kraje, který má řádnou smlouvu, jež byla naplněna," tvrdí hejtmanova asistentka Markéta Vítková. A Tůmovo nařčení odmítá i Tomáš Bartoš za nadačního fondu.

Projekt absolvovalo bez problémů 200 dětí
"Není to pravda. Projektem už prošlo bez jakýchkoliv potíží 200 dětí," říká. Vzduchotechnika prý není zatím zapotřebí a vyřešený je i problém s dveřmi. "Máme je dokonce zablokované a zůstávají pořád otevřené," vysvětluje. Při každé prohlídce prý navíc na bezpečnost dětí dohlížejí hasiči.

Tůmovi však vadí, že Rath vlak pustil na koleje, ačkoliv věděl o jeho nedostatcích. "Já jsem hejtmana jako autor upozornil, že podmínky, na které se odvolává, nejsou dodrženy. Moc dobře ví, že je projekt nedodělaný a nebezpečný," říká. Rath podle něj bez ohledu na bezpečnost využívá jeho projekt v předvolební kampani. Rath: Dělal to i Bendl Kritici Rathovi vyčítají i jeho zacházení s krajským Středočeským magazínem.

Aktuální vydání časopisu je plné Rathových fotografií a článků kritizujících jeho volební konkurenty. "Je běžné, že obdobná periodika dávají více prostoru právě vládnoucím uskupením, ovšem je také běžné, že politická opozice má dostatek prostoru pro svoje vyjádření. To tady neexistuje," myslí si Kamil Zajíček z občanského sdružení Kraj bez Ratha.

Středočeský hejtman a druhý muž tamní kandidátky ČSSD má jasno. "Postupujeme podobně, jako postupoval Petr Bendl. Na objektivitu dbají tvůrci magazínu stejně, jako to dělal on," nabízí David Rath univerzální odpověď, a vlastně tak popisuje úlohu magazínu, jehož jedno číslo vychází kraj na necelých 1,4 milionu korun.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!