Lidovky.cz

Od Janouškova přítele si policie odnesla miliony v hotovosti i účty za domácnost

Česko

  6:00
PRAHA - Donedávna unikal Janouškův blízký přítel Luboš Pašek mediální pozornosti v kauze Nagyová. Policie u něj přitom při červnové razii zajistila cenné papíry, miliony korun v hotovosti a kilogramy zlata. Podle příkazu k domovní prohlídce ho přitom žalobci nespojují jen s jeho bývalým působištěm - firmou Chambon, ale například také s dostavbou jaderné elektrárny Temelín.
Policejní razie - ilustrační foto.

Policejní razie - ilustrační foto. foto: MAFRA - Dan Materna

 Je čtvrtek 13. června ráno. Dodávky s detektivy policejního protimafiánského útvaru stojí u přízemního historického domu nedaleko Mělnického zámku. K jeho dveřím míří jeden z důstojníků. Po výzvě: „policie, otevřete“, odemyká manželka Luboše Paška Ilona.

Detektiv jí vyjmenuje důkazy, o kterých se policie domnívá, že v domě najde – mimo jiné „listiny a dokumenty týkající se připravované dostavby elektrárny Temelín“, nebo firmy Chambon, v jejíž managementu seděla spolu s manželem do února 2011 - a zeptá se, zda je dobrovolně vydá. Pašková neví, o jaké věci by se mělo jednat a tak jí policista oznámí, že si je najdou sami. Za pár okamžiků už je dům plný policistů. Pašek však v tu chvíli ve své vile není. Stejně jako Roman Janoušek, nebo Tomáš Hrdlička tráví dovolenou v Chorvatsku.

Kdo je Luboš Pašek:

Paškovi je čtyřicet devět let. S podnikáním začínal v 90. letech Mělníku, kde dnes s manželkou bydlí. Je blízkým přítelem lobbisty Romana Janouška. Působil, nebo působí v několika firmách, včetně společnosti Kardio Port, která v roce 2010 zvítězila v tendru na zdravotnické vybavení, vyhlášeném klinikou IKEM,  za 1,8 miliardy korun. Ta, stejně jako firma Chambon, zajímá kvůli spojení s Janouškem, žalobce v kauze Nagyová.

O razii se přesto dovídá okamžitě. „Během zásahu policii poskytoval součinnost po telefonu,“ potvrdil Paškův advokát Prokop Beneš. Policie pod podnikatelovým „telefonickým dohledem“ v ze sejfu v domě zabavuje hotovost v řádu milionů - koruny, ale také eura, nebo chorvatské kuny. Kromě peněz detektivové berou cenné papíry, dokumenty, počítače, fotografie, nebo účty za domácnost. Zabaví i tablet Paškova syna.

Takřka souběžně policie otevírá také podnikatelovu kancelář v luxusním komplexu Myšák Gallery. I tam bere hotovost a další dokumenty.

Galerie Myšák, kde má kancelář lobbista Roman Janoušek i Luboš Pašek.

Do pytlů s důkazy se přitom dostanou i certifikáty a faktury za investiční zlato v hodnotě milionů korun, které má podnikatel uloženo v bezpečnostní schránce Komerční banky na Václavském náměstí. Také to o pár hodin později skončí v policejních antonech. O jeho zabavení se však Pašek dozví až o několik dní později.

To, když na policejní služebně podává vysvětlení. Po domluvě s detektivy totiž přeruší dovolenou a urychleně se vrací do Česka. „Část otázek byla velmi obecného charakteru. Z čehož bylo možné učinit závěr, že tak obecně položené otázky nemohou směřovat k prověření konkrétních podezření,“popsal Paškovu návštěvu na policii Beneš, krátce poté žádá o vydání zajištěných věcí.

Společnost Chambon:

Firma, kterou v roce 2007 založil Pašek se svým přítelem Petrem Ullrichem. V jejím managmentu byl spolu s manželkou Ilonou, podle obchodního rejstříku, až do 23. února 2011. Od roku 2009 firma inkasovala půl miliardy korun za čtyři roky proplácení krevních testů šesti zdravotními pojišťovnami. Předloni společnost koupila německá firma Synlab. Jen Pašek za obchod podle TV Nova inkasoval 167 milionů.

Policie se však na více než měsíc odmlčela. Až v druhé půli července do Paškovy poštovní schránky dorazil dopis s hlavičkou ÚOOZ, ve kterém podnikatele informuje o plánovaném rozpečetění části zajištěných důkazů. Do té doby již Beneš svou žádost o vydání věcí dvakrát zopakoval. Policie však nereagovala a tak minulý čtvrtek podal žalobu proti České republice a stížnost k ministerstvu spravedlnosti.

Podle mluvčí ÚOOZ Ivy Knolové ale k žádnému pochybení ze strany útvaru nedošlo. „Ten případ se netýká jedné osoby a nebyla zajištěna jedna věc. Bylo zajištěno velké množství materiálů, které se musí postupně zdokumentovat a sepsat,“ řekla Knolová serveru Lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.