Lidovky.cz

Zlatá éra policejní ochranky. Exšéf inkasoval odměny až půl milionu ročně

Česko

  15:58
PRAHA - Jsou odpovědní za bezpečnost prezidenta, budovy parlamentu či významných státních návštěv. Nyní vůbec poprvé Útvar pro ochranu ústavních činitelů zveřejnil, jaké odměny jeho ředitelé v minulých letech pobírali. Zlatá éra panovala před pár lety. V době, kdy se v křesle ministra vnitra střídal Ivan Langer s Martinem Pecinou.

Ministr vnitra Martin Pecina foto: Lidové noviny

Třikrát žádal o zveřejnění odměn, třikrát ho odmítli. Teprve říjnové rozhodnutí rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu, který zopakoval, že platy vysokých státní úředníků nelze kvůli kontrole zatajovat, zlomilo dosavadní neústupnost ochranné služby a právníkovi Václavu Strouhalovi požadované údaje útvar zaslal.

PSALI JSME:

Z čísel je na první pohled patrné, že nejštědřejší byl pro vedení ochranné služby rok 2009, ve kterém ministra Langera (ODS) vystřídal v květnu Pecina (navržen za ČSSD). Před odchodem do důchodu si tehdejší šéf útvaru Lubomír Kvíčala vysloužil roční odměny půl milionu korun.

Bývalý šéf Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Lubomír Kvíčala.

Odůvodnění chybí. Do značné míry by ale zřejmě bylo shodné se slovy, kterými se s ním policie rozloučila. „Ze služebního poměru odchází poté, co útvar úspěšně zvládl nejtěžší rok za dobu své existence. České předsednictví Radě EU, návštěva prezidenta USA Baracka Obamy nebo návštěva papeže Benedikta XIV. v České republice proběhly bez jakýchkoliv bezpečnostních problémů,“ uvedl v roce 2009 tehdejší mluvčí prezidia Jaroslav Ibehej.

Pozadu nezůstali ani náměstci ředitele a vedoucí odborů. Ti si přišli na 89 až 192 tisíc korun za rok navíc. A štědrý byl i rok následující. Kvíčalu vystřídal jeho náměstek František Snopek, který na bonusech dostal 450 tisíc korun, jeho 1. náměstek 155 tisíc a většina vedoucích odborů 120 tisíc korun. 

Lidovky.cz sledují odměňování na úřadech systematicky:

Zlatá éra ale skončila s nástupem ministra Jana Kubiceho, který vystřídal Radka Johna (VV) na jaře 2011 a nastavil stropy jak pro bonusy svých náměstků, tak pro policejní funkcionáře. V tento rok ředitel útvaru Snopek inkasoval oproti předchozímu roku prémie poloviční - 225 tisíc korun - a jeho následovníci Vladislav Husák a později Jiří Komorous už se přes dvousettisícovou hranici nedostali.

Konec tajností i u pyrotechniků a policie

Obdobný trend lze vyčíst také z údajů o prémiích u policejních pyrotechniků. Zatímco v roce 2009 a 2010 dostal tehdejší šéfpyrotechnik Milan Kollár ročně na bonusech 375 resp. 350 tisíc korun, jeho nástupce a současný ředitel Michal Dlouhý získal v posledních dvou letech na bonusech jen 150 tisíc.

Díky verdiktu Nejvyššího správního soudu se poprvé uvolili zveřejnit platy a odměny i policejní šéfové. Přesná čísla získaly Hospodářské noviny. A i u nich je patrný pokles příjmů. Zatímco v roce 2010 ještě dostal ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta prémie 830 tisíc korun, loni jen 150 tisíc. Jeho měsíční plat pak činil necelých 70 tisíc korun hrubého.

Podobně byl na tom loni i šéf Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Milan Komárek, který si měsíčně přišel na 76 tisíc hrubého, ale jeho roční odměny byly oproti Šlachtovým poloviční, 70 tisíc. Deník připomíná, že ministr vnitra Chovanec chce elitní detektivy lépe zaplatit, aby neutíkali do soukromého sektoru. Především expertům na IT a daňové podvody.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.