Lidovky.cz

Omezíme korupci úředníků, chlubila se vláda. Vedle Nagyové nosili dárečky

Česko

  9:57
PRAHA - Vzdáleně to připomíná Davida Ratha zapáleně řečnícího ve sněmovně o boji proti korupci pár hodin po údajném převzetí úplatku. Nečasův kabinet se v květnu 2012 na brífinku ve Strakově akademii pochlubil, jak zatočí s korupcí státních úředníků. Jen o pár místností dál si přitom v těsné blízkosti premiéra podle policie podávali kliku prominenti, kteří nosili statisícové dárky ředitelce premiérova sekretariátu Janě Nagyové.

Od bývalého ředitele Pozemkového úřadu Petra Šťovíčka Nagyová dostala briliantový prsten za 602 tisíc korun a dárkový certifikát za 218 tisíc korun, jenž použila k nákupu náušnic Cartier. foto: Lidovky.cz

Takzvaný etický kodex úředníků vládní protikorupční strategie představil tehdejší ministr Pavel Dobeš. „Cílem kodexu je vymezení jasných pravidel, aby bylo všem úředníkům a zaměstnancům veřejné správy zřejmé, v jakých případech by se mohli dostat do střetu soukromého zájmu se zájmem občanů a jak se v takové situaci zachovat,“ přibližoval dokument schválený na zasedání vlády.

Tři kožichy za milion, sedm kabelek, troje náušnice. Podívejte se na dárky, které dostala Nagyová

A dodal: „Úředník a zaměstnanec veřejné správy se například bude muset vyvarovat vztahů vzájemné závislosti a nepatřičného vlivu jiných osob, jež by mohly ohrozit jeho nestrannost, čímž dojde k omezení klientelistických a nepotistických vlivů“.

Z článku 7 věnovanému v etickém kodexu korupci:

  • Úředník a zaměstnanec veřejné správy nesmí při svém rozhodování a v souvislosti s rozhodováním přijímat ani vyžadovat dary či jiná zvýhodnění pro sebe nebo někoho jiného, popřípadě jakýmkoli jiným způsobem připustit ovlivnění plnění jemu svěřených úkolů v oblasti veřejné správy, objektivního hodnocení věci a nestranného rozhodování. Dary nebo výhody poskytované úředníku a zaměstnanci veřejné správy zaměstnavatelem tímto nejsou dotčeny.
  • Úředník a zaměstnanec veřejné správy jedná tak, aby se při plnění jemu svěřených úkolů v oblasti veřejné správy nedostal do postavení, ve kterém by byl zavázán nebo se cítil být zavázán oplatit službu či laskavost, která mu byla prokázána.
  • Úředník a zaměstnanec veřejné správy se vyvaruje vztahů vzájemné závislosti a nepatřičného vlivu jiných osob (klientelismus, nepotismus), jež by mohly ohrozit jeho nestrannost.

První úřednici Nečasovy vlády však kodex - soudě podle důkazů shromážděných policií - příliš k srdci nepřirostl. Olomoučtí žalobci vyčíslili, že minimálně ve 29 případech se zachovala přesně opačně, tedy „nevyvarovala se vlivu jiných osob“. V době, kdy Jana Nagyová řídila chod kabinetu, přijala totiž podle obvinění dary za bezmála 9,7 milionu korun.

Jak v úterý informoval server Lidovky.cz, špičkoví manažeři, právníci či úředníci jí měli přinášet či posílat mimo jiné 7 náhrdelníků za více než 3 miliony korun, čtvery hodinky za téměř 1,2 milionu korun, 3 kožichy v ceně přes milion korun, sedm kabelek za 935 tisíc korun či troje náušnice za 730 tisíc korun. Vše z těch nejluxusnějších obchodů v Praze.

Prolistujte si seznam darů a dárců ve fotogalerii:

Prsten za 215 tisíc Nagyová měla dostat od člena dozorčí rady Severočeských...
Jako absolutní nesmysl komentoval svoje jméno na seznamu dárců bývalý...

Zastupitelství kvůli tomu viní Nagyovou z krácení daně. Chybí totiž důkazy o tom, že by dary sloužily jako vstupenka do blízkosti Petra Nečase. I tak, pokud bývalé ředitelce Nečasova kabinetu bude prokázána vina, může jít za mříže až na deset let.

Rath ve sněmovně 27. dubna 2012 tepal tehdejší vládní poslance,  že „totálně zdiskreditovali boj s korupcí“. Ovšem jak vyplynulo z policejních odposlechů, tři hodiny před tím si převzal úplatek 3,1 milionu korun z medicínských zakázek. (ČTĚTE VÍCE)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.