Středa 22. března 2023, svátek má Leona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekonstrukce: Rath ráno převzal úplatek, v poledne brojil proti korupci

Česko

  7:00
Toho rána si David Rath převzal - podle policie - třímilionový úplatek z medicínských zakázek. O tři hodiny později na půdě Poslanecké sněmovny káral vládní politiky: "Totálně jste zdiskreditovali termín boj s korupcí."

David Rath se v projevu před poslanci ostře pustil do ministra vnitra Kubiceho. foto: ČTK

Když v pátek poslanci rozhodovali o zbavení imunity poslance Davida Ratha, měli si vybavit poslední dubnový pátek. Rath tehdy kázal o neúspěšném boji s korupcí. Když se zákonodárci začtou do podkladů policie, zjistí, že ten samý den podle  policie přijal 3,1 milionu korun. A ještě mu to bylo málo.

"Dámy a pánové, pan premiér Nečas může být dnes asi spokojen. Myslím, že vstával do krásného rána. Podíval se určitě z okna Kramářovy vily na sluncem zalitou Prahu a řekl si: Uf, mám to v kapse," začal krátce po poledni Rath svůj projev.

Jak Kott vezl Rathovi požadovaný milion navíc

Dům Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy, 3. května, 18:11 

Pancová : Ty si potom připrav ty peníze.
Kott : Kam jsem to dal. Já jsem si vobálku nechal dole.
Kott : Loučím se s vámi se slzou v oku. Měly jste tady zůstat. Ještě, že tomu, komu přistanete, moc velký štěstí nepřinesete. A víš proč? Protože dívej. 

(Dále se osoby baví o černé magii – pozn. policie) 

V Nečasově kapse neměly podle Rathových dalších slov skončit úplatky, ale hlasy poslanců, kteří při hlasování o důvěře kabinet podpořili.

Totálně rozvrácená policie...

Rath se tehdy pečlivě připravil. Jen přepis jeho řeči zabírá ve stenoprotokolech tři stránky. "Totálně jste zdiskreditovali termín boj s korupcí," spílal Nečasovi. "Když dneska politik řekne, že chce bojovat s korupcí, tak je směšný. Mě by zajímalo, co s tím uděláme, protože korupce skutečně je docela závažný problém každé společnosti. Vy jste to převrátili na hlavu. Dneska každému - byť by to měl promyšlené a myslel vážně a seriózně -, kdo přijde s tezí boje proti korupci, nikdo neuvěří, protože to, co tady předvádíte, je parodie, navíc dokonce opepřená totálním rozvratem bezpečnostních služeb."

Totálně rozvrácené bezpečnostní služby mu pár dní na to ukázaly, že je podcenil. Nejdříve poslance protikorupční policie zatkla, když si z domu svých pobočníků odnášel krabici se sedmi miliony korun. A teď chtějí vyšetřovatelé rozšířit jeho obvinění o machinace při veřejných zakázkách ve středočeských nemocnicích.

Jedenáct obviněných v kauze Rath

 • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
 • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
 • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
 • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
 • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
 • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
 • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
 • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed
 • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical

"Dne 27. dubna v době kolem 7:00 hodin v Hostivici předal obviněný Kott sjednaný podíl ve výši 3,1 milionu korun Davidu Rathovi," stojí v policejním protokolu, který má server Lidovky.cz k dispozici. "Při této příležitosti si však Rath řekl Kottovi o vyšší podíl, a to ve výši 1 milion korun. Proto Kott následně předal další část finanční hotovosti v Rudné," pokračuje policejní snímek posledního dubnového pátku.

... a chudák Kott

Kottovo jméno se Rathovi připletlo na jazyk i později ve Sněmovně. "Další fakt a lež, ze které vás usvědčuji, je, že poslance Kotta jste vyloučili vy za to, že tady opil. Ale to, že tady byl opilý  opakovaně váš koaliční partner ministr Kalousek, který se tady potácel, tak za to jste mě dali omluvu," deklamoval v poledne u sněmovního pultíku. "Za další. Poslanec Kott neodešel k sociální demokracii - další vaše lež! Záměrná lež! Odešel k Unii svobody. Se sociální demokracií neměl nic společného. Takže vy jste za opilost vyloučili poslance a vzali jste si ho do své filiálky," říkal Rath o muži, který podle policejní verze dělal prostředníka mezi ním a plátci úplatků.

ČTĚTE TAKÉ:

 Při svém projevu pronesl exhejtman i slova, jejichž platnost prověří až příští měsíce. "Jsme v situaci, kdy jsou lidé zavíráni do vězení za podezření z korupce, aby vzápětí za pár týdnů či měsíců byli propouštěni s rozpačitým: Promiňte, nemáme důkazy," prohlásil.

Doposud však Rath zůstává ve vazební věznici. Jeho advokátům se nepodařilo vyjednat jeho propuštění ani po třech měsících.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat