Lidovky.cz

Komunální politici? Budou se bát funkcí jak čert kříže, komentuje Ondračka přelomový soud

Česko

  13:13
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu rozhodl o tom, že bývalý starosta Prahy 2 Jiří Paluska (ODS) musí městské části zaplatit 300 tisíc korun. Přesně tolik vyměřil instituci Úřad na ochranu hospodářské soutěže za špatné výběrové řízení. Podle ředitele Transparency International Davida Ondračky jde o přelomový verdikt. „Rozhodnutí soudu považuji za dost překvapivé,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Vidíte rozhodnutí soudu, byť je nepravomocné, nad bývalým starostou Prahy 2 jako přelomové?
Jako přelomové ho vidím, protože dlouhodobě tady funguje jistá kolektivní neodpovědnost v orgánech, to znamená, že všechny pokuty - ať je to od ÚOHS nebo finančního úřadu za pochybně zadané zakázky nebo dotační problémy -, jdou obvykle z rozpočtu radnic. A realita je taková, že se takzvaná regresní odpovědnost nevymáhá nebo se vymáhá minimálně. Proto to považuji v tomhle směru za precedenční a dost překvapivé rozhodnutí.

Lidovky.cz: Jaké následky může takový verdikt přinést do budoucna?
Precedens vidím hlavně v tom, že by to mohlo vést ke změnám. To vnímám jako velmi pozitivní. Chci ale dodat, že odpovědnost nemá jen starosta. Mají ji všichni radní, kteří v té konkrétní věci hlasují. V komunální sféře starosta rozhoduje sám jen v omezených agendách. A o finančních záležitostech, jako jsou zakázky nebo pronájmy a nákupy, rozhoduje s celou radou. 

Lidovky.cz: Jak by se to tedy mělo řešit, aby bylo potrestání spravedlivé?
Podle mě by bylo nejlepší, kdyby za to asi finančně ručila celá rada, pokud se na rozhodování podílela. To by mi přišlo jako rozumnější a spravedlivější.

Lidovky.cz: Jakých dalších případů by se mohlo takové rozhodnutí soudu týkat?
Těch je opravdu hodně, vezmeme-li v úvahu jen to, v kolika případech dává ÚOHS pokuty za špatně zadané zakázky. A ty musí vždycky projít radou, jejíž členové za to nesou nejen politickou, ale i věcnou zodpovědnost. Takže se bavíme teoreticky o všech případech, kdy dá ÚOHS pokutu městu nebo jiné instituci. Pak je tady ale řada rozhodnutí, kdy například finanční úřad rozhodne, že dotace byla použitá v rozporu s účelem a že má být vrácena jejímu poskytovateli. Často obcím vzniknou náklady, které daly na realizaci nějakého projektu. I v těchto případech by se tato odpovědnost mohla vymáhat. Typově jde tedy o všechny případy, kdy ÚOHS vystaví pokutu nebo kdy poskytoval dotace řekne, že se peníze musí vrátit.

Lidovky.cz: Co přelomové rozhodnutí může znamenat pro komunální politiku?
Abych byl úplně férový, je fakt, že tohohle se budou lidé v komunální politice bát jako čert kříže. To je totiž věc, která - kdyby se měla aplikovat masivně -, může teoreticky snížit chuť lidí se do těch funkcí dostat. Politik nese odpovědnost a není to legrace. Když někdo kandiduje na radnici, musí počítat s tím, že bude rozhodovat o mnoha věcech a že za to může nést i takové následky.

Lidovky.cz: Přesto ale považujete rozhodnutí soudu za spíše pozitivní?
Myslím, že ano. V té logice, že soud vymáhá osobní odpovědnost. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.