Lidovky.cz

Šlápli mi na krk, mám problémy se zády, stěžuje si muž, který volal Ať žije Havel!

Česko

  9:00
PRAHA - Policejní zákrok na Pražském hradě proti jednomu ze členů protestního hnutí oMen má i přes zatím neukončené šetření dohru. Aktivista Otakar van Gemund, který během ceremonie 28. října pokřikoval „Ať žije Havel!“, sepisuje s advokátem Václavem Láskou stížnost. Po incidentu má údajně zdravotní potíže.

Policisté zadrželi Otakara van Gemunda za pokřikování hesla „Ať žije Havel!“ foto: idnes,tv

Aktivista, překladatel a člen protestní skupiny oMen Otakar van Gemund se znovu ohradil proti zákroku policie během oslav 28. října, po němž skončil povalený na zemi a následně v poutech na policejní stanici. Tentokrát se však uchýlil ke kritice oficiálního rázu. Protože mu zásah zdá neadekvátní, sepisuje nyní ve spolupráci s advokátem Václavem Láskou (též senátorem za SZ - pozn. red.) stížnost. Kvůli té teď hledají dostupné videozáznamy.

Šlápli mi na krk, říká aktivista

Důvodem, proč se aktivista holandského původu s českými kořeny rozhodl podat stížnost, není jen ale samotný zásah. Otakar van Gemund si stěžuje i na zdravotní problémy, které se mu údajně objevily právě po incidentu s policií.

„Před dvěma lety jsem se podrobil těžké operaci páteře a teď (od incidentu) se mi to bohužel docela vrací. Nevím, jestli to s tím souvisí, ale je to právě od té doby, co mi šlápli na krk a poutali mě,“ přiznal serveru Lidovky.cz muž, který v Česku žije už od roku 1989. I to bude obsahem stížnosti. „To mě totiž opravdu naštvalo,“ doplnil rozzlobeně.

Policisté mu přitom na stanici nabídli, že se může nechat ošetřit přímo u nich. Jenže takové možnosti ale Otakar van Gemund nevyužil. „Odmítl jsem to z toho důvodu, že jsem v té době ještě žádné potíže neměl. Začaly až poté,“ vysvětlil své rozhodnutí.

Protest? Stačil jen rozepnout kabát

Pro připomenutí: za nenásilný protest vůči politice prezidenta Miloše Zemana, během nějž chtěl známý aktivista odkrýt portrét Václava Havla a nápis „Zeman - ruský šváb“ na svém těle, skončil povalený na zemi. Následně jej policisté spoutali a za narušování průběhu pietního aktu odvezli na policejní stanici. Tam měl dle jeho slov ještě hodinu nasazená pouta a poté se podrobil výslechu. Do zákroku na Hradčanském náměstí však stihl aktivista jen rozepnout kabát. (více čtěte ZDE)

„Držel jsme v ruce transparent, bohužel jsem ho neměl šanci ukázat. Nebylo mi to umožněno, protože na mě zezadu skočili nějací lidé. Mohl to být kdokoli, nijak se neprokázali,“ popsal, jak sporná událost začala. „Teprve až v tu chvíli jsem začal volat: ‚Ať žije Havel!‘, protože jsem chtěl, aby bylo zřejmé, že protestuji a chci vyjádřit svůj názor,“ pokračoval v líčení situace.

Policejní verze ale hovoří o „narušování průběhu pietního aktu“. „Neuposlechl výzvy úřední osoby našich kolegů, takže ho pomocí donucovacích prostředků zajistili a předali místnímu oddělení,“ sdělila před nedávnem mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Aktivista si ale stojí za tím, že byl rovnou napaden a žádné upozornění předem nepřišlo. Policejní zákrok pak označil za „surový“. „Skočili na nás (s kolegou) zezadu a pak mě odtáhli po dlažbě k policejnímu autu. Tam mi nasadili pouta. Byli docela suroví, úplně zbytečně. Na policejní stanici mě nechali sedět, nechtěli po mně ani občanku, nic. To až po dvou hodinách. A pak začal jakýsi výslech, odmítal jsem vypovídat,“ doplnil.

Anketa

Považujete zásah policie v tomto případě za adekvátní?

Ano 850
Neumím se rozhodnout 42
Ne 2708

Policie se případem stále zabývá - zkoumá kamerové záběry nahrané během incidentu. „Případu se věnujeme, prošetřujeme jej, nicméně zatím konkrétní závěr nemáme,“ oznámil pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Také advokát Láska se svým klientem teď usilovně hledají dostupné videozáznamy.

Policie případ stále šetří

Ačkoli výsledky policejního vyšetřování zatím nejsou známy, skupina oMen už má analýzu natočených záběrů připravenou. Jejich závěr uveřejněný v otevřeném dopise, kde se svého kamaráda zastávají, zní zcela jasně: policie jednala neadekvátně. „Celý incident by bylo možné považovat za omluvitelný omyl, kdyby ochranka Miloše Zemana zpanikařila a jednala zbrkle, což by, po incidentu s trenýrkami, bylo i celkem pochopitelné. Taková situace by se ovšem vyřešila během několika minut. Bohužel, následné jednání Policie ČR, které probíhalo na zadání prezidentovy ochranky, omyl z paniky vylučuje,“ uvedli členové hnutí.

Prohledávání Otakara Van Gemunda policisty.

Protestní skupina oMen na sebe upozornila už v minulosti, například během tiskové konferenci vlády v loňském roce, když její členové svlečeni do půli těla demonstrovali proti postoji českého kabinetu vůči krizi na Ukrajině.

Také pro Otakara van Gemunda to není poprvé, kdy se dostal do povědomí veřejnosti. Zadržen policií byl například už před šesti lety, když protestoval kvůli neochotě ratifikovat Lisabonskou smlouvu Václavem Klausem. Do hledáčku policie se dostal i v loňském roce při demonstracích kolem 17. listopadu. (více čtěte ZDE)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.