Lidovky.cz

Na uprchlíky dají Češi Turkům 700 milionů. Čtyřikrát více než na pomoc jinde

Evropa

  5:00
PRAHA/BRUSEL - Spojení uprchlické krize s kvótami nařízenými z EU je v české politice výbušné téma. Jenže zatímco ministr vnitra Milan Chovanec proti klíči na přerozdělování běženců před dvěma měsíci bojoval, premiér Bohuslav Sobotka odjíždí v neděli do Bruselu na mimořádný summit o Turecku v klidu.

Syrští uprchlíci se vyloďují u břehu ostrova Lesbos. foto: ČTK

Na rozdíl od uprchlických kvót je totiž Česko připraveno tu tureckou bez problémů podpořit.

V rámci zvláštního fondu na pomoc syrským běžencům v Turecku uvolní EU v následujících dvou letech tři miliardy eur. Půlmiliarda by se měla najít v rozpočtových rezervách, na zbylých 2,5 miliardy se budou členské země skládat v rámci kvót, jež kopírují výši ročního příspěvku do unijního eráru.

Podle tohoto klíče, který Evropská komise ve středu rozeslala zemím EU, připadá na Česko 25,48 milionu eur, v přepočtu necelých 700 milionů korun. Pro srovnání – jde o čtyřikrát vyšší sumu, než jakou Česko dosud uvolnilo na zahraniční pomoc v uprchlické krizi. Klíč je nastaven podle hospodářské výkonnosti země. Česko tak zaplatí dvakrát víc než třeba Slováci.

Dále v sobotních LN najdete:

Králi hazardu se postaví řezník ropných gigantů

  • Souboj titánů slibuje blížící se spor českého státu s firmami senátora Iva Valenty o nejméně miliardu korun. V bitvě před mezinárodním tribunálem, jenž se právě ustavuje, jde o zrušené povolení na provoz hracích automatů. Stát si dle zdrojů LN na svou obranu před miliardářovými právníky najal jednu z největších současných hvězd mezinárodních arbitráží.
  • Jde o Eduarda Silvu Romera a jeho právní kancelář Dechert se sídlem v Paříži. Rodilý Kolumbijec figuruje na soupisce respektovaného právního magazínu Global Arbitration Review 25 největších arbitrážních expertů světa pro příští rok. Mezi jeho nejznámější právní bitvy patří spory mezi latinskoamerickými státy a světovými ropnými giganty.

Jsme ve válce, ale otázka je, v jaké

  • Původně to měl být salon o knize Michela Houellebecqa Podvolení, románu, který je satirickou a mrazivou vizí Francie, jež, dalo by se říct, s úlevou přistoupí na islamizaci svého života a svých institucí.
    Pak však přišly události v Paříži 13. 11. a bylo jasné, že jen o románu se nebude možné bavit. Tématem se nestala fikce, ale realita. Jako by Francie měla být laboratoří příští podoby Evropy nebo aspoň té její západní, bohaté a demokratické části.

Mapa české vědy

  • Přírodní vědy si vedou lépe než sociální, ukazuje unikátní studie z CERGE-EI

Posilovače paměti

  • Nové metody pro léčbu poruch paměti otevírají Pandořinu skříňku duševního vylepšení člověka.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.