Lidovky.cz

Nic jsem nezatajil, předal jsem celý životopis, brání se expolicista s vazbami na kmotra Mrázka

Afghánistán

  13:00aktualizováno  15:00
PRAHA - Problematická minulost stála expolicistu a známého zavražděného kmotra Františka Mrázka místo na radnici v Brandýse nad Labem, kterou vede generálem Vlastimil Picek. Na pozici tiskového mluvčího vydržel Vladimír Svoboda (před změnou jména Nešpůrek) jen tři dny. „Předal jsem celý svůj životopis. Nic jsem určitě nezatajil,“ brání se v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Vladimír Nešpůrek (vlevo) a František Mrázek foto: Repro Česká televize / MAFRA

Svoboda – Nešpůrek se stal zaměstnancem Městského úřadu v Brandýse nad Labem prvního března letošního roku. Vyhrál totiž konkurz na místo tiskového mluvčího a současně vedoucího oddělení vnějších vztahů. Představil prý nejlepší projekt. V podkladech, které radnici předložil, však opomněl zmínit svou problematickou minulost.

Například že byl v hledáčku policie kvůli kontaktům se zavražděným šéfem podsvětí Františkem Mrázkem. Když se to od reportérů serveru Lidovky.cz dozvěděl starosta Picek, bývalý ministr obrany a exnáčelník generálního štábu, okamžitě se s ním rozloučil. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Lidovky.cz: V nejnovějším pracovním angažmá jste vydržel pouze tři dny. Váš nadřízený, starosta a generál Vlastimil Picek, vás na hodinu vyhodil kvůli tomu, že jste zatajoval informace o své minulosti... Vaše chování dokonce označil za „podraz“. Vnímáte to také tak?
Vyhazov od pana Picka byl jen reakcí na kontaktáž ze strany Lidových novin.

Mluvčím starosty gen. Picka se stal expolicista s vazbami na podsvětí. Skončil na hodinu

Lidovky.cz: Vašeho nadřízeného Picka jsme oslovili se dvěma dotazy: Jestli ví o vašem předchozím působení a proč si právě vás vybral do funkce tiskového mluvčího. Jak se tedy díváte na jeho rozhodnutí?
Pana generála Picka si nesmírně vážím a po tom, co jste zveřejnili nepravdivé a lživé informace, ani jinak jednat nemohl. Dívám se na to tak, že neměl možnost si zjistit, že to, co píšete, se rozchází s pravdou.

Lidovky.cz: Abych to uvedla na pravou míru - starosta Picek odpovídal na dotaz, proč si zrovna vás, s ohledem na vaší minulost, vybral do funkce tiskového mluvčího úřadu. To je přeci naprosto legitimní otázka. A článek vznikl až v reakci na jeho rozhodnutí vás okamžitě vyhodit. Podle něj jste totiž neuvedl vše o své minulosti v životopise a před výběrovou komisí.
Tak jaké konkrétní informace jsem měl zatajit, když už jsme u toho?

Nešpůrek v 90. letech

Kromě toho byl Svoboda, známý kmotra Mrázka (tehdy ještě jako Nešpůrek), během svého působení u policie v devadesátých letech obžalován z úplatkářství, zneužívání pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Tehdejší ředitel České banky Ivan Fišer vypověděl, že po nevybíravém nátlaku dal Nešpůrkovi úplatek 350 tisíc korun. Skandál krátce nato odstartoval rozsáhlou čistku v pražské kriminální policie, třebaže jej soudkyně po osmiletém vyšetřování nakonec zprostila obžaloby pro nedostatek důkazů.

Lidovky.cz: Pickovi vadilo, že jste „plně neinformoval„ ve svém životopise o tom, co máte za sebou. Ani jako bývalý šéf Generálního štábu například neměl informace o vašem problematickém působení v Afghánistánu. Můžete tedy říci, že jste o sobě uvedl skutečně všechny informace?
Domnívám se, že nemáte pravdu. Nevěřím tomu, že by vám pan Picek řekl, že neměl takovéhle informace. Speciálně o mé armádní minulosti jsme před komisí mluvili velmi dlouho. (Na přelomu tisíciletí nastoupil Svoboda k armádě a odjel na misi do Afghánistánu. Vojákům ovšem zatajil, že je stíhaný a z armády po veřejném skandálu odcházel s dalším trestním oznámením – právě kvůli zatajení své minulosti. Picek na to ve čtvrtek reagoval slovy: „I když jsem od roku 2007 velel armádě, na tuhle kauzu si vůbec nevzpomínám.“ - pozn. red.)

Lidovky.cz: Picek vás ale vyhodil právě kvůli tomu, že jste neuvedl všechny informace, což považuje za „podraz“.
Předal jsem celý svůj životopis. Naprosto nic jsem nezatajil. Přinesl jsem čistý trestní rejstřík. Vzhledem k tomu, že platí presumpce neviny, tak nevím, co jiného bych měl říkat. Nebo vy máte pocit, že právo a presumpci neviny je selektivní? Vy budete ten, kdo bude určovat, pro koho Ústava platí a pro koho ne?

Picek trvá na svém

Server Lidovky.cz kvůli odpovědi Svobody (dříve Nešpůrka) Picka kontaktoval ještě jednou. „Platí, co jsem vám řekl ve čtvrtek, více to komentovat nebudu,“ napsal v sms zprávě. Pro připomenutí: v v týdnu Picek uvedl, že zatajování informací ze strany Svobody považuje za „podraz“.

Lidovky.cz: Nikoliv. Vrátím se ještě k vašemu vyhazovu. K čemu došlo mezi úřadem a vámi? Jak vám vyhazov váš nadřízený vysvětlil?
Mně pan Picek sdělil, že tím důvodem je telefonát (redakce poslala Pickovi mail - pozn. red.) z Lidových novin. Řekl mi, že po ataku Lidových novin nadále nehodlá pokračovat ve spolupráci a ve zkušební době mě propustil. To je jeho právo.

Lidovky.cz: Vy takové rozhodnutí respektujete? Jak ho vnímáte?
Já to beru hlavně jako podraz z Lidových novin. Jedinou investigaci, kterou jste udělali, bylo to, že jste udělali ctrl c, ctrl v (počítačové zkratky pro kopírování - pozn. red.) Zkopírovali jste ten samý článek, který vyšel už v roce 2002 a k němu jste přidali informaci, že jsem nastoupil k panu generálu Pickovi. K tomu jste si vymysleli řadu dalších věcí, které nejsou pravdivé. Mě tam poslal úřad práce na povinnou umístěnku.

Lidovky.cz: Článek popisuje vaše předchozí působení u policie, v armádě či vládní agentuře Czechinvest. Je postavený na informaci, že právě kvůli ní vás starosta Picek vyhodil, jak sám říká. Znovu ale podotýkám, že to bylo jeho rozhodnutí.
Pan Picek samozřejmě ukončil pracovní poměr, ale neudělal to sám od sebe. Jen reagoval na situaci, do které jej váš list dostal.

Lidovky.cz: Vraťme se k roku 2012, kdy vás zadržel protimafiánský útvar. Při policejní razii policie pochytala i dalších deset lidí, včetně pěti policistů, kteří zneužívali údaje z policejních databází. Detektivové u vás zabavené materiály neoficiálně pojmenovali na Mrázkův archiv č.2. Co bylo obsahem zabavených materiálů?
Mně žádné tajné materiály prostě nezabavili. Proto ani nemohu odpovědět na otázku, co v materiálech bylo. To je fáma, kterou vypustil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. A je nepravdivá. Uvedl také, že mě u našli odposlechový systém Agáta (šetření později vyvrátilo informaci, že by skupina kolem Svobody používala špičkové odposlouchávací zařízení Agáta - pozn.red.). Tak jestli tohle ÚOOZ uvedl, ať mi to odposlouchávací zařízení ukáže.

Policie zatkla expolicistu Svobodu, známého kmotra Mrázka

Lidovky.cz: Vaše minulost je také ovlivněna postavou zavražděného kmotra Františka Mrázka. Protikorupční služba vás již dříve spojila se skupinou zavražděného bosse podsvětí. I to označujete za výmysl. Jaké jste tedy na něj měl vazby?
Nebyl jsem nikdy jeho zaměstnancem ani společníkem. Stejně tak jsem nikdy nebyl v obchodněprávním nebo pracovněprávním vztahu. Naopak jsem byl jediným policistou, který Mrázkovi sdělil obvinění. To si můžete potvrdit na úřadu vyšetřování. To se ani panu Kroupovi (novinář Janek Kroupa) a Tichému (bývalý policista Karel Tichý) s jejich slavnými „krakaticemi“ (policejní spis Krakatice mapoval aktivity zastřeleného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníků - pozn. red.) nikdy nepovedlo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.