Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mluvčím starosty gen. Picka se stal expolicista s vazbami na podsvětí. Skončil na hodinu

PRAHA - V devadesátých letech se u soudu zpovídal z korupce, před časem jej policie zatkla znovu – kvůli databázi choulostivých informací o vlivných lidech v Česku, označovanou jako Mrázkův archiv č. 2. Exkriminalista Vladimír Nešpůrek si však změnil jméno a jako Vladimír Svoboda se 1. března stal mluvčím radnice vedené generálem Vlastimilem Pickem. „Považuji to za podraz,“ reagoval starosta Picek.

Vladimír Nešpůrek (vlevo) a František Mrázek foto: Repro Česká televize / MAFRA

Nejnovější pracovní angažmá Vladimíra Svobody alias Nešpůrka trvalo jen krátce – necelé tři dny. Svoboda – Nešpůrek se stal zaměstnancem Městské úřadu v Brandýse nad Labem prvního března letošního roku. Vyhrál totiž konkurz na místo tiskového mluvčího a současně vedoucího oddělení vnějších vztahů. Představil prý nejlepší projekt. V podkladech, které radnici předložil, však opomněl zmínit svou problematickou minulost.

Například že byl v hledáčku policie kvůli kontaktům se zavražděným šéfem podsvětí Františkem Mrázkem. Když se to od reportérů serveru Lidovky.cz dozvěděl starosta Picek, bývalý ministr obrany a exnáčelník generálního štábu, okamžitě se s ním rozloučil.

Vlastimil Picek, bývalý ministr obrany.

Výpověď na hodinu

„Pan Svoboda k dnešnímu dni, k třinácté hodině, již není na pozici vedoucího oddělení vnějších vztahů ani tiskového mluvčí. Ve zkušební době byl propuštěn,“ reagoval Picek ve čtvrtek odpoledne. O Svobodově pestré minulosti prý ještě ve čtvrtek dopoledne nic nevěděl. A podle jeho slov ani výběrová komise, která jej vybrala z celkem šesti uchazečů o práci.

„Pan Svoboda plně neinformoval ve svém životopise o tom, co má za sebou. To byl jeden z důvodů propuštění. Považuji to za podraz. Tím to pro mě skončilo,“ uvedl v narážce na všechny informace, které se o Svobodovi dozvěděl. „Komise jeho minulost nezkoumala. Pan Svoboda o těchto otázkách sám nepromluvil, přednesl ale čistý trestní rejstřík,“ sdělil dále.

Poslední Svobodův škraloup souvisí se zatýkáním v roce 2012. Při policejní akci bylo spolu se Svobodou zadrženo dalších deset lidí, včetně pěti policistů, kteří zneužívali údaje z policejních databází. Detektivové později zabavené materiály uváděli i v obvinění bývalého náměstka pražského vrchního zastupitelství Libora Grygárka a neoficiálně jej přejmenovali na Mrázkův archiv č. 2.

Kromě toho byl Svoboda, známý kmotra Mrázka (tehdy ještě jako Nešpůrek), během svého působení u policie v devadesátých letech obžalován z úplatkářství, zneužívání pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Tehdejší ředitel České banky Ivan Fišer vypověděl, že po nevybíravém nátlaku dal Nešpůrkovi úplatek 350 tisíc korun. Skandál krátce nato odstartoval rozsáhlou čistku v pražské kriminální policie, třebaže jej soudkyně po osmiletém vyšetřování nakonec zprostila obžaloby pro nedostatek důkazů. „Není jednoznačně prokázáno, že obžalovaný přijímal úplatky. Jako úplatkáře ho označil jen bankéř Fišer,“ zněl verdikt soudu.

Na přelomu tisíciletí nastoupil k armádě a odjel na misi do Afghánistánu. Vojákům ovšem zatajil, že je stíhaný a z armády po veřejném skandálu odcházel s dalším trestním oznámením – právě kvůli zatajení své minulosti.

Aféra v armádě? Nevzpomínám si

Jeho jméno se v médiích skloňovalo pak ještě několikrát. Už jako Svoboda nastoupil do vládní agentury Czechinvest, poté se ještě stal náměstkem Technické správy komunikací v hlavním městě. Z obou míst musel odejít, když se začala propírat jeho minulost. Picek, bývalý armádní velitel, tvrdí, že si Svobodu alias Nešpůrka nepamatuje ani z aféry, která následovala po jeho afghánské mise. „I když jsem od roku 2007 velel armádě, na tuhle kauzu si vůbec nevzpomínám,“ tvrdil v telefonu krátce poté, co oznámil, že Svobodu na hodinu propustil. Přijel přitom do kanceláře jen kvůli němu – zrovna je totiž v pracovní neschopnosti.

Proč si ale Svoboda vybral právě úřad osmnáctitisícového města s téměř půlmiliardovým ročním rozpočtem? Podle Picka prý reagoval na inzerát vyvěšený na internetových stránkách radnice. „Byl vybrán standardním způsobem, tak, jak se to běžně dělá. Přihlásil se do konkurzu. Přednesl nějakou svou vizi, jak by si to představoval a výběrová komise ho doporučila,“ dodal starosta Picek.

Server Lidovky.cz se pokoušel získat stanovisko i Svobody – Nešpůrka. Neúspěšně. Aktuální číslo na něj neměl ani Picek. „Viděl jsem ho dnes podruhé v životě a naposledy,“ vysvětlil.