Lidovky.cz

Poslanci navrhují trestný čin hanobení prezidenta. Doba je vůči němu brutální, míní Benešová

Česko

  12:30aktualizováno  13:35
PRAHA - Skupina poslanců za parlamentní kluby KSČM, ČSSD, ANO a Úsvit přímé demokracie navrhuje vrátit do trestního zákoníku trestný čin „hanobení prezidenta republiky“. Podle návrhu zákona bude hrozit pachateli až roční vězení.

Prezident Miloš Zeman. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podle 64 poslanců, kteří návrh předložili, není „postih za takový trestný čin nijak drakonický, je spíše výchovného charakteru.“

„V současné době jsme stále častěji svědky urážek hlavy státu, státních symbolů, avšak adekvátní ochrana zde chybí a proto je třeba onu již zmiňovanou a přetrženou kontinuitu ochrany prezidenta republiky v rovině práva veřejného opět do právního řádu začlenit,“ píší poslanci v návrhu.

Novela, iniciovaná komunistickým poslancem Zdeňkem Ondráčkem by měla „excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám“ zabránit. Za ČSSD ji podepsali například Vítězslav Jandák, Jaroslav Foldyna, Stanislav Huml, Jaroslav Zavadil a Marie Benešová, za hnutí ANO Bronislav Schwarz, Jana Lorencová, Zdeněk Soukup a Stanislav Berkovec. Z KSČM připojili podpis i její předseda Vojtěch Filip a šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Úsvit reprezentuje mimo jiné předseda jeho frakce Marek Černoch.

Návrh 64 poslanců, že by za urážku prezidenta mohl hrozit až rok vězení.
Návrh 64 poslanců, že by za urážku prezidenta mohl hrozit až rok vězení.

“Doba, která je vůči současnému panu prezidentovi brutální, vyžaduje, aby se tento bod do zákona vrátil. Už nejde o vtipy, ale sprostotu,“ řekla serveru Lidovky.cz poslankyně Marie Benešová. Podle ní je nesouměřitelné, aby například úředníci a soudci byli chráněni, kdežto prezident nikoliv.

“Pan prezident je nedostatečně chráněn. Není možné, aby na něj házeli vajíčka, nosili mu exkrementy na Hrad a psali o něm sprostoty,“ uvedla. Demokratické právo vyjádření vlastního názoru lidem neupírá, měl by však vždy být soudný a v rámci určitých mezí.

Podobně reaguje i poslanec sociální demokracie Vítězslav Jandák. „Prezident by měl být „svatý“, jenže v dnešní době už není in jej podporovat. Kdo tak dělá, je pak automaticky označovaný za pitomce, venkovana a ještě hůře. To už není kritika, ale protizemanovská kampaň.“

15.listopadu 2016 v 13:39, příspěvek archivován: 15.listopadu 2016 v 13:59

V poměru k počtu členů klubu ANO, nenápadně a těsně, předběhlo ČSSD. https://t.co/G3oDY4Y6ha

Zdali již došlo k překročení pomyslné hranice a ke znevážení hlavy státu by měly posuzovat soudy. Podle Benešové je nesmyslitelné, aby trestní řízení s pachatelem inicioval samotný prezident. „Orgány činné v trestním řízení si toho budou muset všimnout a vyhodnotit to sami,“ dodala Benešová

Návrat do minulosti

Miroslav Kalousek se k návrhu vyjádřil na Twitteru slovy: „Je ve vlastním zájmu M.Zemana, aby se to nikdy neschválilo. On sám by byl v konfliktu se zákonem minimálně jednou týdně.“

Podle důvodové zprávy návrhu „všechny trestní zákoníky chránily prezidenta republiky“. Ochrana hanobení prezidenta byla zrušena v roce 1994. Poslanci, kteří návrh předložili, se domnívají, že návrh výše trestu má „výchovný charakter“ a „předpokládá se pozitivní celospolečenský dopad.“

Předkladatelé poukazují taky na nizozemský příklad - platnost zákona z 19. století o urážce majestátu. „Například dne 14. července 2016 uložil nizozemský soud vězení v délce 30 dní pisateli hanobného článku na facebooku na adresu královské rodiny. Obdobně chrání zákony v jiných evropských zemích jak představitele monarchií, tak prezidenty či ústavní činitele,“ píše se v důvodové zprávě.

Podle mluvčího hradního Jiřího Ovčáčka „nebude prezident vstupovat žádným prohlášením do projednávání novely trestního zákoníku.“

Poslanci, kteří předkládají návrh

KSČM:

Alexander Černý, Gabriela Hubáčková, Jan Klán, Pavel Kováčik, Vladimír Koníček, René Číp, Miroslav Grebeníček, Vojtěch Filip, Milada Halíková, Stanislav Grospič, Hana Aulická Jírovcová, Jaroslav Borka, Václav Snopek, Karel Šidlo, Marta Semelová, Marie Pěnčíková, Ivo Pojezný, Leo Luzar, Jiří Valenta, Josef Nekl, Miroslav Opálka, Alena Nohavová, Stanislav Mackovík, Josef Zahradníček, Josef Šenfeld, Květa Matušovská, Zdeněk Ondráček

ČSSD:

Jaroslav Foldyna, Zdeněk Syblík, Pavlína Nytrová, Miroslava Strnadlová, Richard Dolejš, Marie Benešová, Markéta Wernerová, Jaroslav Zavadil, Ladislav Velebný, Zuzana Kailová, Jaroslav Krákora, Stanislav Huml, Vítězslav Jandák, Jiří Běhounek, Dana Váhalová,

ANO 2011:

Zdeněk Soukup, Zuzana Šánová, Vlastimil Vozka, Milan Brázdil, Stanislav Pfléger, Pavel Plzák, Stanislav Berkovec, Jana Lorencová, Bronislav Schwarz, Josef Hájek, Martin Sedlář, Josef Kott, Pavel Čihák, Margita Balaštíková, Bohuslav Chalupa

Úsvit:

Marek Černoch, Olga Havlová, Jana Hnyková, David Kádner, Martin Lank

Nestraníci:

Petr Adam, Karel Fiedler

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.