Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka: ČSSD by ve volbách podpořila spíše Miloše Zemana než Michala Horáčka

Česko

  12:51
PRAHA - Kdyby měla ČSSD vybírat v druhém kole voleb mezi Zemanem a Horáčkem, podpořila by hodnotově bližšího kandidáta, tím není Horáček, řekl premiér Sobotka v nedělních Otázkách Václava Moravce. Předseda ČSSD se také vyjádřil k personálním změnám v rámci vlády. Řekl, že jeho strategií je, aby ČSSD to „tady nenechala vše Andreji Babišovi“.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

Podle premiéra je prý Miloš Zeman v řadě zemí stále blízký sociální demokracii. Sobotka také připomněl, že ČSSD podpořila Zemana ve druhém kole prezidentských voleb. Dodal, že záleží na hodnotové orientaci kandidáta a Michal Horáček se profiluje spíše jako pravicový kandidát.

Premiér se také vyjádřil k otázce problematických situací, které vznikly kolem prezidenta Zemana v posledních měsících, jako například obvinění amerického velvyslance z neúčasti na Hradě 28. října, nebo opožděný příjezd na státní pohřeb na Slovensko. Řekl, že prezident by měl být obklopen profesionálním týmem. Na otázku zda by premiér přistoupil k personálním důsledkům odpověděl, že by „musel udělat nějaké změny“.

Podle Sobotky se v současnosti ČSSD soustředí spíše na parlamentní volby, které považuje za důležitější. O tom, jakého kandidáta strana podpoří, bude rozhodovat vnitrostranické referendum.

V otázku perosnálních změn ve vládě komentoval premiér slovy, že „potřeboval ČSSD zatřepat, aby si uvědomili, že volby do Poslanecké sněmovny budou velmi důležité.“ Podle předsedy vlády je potřeba přistoupit k volbám jinak a proto musel začít obměnou vlády.

Na otázku zda se nebojí, jestli ČSSD pak zatřese jím, odpověděl Sobotka, že i to se může stát, ale na sjezd prý jede se strategií, která má za cíl nenechat vše Andreji Babišovi a porazit jej.

„Levicoví voliči podle mně dělají chybu, když volí někoho, kdo o sobě tvrdí, že byl dlouhá léta voličem Občanské demokratické strany. Ten nikdy v budoucnu žádnou levicovou politiku dělat nebude.“ řekl premiér na adresu ministra financí Andreje Babiše.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat