Lidovky.cz

‚Zvedejte ruce.‘ Zeman na Moravě rozjel své vlastní referendum o opakování voleb

Česko

  20:00
PRAHA - „Neúspěšní politici po mně chtějí předčasné volby,“ řekl Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje. Na jižní Moravě rozjel své vlastní prezidentské referendum: měly by se kvůli dosavadnímu patu v jednáních o nové vládě konat předčasné volby? Občané Strážnice i Bučovic takové řešení ve čtvrtek odmítli. Stejně jako o den dříve obyvatelé Moravského Krumlova.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na hlavě státu bylo vidět, že s jejich názorem souhlasí. „Občané nějak rozdali karty a politici musí s těmito kartami hrát,“ řekl z pódia během své návštěvy Strážnice.

Improvizovaný plebiscit vyhlásil prezident na závěr každého ze svých mítinků s obyvateli. „Zvedejte ruce, kdo jste pro. A teď, kdo jste proti,“ vyzval je. Výsledek mikroreferenda využil jako symbolický klacek, jímž na dálku „ztloukl“ politiky, kteří za ním s přáním uspořádat nové volby chodí. Podle něj jde o myšlenku představitelů neúspěšných politických stran, navíc by opětovná pouť voličů k urnám stála další miliardu ze státního rozpočtu.

Návštěva Miloše Zemana v Jihomoravském kraji.
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje.

I přes třeskutý mráz, který do jindy přívětivého kraje přinesl závěje sněhu, se ve Strážnici kolem řečnícího prezidenta tísnilo několik stovek lidí. Senioři se mísili se studenty, nechyběli Zemanovi odpůrci s logem „Strážnické kavárny“ i jeho podporovatelé s obří zelenou kartou, vyjadřující sympatie k reprezentantovi státu. Až na pár slovních šťouchanců se výskyt obou táborů na jednom místě obešel bez incidentů.

Poslední zahraniční cesta prezidenta Zemana? Zdvořilostní návštěva Kisky

Svou pátou cestu jižní Moravou využil Zeman k propagaci svého dávného snu: obřího vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Oslí můstek k tématu mu poskytl zdejší technický skvost – Baťův kanál. Poté, co jej vychválil, odkázal se na osobnosti, které dosud podporovaly propojení Dunaje a Odry s Labem. „Je to nádherná sestava: Karel IV., Franz Josef I., Jan Antonín Baťa a Miloš Zeman. Nechtěli byste být taky v takové společnosti?“ zeptal se notně vymrzlých posluchačů.

Bláznivý úředník Outlý

Zeman je pravidelně kritizován kvůli tomu, že ze své pozice hradního pána vede permanentní volební kampaň za peníze daňových poplatníků. To mu v očích odpůrců poskytuje nefér výhodu oproti konkurentům v boji o Pražský hrad. Na nedávném sněmu TOP 09 však jeho přístup vyzdvihl čestný předseda pravicové strany Karel Schwarzenberg. Svého přemožitele z minulé přímé volby hlavy státu dával za příklad pracovitosti, která se vyplácí.

Obě čtvrteční setkání Zemana s potenciálními voliči dala Schwarzenbergovi za pravdu. Nejprve v parčíku před kulturním domem Strážničan. Ve chvíli, kdy skončila Zemanova úvodní desetiminutová přednáška a přišel čas na dotazy z publika, jako první nepřišla otázka, ale pochvala od staršího muže: „Pane prezidente, poslouchám vaše pořady ve čtvrtek na Barrandově, velice se mně líbí. Vidím, že na to zkrátka máte a já vám dám určitě svůj hlas.“

Návštěva Miloše Zemana v Jihomoravském kraji.

To samé se opakovalo o několik hodin později na náměstí v Bučovicích. „Jste velice chytrý člověk a budeme vás znovu volit,“ ozvala se dáma z publika. Odměnou jí byl vřelý potlesk Zemanových příznivců.

Ministrem dopravy zůstane Ťok, potvrdil Zeman. Kandidáty si bude zvát do Lán

„Já jsem nic neslyšel,“ odpověděl jí Zeman, „protože kdybych slyšel, tak existuje jeden bláznivý úředník a jmenuje se Outlý, a tento bláznivý úředník tvrdí, že dělám volební kampaň. Přitom, jak vidíte, jsem ve svém vystoupení neřekl o své kandidatuře ani slovo.“

Zeman se tím nepřímo odkázal na spor, který vede s Úřadem pro dohled nad financováním politických stran a politických hnutí. Nově ustanovená instituce se sídlem v Brně od letoška dohlíží na sněmovní i prezidentské volby. Velmi přísně přitom sleduje, zda kandidující politik v rámci výkonu své funkce nepřekročil tenkou hranici mezi kampaní a „nekampaní.“ Politolog Jan Outlý je členem úřadu a často za něj hovoří s médii.

Lithium i Český slavík

Dotazy, jimž Zeman během obou setkání čelil, byly různorodé. Jeden se týkal možnosti snížit hranici odchodu do důchodu a zkrátit pracovní týden. Tazatele však odpověď příliš nepotěšila: „Mohli bychom odcházet v 55 letech do důchodu, i mít čtyřdenní pracovní týden. Ale jedli bychom suchý chleba a jezdili na kole,“ řekl mu Zeman.

Na dotaz, co si myslí o České pirátské straně, reagoval tím, že si svůj názor na sněmovního nováčka teprve tvoří. Vyjádřil se i k těžbě lithia nebo úvahám o zavedení společné evropské měny v Česku. Jak je u Zemana obvyklé, využil i příležitostí k rýpnutí do jiných politiků. Za svůj největší úspěch označil, že pod jeho vedením ČSSD vyrostla ze sedmi procent preferencí na více než 30. „Nyní je zase na sedmi, ale já už v ní nejsem,“ uvedl.

Terč si udělal i ze svého hradního předchůdce. Na paškál si vzal nechvalně známou historku, která čítá zahraniční návštěvu, protokolární pero a Václava Klause. Když se Zeman zapisoval do pamětní knihy Strážnice a později i Bučovic, vždy velmi pomalu a teatrálně vracel psací náčiní starostce či starostovi. „Pane starosto, prosím sledujte pohyb této tužky. Prosím, abyste si ji vložil do kapsy,“ řekl za všeobecného pobavení diváků vedoucímu politikovi Bučovic Jiřímu Horákovi.

Poměrně vřelou atmosféru ale na samotném konci čtvrtečního programu porušil. Vyčinil viditelně rozrušenému staršímu muži, který se již po skončení času pro dotazy přišel optat na kauzu vítěze voleb Andreje Babiše (ANO) s financováním Čapího hnízda.

„Slušný člověk nepokřikuje, když skončilo setkání,“ utnul muže. „Já jsem v Čapím hnízdě jednou byl, dal jsem si tam polévku a to je všecko. Takže vaše starosti bych chtěl mít. Buďte tak hodný a zachovejte alespoň elementární slušnost,“ zakončil Zeman.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.