9. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čínská medicína je ostuda, lékaři by měli vrátit diplom, říká mistr operací mozku Beneš

PRAHA Stále píše odborné články a o mozku mluví se stejným nadšením jako krátce po válce, kdy objevil kouzlo nejsložitějšího lidského orgánu. Proslulý neurochirurg Vladimír Beneš letos oslavil 96. narozeniny. „Češi ztratili politickou paměť,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Nemluvil totiž jen o stavu české medicíny, ale i o politickém dění. Přinášíme celý záznam z rozhovoru.

Česká neurochirurgie bude už navždy spojená se jménem Vladimír Beneš. Jak by taky ne, když se tomuto lékařskému oboru věnuje i jeho syn a vnuk, kteří jsou pojmenovaní po něm.

Server Lidovky.cz vedl s Vladimírem Benešem nejstarším, který spoluzakládal zmiňované medicínské odvětví, obsáhlý rozhovor. „Já už neřeknu nic nového,“ odrazoval nejprve redaktory se skromností hlase šestadevadesátiletý lékař ve svém bytě jen kousek od Vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Nakonec se ale rozpovídal. O mozku v přes hodinu dlouhém rozhovoru vyprávěl se stejným nadšením, jako když jej začal před desítkami let blíže studovat. 

Celý rozhovor, kde se Beneš dotýká třeba i tématu tradiční čínské medicíny či eutanázie, najdete ve videu.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz