Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neurochirurg Beneš: Do práce se těším na zajímavé nádory

Česko

  7:00
Když si dvoumetrový muž s tváří filmového hrdiny oblékl po rozhovoru dlouhý kožený plášť, vypadal jako z Matrixu. Nebo aspoň postava z nějakého temného dramatu. Primář Neurologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze a od konce letošního roku také prezident Evropské asociace neurochirurgických společností Vladimír Beneš (57) ale nic hrát nemusí. Být blízko dramatických situací je jeho každodenní chleba.

Neurochirurg profesor Vladimír Beneš. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ve své podzemní nemocniční pracovně, zařízené masivním vyřezávaným nábytkem, velkým akváriem s hladovými hroznýši, se stěnami pokrytými diplomy, fotkami s celebritami a obrázky brouků, působí ale teď, v osm večer, špičkový lékař docela uvolněně. Má trochu pomačkaný svetr, zuté boty a holil se zřejmě za ranního kuropění.

LN Těšíte se ráno do práce?
Většinou ano. Nejvíc na to, že přijde pacient s něčím zajímavým. Na zajímavý nádor, zvláštně uložené aneurysma čili výduť tepny. Na nějakou pěknou operaci.

LN Jak se jako odborník díváte na případ postřelené kongresmanky Gabrielly Giffordsové v americkém Tucsonu?
Řekl bych, že senátorka zemře, nebo bude trvale postižena, ale informací mám minimum. Jestli má opravdu prostřelenou levou hemisféru a jestli ta paní byla pravák, tak ideální výsledek bude ochrnutí na půl těla a neschopnost mluvit, neschopnost rozumět. Ale američtí doktoři jsou vždycky optimisti.

Čtěte takéCelý rozhovor s neurochirurgem profesorem Vladimírem Benešem si přečtěte v magazínu Pátek.


Mohlo by vás zajímat