29. listopadu 2017 11:30, aktualizováno  13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministrem dopravy zůstane Ťok, potvrdil Zeman. Kandidáty si bude zvát do Lán

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

BRNO Ministrem dopravy zůstane i v nové vládě Dan Ťok (za ANO). Řekl to ve středu během návštěvy jižní Moravy prezident Miloš Zeman. Uvedl, že s Ťokem chce hovořit o dálnici z Brna na Vídeň. Zeman respektuje přechod ministryně Šlechtové z místního rozvoje na obranu. Chce se v Lánech sejít se všemi navrhovanými nováčky v připravované Babišově vládě.

Premiérem hodlá Zeman 6. prosince jmenovat předsedu hnutí ANO Andrej Babiš, vládu má prezident jmenovat 13. prosince. Jména ministrů, které navrhuje, zatím Babiš na Zemanovo přání neřekl. Že bude Ťok ve funkci pokračovat, se ale očekávalo. 

Zeman sice Ťokovo jméno nezmínil, ale uvedl, že ministr dopravy zůstane stejný a že s ním bude hovořit o dálnici na Vídeň, jejíž stavba se oddaluje. „Na druhé straně Rakušané budou mít dokončenou dálnici až k hranicím,“ řekl prezident.

Zeman: Přesun Šlechtové na ministerstvo obrany respektuji

Prezident Miloš Zeman respektuje plánovaný přechod dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) na ministerstvo obrany. Chce se v Lánech setkat se všemi novými jmény v připravované vládě Andreje Babiše (ANO), řekl ve středu jihomoravským zastupitelům. Složení vlády ještě není oficiálně známo.

Zeman v této souvislosti řekl, že zajímavý bude rozhovor s dosavadní náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj. Jméno ovšem neuvedl. Podle některých spekulací by se novou ministryní pro místní rozvoj mohla stát poslankyně za ANO Klára Dostálová. Do října působila jako náměstkyně Šlechtové.

„Rád se seznámím s jejími představami, protože právě v tomto resortu by mělo být ono tajemství, jak vytvořit rovnováhu mezi úkoly, které dává stát, a penězi, které dává stát,“ uvedl prezident.

Šlechtová už v úterý potvrdila, že je Babišovou kandidátkou na ministryni obrany. „Jsem připravena být na ministerstvu partnerem armády a zajistit potřebný servis při očekávaném navýšení počtu vojáků i rozpočtu,“ uvedla Šlechtová v SMS zprávě pro ČT.

„K mému úžasu se ministryně pro místní rozvoj rozhodla vzít do ruky zbraň a stát se ministryní obrany. Já to respektuji, protože si její práce vážím a ona argumentuje právě tím, že ministr obrany má být civilista, nikoliv voják. Budiž,“ řekl Zeman. 

Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by se měl podle nepotvrzených informací přesunout na ministerstvo zahraničí.

Prezident se setká se všemi novými ministry

V nové vládě má být 14 ministrů plus premiér. Devět ministrů dosud v kabinetu nepůsobilo. Ve vládě by měly být podle Babiše čtyři ženy.

Babiš představil obsazení vlády Zemanovi v úterý. O jménech pak ale s novináři na prezidentovo přání nemluvil, protože si Zeman chce s nováčky ještě promluvit. Setkání se staronovými tvářemi Zeman neplánuje, dobře je prý zná. Výhrady proti nikomu podle Babiše neměl. Předseda ANO uvedl, že členy vlády budou lidé, kteří už dříve působili v dané oblasti, takže nebude nutné, aby se s problematikou dlouho seznamovali.

Zeman zopakoval, že chce zabránit předčasným volbám, podle něj je potřeba respektovat vítěze voleb a svěřit mu premiérské křeslo. Volby vyhrálo hnutí ANO s velkým náskokem před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali i zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Zemana přivítala jen polovina zastupitelů

Prezidenta při zahájení jeho třídenní návštěvy Jihomoravského kraje přivítala v krajském úřadě v Brně slabá polovina krajských zastupitelů. Kraj má 65, na setkání nepřišli zástupci TOP 09 s Žít Brno, Zelení, většina lidovců a část ODS i koaliční ČSSD. TOP 09, která je součástí krajské koalice, vnímá Zemanovy cesty jako předvolební kampaň za peníze daňových poplatníků, podle hejtmanova náměstka Jana Vituly by si země zasloužila lepšího prezidenta. Cesty hradí kraj, za tu poslední letos v květnu dal Jihomoravský přes 700 000 korun, nyní chce šetřit.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz