19. listopadu 2017 6:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Když Babišova vláda nezíská důvěru, ať dá ruce pryč od policie a tajných služeb, chce ODS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 134Diskuse
ODS chce omezit moc vlády bez důvěry. Zleva první místopředsedkyní ODS... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS chce omezit moc vlády bez důvěry. Zleva první místopředsedkyní ODS... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ještě letos se chystá ODS předložit v Poslanecké sněmovně zákon, jenž by omezil moc vlády v demisi. Občanští demokraté se tak připravují na to, kdyby menšinová vláda ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem nezískala důvěru.

ODS by chtěla zákonem především zkrotit vládu v její případné snaze zasahovat do důležitých personálních otázek. Pokud by ji chtěla zkrátit na jejích kompetencích výrazně, podle oslovených ústavních právníků by měl mít takový zákon ústavní formu.

„Předložíme návrh zákona, který vládě bez důvěry či vládě v demisi některé kroky výslovně zakáže,“ ohlásil tento týden předseda ODS Petr Fiala. Iniciativa jeho strany vzešla z očekávání, že vznikající menšinový kabinet ANO nezíská důvěru Poslanecké sněmovy. Snahu ODS pak především živí obava z nedávného vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že by kabinetu bez důvěry v podstatě nechal volné pole k vládnutí.

Server Lidovky.cz se tak začal zajímat o konkrétní rysy načrtnutého návrhu. Zákon už se prý připravuje, poslanci by se s ním mohli seznámit ještě letos. „Zákon předložíme do konce tohoto roku,“ sdělil serveru Lidovky.cz vedoucí mediálně-analytického oddělení ODS Jakub Kajzler. Z jím poskytnutých informací je zřejmý zájem občanských demokratů na tom, aby případný kabinet v demisi nesahal do personálního složení důležitých orgánů.

„Vláda bez důvěry by dle našeho názoru nesměla například měnit organizační struktury služebních úřadů dle zákona o státní službě nebo nesměla dělat nevynucené personální změny u vrcholných představitelů bezpečnostních složek nebo tajných služeb,“ přiblížil Kejzlar. ODS tak chce odstavit takový kabinet od možnosti měnit vedení policie, BIS nebo podobu ministerstev, úřadu vlády, Energetického regulačního úřadu či finanční správy.

‚Systém starý 25 let se brání‘

Server Lidovky.cz požádal šéfa ANO Andreje Babiše a jeho zástupce Jaroslava Faltýnka o vyjádření k této iniciativě ODS, zastihnout se je však nepodařilo. Budoucí premiér nicméně postup tradičních stran v souvislosti s vyjednáváním o vzniku nového kabinetu či obsazení postů ve sněmovně zkritizoval. „Mrzí mě to, ale opět se potvrzuje, že systém, který tu fungoval 25 let, se brání a jen tak snadno se nevzdá,“ uvedl třeba ve středu Babiš v komentáři ke vzniku společné sněmovní platformy ODS, TOP 09, lidovců a STAN.

Serverem Lidovky.cz oslovení ústavní právníci se shodli, že legislativa výrazně omezující kompetence kabinetu by měla mít ústavní formu. Jinými slovy, přijmout by ho musela třípětinová většina poslanců. Vzhledem k současnému rozložení sil v dolní komoře je tak velkou otázkou, zda by ODS potřebnou podporu našla. Výraznou převahu 115 křesel drží ANO, KSČM a Okamurovci, u nichž je podpora návrhu vzešlého z ODS prakticky vyloučená.

Andrej Babiš.
ODS v čele s předsedou Petrem Fialou chce omezit moc vlády bez důvěry.

Ústavní právník Jan Kysela navíc upozorňuje, že snaha připravit vládu v demisi o část jejich pravomocí může v důsledku působit kontraproduktivně. ODS totiž s návrhem vyrukovala ve chvíli, kde se obává vlády ANO bez důvěry na neomezeně dlouhou dobu. Vychází tak z rozhovoru prezidenta Zemana pro TV Barrandov z počátku listopadu, kde připustil dlouhodobou vládu kabinetu bez důvěry.

Kysela: Omezil bych spíše dobu vlády v demisi

Ustavující schůze

Ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny začne v pondělí 20. listopadu ve 13 hodin. Na programu má celkem 17 bodů, z nich nejdůležitější budou volba předsedy sněmovny, stanovení počtů místopředsedů sněmovny a volba místopředsedů (celý program zde).
Podle předpokladů by se měl předsedou dolní komory parlamentu měl stát Radek Vondráček z ANO, posty místopředsedů jsou zatím nejisté. Jednání o uspořádání vedoucích postů ve sněmovně i o podoře vlády jsou zatím poměrně emotivní. Zatímco Andrej Babiš ostatní obviňuje ze lži a destrukce, podle budoucí opozice se naopak skutečnou vládu sestavit nesnaží.
“Vidím jeho snahu ve spolupráci s prezidentem Zemanem protlačit za každou cenu menšinovou vládu ANO. O získání většiny v Poslanecké sněmovně se ani nesnaží,“ míní šéf ODS Petr Fiala.

„Nicméně je mnohem pravděpodobnější, že tato situace nenastane cíleně. Ale že se jen někdy stane, že nějaká vláda ve stavu demise bude vládnout, a do téhle situace přijdete s tím, že jste tu vládu kompetenčně pokrátil. A současně může nastat situace, kdybyste potřeboval, aby tato vláda z hlediska obecného zájmu mohla něco učinit. A jde o to, jestli je pak pokrácení její pravomoci žádoucí výsledek,“ sdělil k tomu serveru Lidovky.cz Kysela. 

Jeho úvahy v této souvislosti směřují spíše k tomu, jak omezit funkční období kabinetu v demisi. Jednotlivé pokusy sestavit vládu a získat pro ni důvěru by se tak prý mohly svázat s lhůtami, případně by se právo pověření k sestavení vlády mohlo mezi prezidentem a parlamentem střídat. „Spíš než abychom vymýšleli, jak vládu kompetenčně omezit, je asi účelné zamýšlet se nad tím, po jakou dobu má v tom úřadu setrvávat a jaké stimuly vymyslet, aby ta doba byla krátká,“ podotkl.

Kyselův kolega Marek Antoš zase poukazuje na ústavní praxi v jiných zemích, kde vláda ustavená na základě výsledku voleb se bez získání důvěry k moci nedostane. „V evropských ústavách je poměrně běžné, že se vláda ujímá funkce až s důvěrou. Dokud jí nezíská, tak by vládla stará vláda, která měla alespoň na počátku nějakou legitimitu,“ řekl serveru Lidovky.cz. Pokud by o zmíněných změnách sněmovna uvažovala, i je by musel schválit ústavní většinou.

  • 134Diskuse


Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz