25. listopadu 2017 11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišova vláda se rýsuje. Obranu by měla vést Šlechtová, Stropnický ministerstvo zahraničí

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA  Hnutí ANO dokončuje přípravy na vytvoření nové vlády. Předseda Andrej Babiš seznam jmen příštích členů nového kabinetu zatím tají. LN se však podařilo zjistit několik jmen, která na jeho seznamu figurují. Ministrem zahraničí by měl být Martin Stropnický. Ministerstvo obrany by měla vést žena – Karla Šlechtová.

Jednou z nových tváří by měla být bývalá královéhradecká kandidátka na hejtmanku Klára Dostálová, jež má obsadit ministerstvo pro místní rozvoj. Kandidátem na ministra kultury je muzikolog a bývalý ředitel pražského symfonického orchestru Ilja Šmíd. Ministryní financí se má stát současná náměstkyně ministra financí Alena Schillerová, kterou chtěl Babiš dosadit do čela úřadu už v květnu.

Martin Stropnický
Karla Šlechtová.

Ze stávajících členů končící vlády Bohuslava Sobotky by měl na dopravě pokračovat Dan Ťok, ministerstvo spravedlnosti by měl nadále vést Robert Pelikán, v čele resortu životního prostředí by měl zůstat Richard Brabec.

Tajenkou naopak zůstává ministerstvo vnitra

Tajenkou naopak zůstává vlivné ministerstvo vnitra, pod něž mimo jiné spadá policie. Jméno ministra neznají ani Babišovi nejbližší kolegové, předseda hnutí jej velice pečlivě uchovává v tajnosti. Podle zdrojů LN se ministryní vnitra nestane karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová, o níž se dosud nejčastěji hovořilo.

Budoucí vláda by měla mít minimálně o jednoho člena méně než dosud – agenda ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu by měla přejít pod ministerstvo spravedlnosti.

Babiš se odmítá k navrženým jménům vyjádřit. Sdílní nebyli ani potenciální kandidáti. „Složení budoucí vlády nebudu v tuto chvíli komentovat,“ řekla LN Šlechtová. Zájem o funkci ale potvrdil Stropnický. „Pokud jsem na nějakém seznamu jako kandidát na ministra zahraničí, tak se sám škrtat nebudu,“ uvedl stávající ministr obrany.

Seznam ministrů Babiš předá Zemanovi v úterý

Babiš seznam ministrů představí prezidentovi Miloši Zemanovi v úterý. Pak by měl Zeman Babiše jmenovat premiérem. Předpokládaným termínem je 6 .prosinec. Vládu by měla hlava státu jmenovat kolem 15. prosince.

Zatím je spíše nepravděpodobné, že by Babišův kabinet získal na první pokus důvěru sněmovny.

Jednání o nové vládě budou podle vyjádření prezidenta Zemana trvat dva až tři měsíce. Jak řekl na TV Barrandov, předpokládá, že Babiš nakonec sestaví menšinový kabinet, který se dočká tolerance některých politických stran.

Když v předchozích obdobích vznikaly vlády, existoval tu jakýsi zažitý mechanismus. Vládu zpravidla tvořila koalice několika stran, z nichž každá měla nárok na určitý počet členů. Výběr kandidátů v tehdy velkých stranách – ODS a ČSSD – se mnohdy řídil spíše vnitrostranickou diplomacií než pouhým důrazem na kvalitativní předpoklady ministerských kandidátů. Vlivné regiony vysílaly do vlády své zástupce. Nyní je situace úplně jiná.

Babiš rozhoduje sám

Babiš staví vládu, o jejímž složení si rozhoduje jen on sám. Neohlíží se na partikulární zájmy v rámci hnutí. Rozhodujícím faktorem je, jakou zkušenost s vybranými kandidáty prodělal nebo jaká doporučení na nové vládní aspiranty získal.

Opěrnou kostru nového kabinetu by měli tvořit současní ministři – tedy především Martin Stropnický (ministerstvo zahraničí), Richard Brabec (ministerstvo životního prostředí), Robert Pelikán (ministerstvo spravedlnosti), Karla Šlechtová (ministerstvo obrany) nebo Dan Ťok (ministr dopravy). 

Dobrý vztah má Babiš is pravděpodobnou ministryní financí Alenou Schillerovou. Už v květnu šéf ANO po svém odchodu z vlády usiloval o to, aby se stala ministryní financí. Jenže premiér Sobotka tehdy její nominaci odmítl a krátce na to se Schillerová dostala pod palbu kritiky ze strany ČSSD i opozice kvůli tomu, že jejího zetě a majitele investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka obvinila policie kvůli vynášení informací z policejních spisů.

Ministři v mlze

O svých plánech se z velké části v hnutí s nikým nebaví. Podle informací LN má také minimálně třetinu postů ve svém „vládním seznamu“ zdvojenou – tedy že se stále rozmýšlí mezi více variantami.

Takovým příkladem je například ministerstvo školství, kde se Babiš rozhoduje či rozhodoval mezi několika kandidáty. Vážným aspirantem je podle informací LN současný náměstek za ANO Robert Plaga.

Dalším takovým příkladem je ministerstvo zdravotnictví, kde se od začátku hovoří o poslanci Adamu Vojtěchovi. Jeho nevýhodou je, že je mu teprve 31 let. Devízou naopak je, že Babiš s ním v uplynulých čtyřech letech úzce spolupracoval a jsou tedy na sebe docela zvyklí.

Nejasná situace je zatím i v případě ministerstva práce a sociálních věcí. V hnutí se hovoří například o bývalé šéfce Úřadu práce ČR Marii Bílkové a středočeské radní pro zdravotnictví Jaroslavě Němcové, která působí i jako náměstkyně v politicky citlivé Nemocnici Na Homolce.

Otazníky kolem průmyslu i zemědělství

Pak jsou také ministerstva, kde kolují spíše jen informace o tom, kdo šéfem daného resortu nebude. Takovým případem může být ministerstvo průmyslu a obchodu. Česká televize informovala, že nabídku dostal poslanec a bývalý ředitel společnosti DEZA ze skupiny Agrofert Pavel Pustějovský. Podle informací LN však na seznamu budoucích ministrů není. 

Na začátku se rovněž spekulovalo, že ministrem průmyslu by se mohl stát bývalý náměstek v tomto resortu Tomáš Hüner. Jako o možném kandidátovi se hovořilo i o novém poslanci ANO a miliardáři Pavlu Juříčkovi. Pokud by však zamířil do vlády, musel by se vypořádat s „Lex Babiš“ – majitel výrobce autodílů by se musel vzdát své společnosti Brano Group, aby nebyl ve střetu zájmů. Ve hře byl i náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa, ten však podle informací LN post odmítl.

Podobně nejasná situace je i u ministerstva zemědělství. V hnutí koluje informace, že šanci má poslanec Karel Tureček. Ve hře byl ale i bývalý ministr zemědělství z Rusnokovy vlády a exšéf Agrární komory Miroslav Toman.

Rébus na vnitru

Nejožehavějším postem příští vlády bude ministerstvo vnitra, pod které spadá mimo jiné policie. Babiš svého favorita úzkostlivě tají.

V rámci hnutí se jako o potenciálních kandidátech hovoří o bývalé náměstkyni ministra vnitra a nynější karlovarské hejtmance Janě Vildumetzové. Adeptem byl i ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, který však podle informací LN jevil větší zájem o ministerstvo obrany. Ani jeden z nich se ale podle posledních informací na Babišův ministerský seznam nakonec nedostal.

Právě kvůli vnitru se v Sobotkově vládě vedly nejtvrdší střety. Spor vznikl na přelomu loňského května a června, kdy ministr vnitra Milan Chovanec spolu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým provedli kontroverzní policejní reorganizaci. Od té doby zůstaly vztahy mezi ČSSD a ANO na bodu nula. Očekává se, zda se do policie s příchodem nového ministra nevrátí tehdy vypuzení vysoce postavení policisté.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz