Lidovky.cz

Dárce Zemanovy kampaně dluží stamiliony. Peníze poslali i advokáti ‚slavní‘ z prodeje Mynářovy vily

Česko

  9:19aktualizováno  13:49
PRAHA - Prezident Miloš Zeman nerozptýlil pochybnosti o financování své volební kampaně. Seznam sponzorských darů, který představil v debatě v České televizi, nepokrývá výdaje, jež už dříve oznámil spolek Přátelé Miloše Zemana, který za prezidenta kampaň vedl.

Miloš Zeman na konferenci k volbám. foto:  Dan Materna, MAFRA

Černé peníze ve volbách, varují osobnosti a žádají prošetření Zemanovy kampaně

Zeman čelil velké kritice kvůli financování kampaně, přes deset milionů mu totiž poslal spolek Přátelé Miloše Zemana, za nímž stojí Zemanovi lidé Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Spolek ale tajil, odkud peníze pocházejí. Jen pár hodin před otevřením volebních místností, v televizní debatě, vytáhl prezident Zeman papír, na němž měl napsaná jména firem a lidí, kteří peníze poslali.

Seznam dárců podle ČT

Přátelé Miloše Zemana, z.s.; IČO: 22728554

  • Ray Service, a.s. - 500 000 Kč
  • Jaroslav Menčík - 180 000 Kč
  • Martin Chládek - 380 000 Kč
  • Tomáš Haratek - 260 000 Kč
  • René Gucký - 280 000 Kč
  • Jan Kůna - 150 000 Kč
  • Petr Tauchman - 220 000 Kč
  • Petr Sádlo - 200 000 Kč
  • Luboš Kozák - 250 000 Kč
  • Jana Verneková - 200 000 Kč
  • Jiří Berger - 500 000 Kč
  • Jiří Berger - 500 000 Kč
  • J.K.L. PARTNERS s.r.o. - 150 000 Kč
  • CONTRADICTION s.r.o. - 885 000 Kč
  • CAR SERVICE GROUP - 950 000 Kč
  • Jiří Rozsypálek - 1 000 000 Kč
  • Filafil a.s. - 400 000 Kč
  • Jiří Jestřáb - 900 000 Kč
  • Miloslav Havlíček - 300 000 Kč
  • Richard Tománek - 800 000 Kč
  • Komerc Servis CZ, s.r.o. - 200 000 Kč

V Praze dne 25.1.2018

Zdroj: ČT

Podle představitele spolku a kancléře prezidenta Vratislava Mynáře ale jsou dary na celou kampaň zajištěny.

Podle serveru iDNES uvedl Zeman původ 9,2 milionu korun. S prezidentem spřízněná Strana práv občanů (SPO) a spolek Přátelé Miloše Zemana ale na kampaň vynaložili 12,8 milionu.

Mynář řekl, že spolek zveřejnil všechny dárce, od kterých už peníze dostal na účet. „Stejně tak máme zajištěn zbytek peněz. Máme veškeré finanční závazky pokryty dary,“ dodal. Jednotlivé sponzory nechtěl komentovat.

Podle serverů iDnes.cz a Respekt poskytly dary na kampaň i firmy, co skončily ve ztrátě.

Je to například společnost Contradiction, která na kampaň věnovala 885 tisíc korun, ačkoliv podle posledních dostupných údajů sama dlužila za rok 2016 celkem 400 milionů korun.

Podobně na tom byl další sponzor, firma Car Service Group. Zemanovi poslala 950 tisíc korun navzdory tomu, že podle účetní závěrky za rok 2016 měla čistý obrat kolem čtyř milionů a její hospodaření skončilo ve ztrátě.

Pozornost médií budí i dar 1,7 milionu korun, pocházející od brněnských právníků Richarda Tománka a Jiřího Jestřába. Hradní kancléř Mynář před časem uvedl, že právě jejich advokátní kancelář mu zprostředkovala jednání, která vedla k podezřele výhodnému nákupu vily v pražských Strašnicích (prosinec 2014).

Advokátní kancelář podle MF DNES získala v roce 2015 zakázku na právní služby pro Lesní správu Lány. Šlo o dvě zakázky v hodnotě 1 999 999 korun. Díky tomu, že zakázky byly pod dva miliony (o korunu), nemusely se soutěžit. Oba advokáti patří k dlouholetým sponzorům Strany práv občanů i Zemana, v průběhu let poslali straně i současnému prezidentovi statisícové částky. 

Neobvyklou štědrost projevil s třísettisícovým darem také živnostník Miloslav Havlíček, který podle zjištění serveru iDnes provozuje obecní hospodu a smíšené zboží u fotbalového hřiště v obci, která má necelé čtyři stovky obyvatel.

Mezi sponzory Zemanovy kampaně figuruje s půlmilionovým darem také společnost Ray Service, která vyrábí kabelové svazky a zároveň se věnuje mezinárodnímu obchodu se zbraněmi. Zeman vzal zástupce firmy na jednu ze svých cest do Číny. S Čínou podle něj může souviset i milionový dar od jednoho z jednatelů společnosti EHQ Jiřího Bergera. „Druhým jednatelem je Roman Vik, generální ředitel letecké společnosti Travel Service, v níž má podíl čínská skupina CEFC,“ uvádí iDnes.

Pozoruhodností seznamu dárců je fakt, že hned čtyři osoby pocházejí z Mělníka a okolí. Například mělnická podnikatelka Jana Verneková. V pátek řekla, že k zaslání příspěvku ji přiměly zejména slovní útoky na prezidenta. Dotkly se jí, jak řekla, hlavně zprávy o Zemanově údajné rakovině.

Zemanovi tajemní sponzoři? Peníze nejsou ze zahraničí, to jediné je důležité, mlží Hrad

„Nelíbilo se mi, když někdo osočuje jakéhokoliv jiného člověka, že je třeba nemocný a má rakovinu. Prožila jsem to v rodině, kdy můj syn měl tuhle vážnou nemoc. Tak jsem jednou za život udělala takovýhle dobrý skutek a myslím si, že to bude pro dobrou věc,“ uvedla Verneková. Majitelka koupelnového studia si příspěvek 200 tisíc  korun mohla dovolit, i když podle ní nejde o malou částku. „Nejsme jinak nijak bohatí, jsme obyčejní lidé,“ řekla. 

Server info.cz napsal, že tři sponzoři z Mělníka, mezi nimi i Verneková, jsou navzájem propojeni s mělnickým podnikatelem Lubošem Paškem. Jeho aktivity podle serveru několikrát prověřovala policie a je často označován jako pravá ruka lobbisty Romana Janouška. „Narodila jsem se tady, žiju tady 50 let, a tak samozřejmě tyhle lidi znám. Ale s nimi to nijak nesouvisí,“ komentovala to Verneková.

Vratislav Mynář s manželkou Alex.
Po debatě. Jiří Drahoš podává ruku Miloši Zemanovi, jemuž přichází na pomoc...

Dar pro Zemana potvrdil i jednatel reklamní agentury Matchball z Napajedel na Zlínsku Jiří Rozsypálek. „Neposlal jsem to přes transparentní účet, protože byl v minulosti zesměšněn, jak tam lidé posílali třeba korunu a dávali tam různé texty,“ vysvětlil Rozsypálek. Za podporu Zemana se nestydí. Dnes jej prý už kontaktovalo vícero novinářů. „Zpočátku mě to bavilo, ale teď už je toho moc, musím taky pracovat,“ řekl.

Zeman v debatě na dotaz, zda může zaručit, že peníze nepocházejí z trestné činnosti, řekl, že z něj moderátorka dělá detektiva. „Předpokládám, že jestliže tito lidé souhlasili se zveřejněním svého jména, tak zcela určitě nechtěli riskovat, aby jejich peníze pocházely z trestné činnosti,“ řekl.

Zeman také v debatě poznamenal, že seznam sponzorů už dostal k dispozici úřad pro dohled nad financováním kampaně. Ten ale do pátečního rána přehled dárců neměl. ČTĚTE: Úřad nedostal přehled dárců spolku přátel Miloše Zemana. Prezident tvrdil v ČT opak

Hradní kancléř zároveň poznamenal, že s odtajněním seznamu čekali na čtvrteční debatu. Zkritizoval také Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše, který podle něj dostal na kampaň 500 tisíc korun od nadace, „kde také nevíme, kdo je přispěvatelem té nadace, a také ho nenapadáme“.

„Pan prezident žádnou kampaň nevede a chová se v průběhu celé kampaně slušně, pan Drahoš to jenom říká,“ dodal Mynář.

Kdo lépe zvládl druhý televizní duel?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 2. února 2018. Anketa je uzavřena.

Jiří Drahoš.6618
Miloš Zeman.4653
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.