Lidovky.cz

Pietu provázely protesty, lidé pískali na Babiše. Děkuji našim fanouškům, řekl premiér

Česko

  11:35aktualizováno  14:30
PRAHA - Pískot a provolávání hesel proti přítomnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) provázely před budovou Českého rozhlasu v Praze pietní shromáždění k uctění památky padlých v souvislosti s událostmi srpna 1968. Stovky přítomných reagovaly potleskem na přítomnost některých jiných politiků či organizací, zmínky o Babišovi a jeho vládním hnutí ANO doprovázel pískot.

50. výročí 21.8.1968. Pieta před budovou ČRo se nese ve znamení protestu proti Babišovi foto:  Dan Materna, MAFRA

Po 11:00 se začátkem pokládání věnců lidé přítomní na pražské Vinohradské třídě ztichli. Když přišla řada na premiéra Babiše, lidé začali pískat a křičet „hanba“, „táhni domů“ a „estébáku ven“. Potlesku se při kladení věnců naopak dočkali například zástupci Konfederace politických vězňů nebo poslanci Jana Černochová (ODS), Jan Bartošek, Marek Výborný a exministr kultury Daniel Herman (všichni KDU-ČSL).

Babiše přítomní vypískali už při příchodu na pietu. Transparenty přítomných kromě Babiše směřovaly také proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který s předstihem oznámil, že události srpna 1968 nebude v souvislosti s 50. výročím nijak veřejně komentovat.

Pietní akt k uctění památky padlých v srpnu 1968 se konal 21. srpna 2018 před...
Lidé demonstrují před budovou Českého rozhlasu proti premiéru Andreji Babišovi...

„Svoboda a demokracie jsou především o tom, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor nebo preferenci,“ uvedl Babiš. Ve svém zhruba pětiminutovém projevu vyjádřil také obdiv lidem, kteří v srpnu 1968 při invazi vojsk Varšavské smlouvy neváhali nasadit svůj život.

Babiše při proslovu obklopila ochranka. Přítomné stovky lidí, kteří premiéra vypískali už při příchodu k Českému rozhlasu, na něj pokřikovali a pískali ze vzdálenosti několika metrů. Řada lidí si přinesla kromě transparentů také píšťalky a projev na místě zcela přehlušili.

Nad rámec textu projevu, který po jeho zaznění zaslal ČTK tým hnutí ANO a tiskový odbor úřadu vlády, připojil Babiš v úplném závěru poděkování. „Děkuji všem za podporu, děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference,“ uvedl. Premiér nesouhlasí s tím, že jsou dnes svobody ohroženy. 

Svět vzpomíná na okupaci v srpnu 1968. Média přinesla rozhovor s Josefem Koudelkou i nebezpečnou událost z Davle

„Každý si dnes může říkat a psát, co chce, každý si může založit stranu nebo hnutí nebo změnit své volební preference. A komu se něco nebo někdo nelíbí, může jakkoli kritizovat a proti něčemu brojit nebo si v příštích volbách zvolit někoho jiného,“ uvedl.

Předseda Sněmovny Vondráček (ANO) také v projevu připomněl události srpna 1968. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa se podle něj potvrdilo, že komunistický režim je nereformovatelný. Jeho projev provázel po celou dobu pískot.

Pietní akt k uctění památky padlých v srpnu 1968 se konal 21. srpna 2018 před...

„Rozlišení pietního aktu a svobodné politické demonstrace patří k nejzákladnějším aktům nejen politické kultury, ale kultury vůbec,“ prohlásil Vondráček v úvodu projevu, zatímco stovky lidí hvízdaly a skandovaly hesla proti hnutí ANO a jeho předsedovi Andreji Babišovi. 

Rok 1968 by podle něj měl být pro celý národ velkým mementem. „Za svobodu se musí bojovat, svoboda bez boje neexistuje nikdy a nikde. Pamatujme si tato selhání,“ uvedl. 

Srpen 1968 podle Štěcha ukázal zásadní roli veřejnoprávních médií

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v souvislosti s 50. výročím srpna 1968 se ve svém projevu vyjádřil o roli veřejnoprávních médií pro objektivní informování občanů. 

Rusové o roce 1968 přejímají propagandu z éry Brežněva, ukázal průzkum

Uvedl, že lidé jsou zaplavováni informacemi ze všech stran a je obtížné se v nich orientovat. „Právě rok 1968 ukázal, jaký zásadní pozitivní význam a roli mohou v kritických chvílích společnosti sehrát veřejnoprávní média,“ řekl. Z nedávné historie by si měla společnost podle něj vzít poučení a vnímat poslání médií veřejné služby z tohoto pohledu. 

ODS uctila památku zastřelené studentky

Položením květin u pamětní desky na pražském Klárově uctili v podvečer politici ODS v čele s předsedou strany Petrem Fialou památku obětí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna 1968. Deska je na Klárově umístěna na památku studentky ČVUT Marie Charouskové, kterou na tomto místě 26. srpna 1968 zastřelila okupační vojska.

„Je jasné, co byl srpen 1968. Byla to okupace země,jejíž společnost začala usilovat o více svobody a více demokracie. Byl to brutální agresivní zákrok komunistického impéria v čele se Sovětským svazem, a jedině tak se na to můžeme dívat," popsal Fiala tehdejší invazi.

Mezi přítomnými nechyběla například bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, poslanci ODS i herec Vladimír Kratina, který za ODS kandiduje v Praze do Senátu.

Charouskovou při cestě do školy smrtelně zranila kulka z kulometu. Byla jednou z 80 civilních osob, které zahynuly v období od 21. srpna do 18. října 1968 v souvislosti s okupací Československa armádami Varšavské smlouvy.

Šestadvacetiletá studentka dálkového studia Strojní fakulty ČVUT, v té době zaměstnaná ve Výzkumném ústavu zemědělské techniky, byla smrtelně zraněna, když nesla na fakultu dokončenou diplomovou práci. Stála na nástupním ostrůvku tramvaje, když voják opřený o jeden z tanků, které držely v obklíčení nedaleké sídlo Úřadu předsednictva vlády, vypálil dávku z kulometu. Postřelená žena, matka dvouletého syna, byla v kritickém stavu převezena do nemocnice pod Petřínem, kde k večeru zemřela.

Pokusy o diskreditaci ČRo, ČT či ČTK označil za nepřijatelné. „Neboť bez nich bychom zůstali odkázáni pouze na soukromá média a těžko bychom rozlišovali objektivní a účelové informace,“ řekl Štěch. Objektivita informací podle něj musí být samozřejmostí, protože na takové mají všichni právo. Štěch uvedl, že žít v demokracii není vždy úplně snadné. 

„Tvoří ji lidé, a ti jsou omylní. Ne vše a vždy se povede k plné spokojenosti. To však neznamená, že bychom měli od základů demokracie ustupovat,“ konstatoval. V jiné části projevu uvedl, že demokracii je velmi těžké vybojovat a možná ještě těžší udržet.

Vláda s komunisty je hanba a Babiš vědomě zneuctil pietní akt, míní opozice

Místopředseda lidovců Daniel Herman v souvislosti s úterními událostmi uvedl, že vláda s komunisty je hanba. „Komunisté nesou odpovědnost za totalitní režim, a na to se tady vzpomíná. To, že někdo s těmito lidmi vládne - je to hanba a lidé to jasně ukázali a je to dobře,“ řekl novinářům bývalý ministr kultury. Nesouhlasí s tím, že pískotem a skandováním lidé znevážili vzpomínku na oběti invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. „Myslím, že naopak, že lidé ukazují, že jim to není jedno,“ míní Herman.

Jděte domů. Bratříčku, zavírej vrátka. Proti srpnové okupaci se bouřili i hudebníci

Předseda poslaneckého klubu lidovců Bartošek dodal, že pozváním komunistů k moci hnutí ANO pošlapalo památku roku 1968. Vondráček z ANO, který se proti pískotu ohradil i během svého projevu před budovou Českého rozhlasu, zdůraznil, že komunisté ve vládě nesedí. „Zvedli ruku pro vládu protože na rozdíl od těch ostatních mají rozum a ví, že když chce být někdo v opozici, tak napřed musí být nějaká vláda, ale nejsou ve vládě, nemají žádné vládní funkce,“ prohlásil.

Zástupci TOP 09 spolu s Piráty položili květiny také až později, aby se oddělili od akce spojené s Babišem. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil řekl ČTK, že občané mají právo spontánně vyjádřit svůj názor. „Ve chvíli, kdy pan premiér vládne s komunisty a jde uctít památku obětí komunistického puče a útoku sovětských komunistů na Československo, tak je to podle mého názoru trochu nevkusné,“ uvedl. Babiš by podle něj podobné akce neměl navštěvovat. „To, co my si tady dnes připomínáme, je v přímém rozporu s tím, jakou politiku on dnes dělá, protože s komunisty vládne,“ řekl.

21.srpna 2018 v 11:48, příspěvek archivován: 21.srpna 2018 v 13:57

Když na oběti okupace vzpomíná byvalý StBák, je to urážka těch obětí. Leč co naplat, premiérem se stal legitimně a premiér před rozhlasem mluvit musel. Když však na závěr projevu poděkoval fanouškům ANO za preference, zneuctil pietní akt vědomě. @AndrejBabis, omluvte se!

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který na místě nebyl, uvedl, že když na oběti okupace vzpomíná „bývalý estébák“, je to urážka obětí. „Leč co naplat, premiérem se stal legitimně a premiér před rozhlasem mluvit musel. Když však na závěr projevu poděkoval fanouškům ANO za preference, zneuctil pietní akt vědomě,“ napsal na Twitteru.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.