21. srpna 2018 13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Házejte na Babiše vajíčka, ale ne během piety

Pietní akt k uctění památky padlých v srpnu 1968 se konal 21. srpna 2018 před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pietní akt k uctění památky padlých v srpnu 1968 se konal 21. srpna 2018 před... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Politik musí občas ustát, zvládnout pískot, rajčata, možná dokonce i vajíčka. Je to součást jeho práce. Ale je pár chvil, kdy bychom si pískot i rajčata mohli odpustit - zejména u pietních akcí. Když vzpomínáme na zbytečně zmarněné životy, neměla by aktuální politická antipatie přehlušit trvalou a hlubokou úctu k padlým.

Když politici odhalují pamětní desku lidem zahynuvším pod sovětskými hlavněmi, stojí tam jako zástupci státu. Státu, který nemá příliš hrdinů ani příliš chvil, kdy by mohl oslavovat udatnost. Pískot v takovou chvíli - jakkoli je namířen proti konkrétnímu politikovi - je vyjádřením neúcty k celé ceremonii.

Ani na vteřinu neobstojí námitka, že současná vláda se opírá o hlasy komunistů a tím ona sama narušuje jakoukoli pietu. Nebyli to čeští komunisté, kdo před padesáti lety stříleli československé občany. Dokonce právě naopak - národ tehdy stál za svým komunistickým vedením. Podporu od KSČM má smysl omlacovat vládě 25. února, ale nikoli 21. srpna, kdy měla komunistická věrchuška absolutně největší podporu.

A se sovětskými okupačními vojsky nemá ani pan Babiš, ani pan Vondráček lautr nic společného, ať už mají minulost jakoukoliv. A zejména: takový nedůstojný brajgl si nezaslouží ti, kteří tenkrát nasadili vlastní životy. Grotesknost celé situace lze ukázat na jednom detailu: nejvýše postaveným ústavním činitelem na místě byl předseda Senátu Milan Štěch, dnes člen vládní strany a taktéž bývalý komunista. A na něj nikdo nepískal.

Pískejme na Babiše jindy a jinde. Třeba dnes na Úřadu vlády, třeba zítra klidně u rozhlasu. Ale nedělejme kravál při pietních shromážděních. To je elementární pravidlo slušného chování, asi jako že nepliveme na zem a nesmrkáme do dlaně.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.