Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kiska není naším stínovým prezidentem, řekl Zeman. Demonstranty označil za řvoucí stádo

Česko

  12:27
PRAHA - Prezident Miloš Zeman údajně nepromluvil u příležitosti 50. výročí sovětské okupace proto, že nechtěl sdílet pódium s bývalými normalizačními komunisty. V rozhovoru pro server Parlamentní listy odmítl Andreje Kisku coby „stínového prezidenta“, navážel se do lidí demonstrujících před ruskou ambasádou a odpůrce Radka Vondráčka (ANO) označil za „řvoucí dav“.

Miloš Zeman. foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA

Zeman, který odmítl pronést projev při úterním výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, se dodatečně svěřil se svými pocity webu Parlamentní listy. Pietního aktu u budovy Českého rozhlasu se dle svých slov odmítl účastnit proto, že se odmítal přidat k „normalizačním komunistům“.

Prezidenti během cesty vlakem.
Slovenský prezident Andrej Kiska odpovídá novinářům.

Narážet měl na předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který byl od roku 1978 členem KSČ. „Je třeba vědět, že tito členové museli schvalovat sovětskou okupaci. To je také důvod, proč jsem se k nim nepřidal,“ uvedl.

‚Na Vondráčka pískali jen proto, že je v ANO‘

Prezident kritizoval také chování některých účastníků pietního aktu, kteří vyjádřili nesouhlas s projevy premiéra Babiše či předsedy Poslanecké sněmovny Vondráčka. „Nebyl v komunistické straně. Pískali na něj jenom proto, že je člen hnutí ANO, což je dost ubohý důvod,“ míní Zeman. Nespokojené občany označil za „řvoucí stádo“.

Jelikož Zeman odmítl přednést u příležitosti výročí jakýkoli projev, Česká televize namísto toho odvysílala řeč jeho slovenského prezidenta Andreje Kisky. V reakci na to jej někteří čeští politici označili za „stínového prezidenta“. „Už delší dobu plní Andrej Kiska funkci stínového prezidenta pro ty z nás, kteří jsme znechuceni politikou našeho prezidenta,“ uvedla například místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

S takovým vyjádřením Zeman nesouhlasí. „Andrej Kiska dobrovolně končí v čele slovenské politiky příští rok a není tedy možné, aby byl naším stínovým prezidentem. Jsem ale ochoten připustit, že může být stínovým prezidentem TOP 09,“ prohlásil.

Demonstranti před ruskou ambasádou? Není to SSSR

Zeman se v rozhovoru navážel také do lidí, kteří ve středu demonstrovali před ruskou ambasádou. Tento akt považuje za irelevantní, protože iniciátorem invaze byl zaniklý Sovětský svaz, nikoli Rusko. „Demonstranti, kteří protestovali před ruskou ambasádou, si tento fakt zřejmě neuvědomili, což odpovídá celkové úrovni jejich znalostí,“ uvedl.

Pietní akt u příležitosti 50. výročí sovětské okupace proběhl ve středu před budovou Českého rozhlasu na Václavském náměstí. Promluvili na něm například Andrej Babiš, Milan Štěch či Radek Vondráček. Událost provázely protesty proti členům hnutí ANO.

Jelikož Miloš Zeman odmítl při příležitosti výročí promluvit, Česká televize odvysílala ve večerních hodinách projev slovenského prezidenta Kisky. Ten události srpna 1968 označil za zradu a ponížení a vyzval pamětníky, aby se o své zkušenosti podělili s mladší generací. Vyzdvihl také členství Česka a Slovenska v EU a NATO.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat