Lidovky.cz

Nejzadluženější obec Česka zrušila prodej pozemků ruskému věřiteli, vyhne se tak soudu s výrobcem minerálky

Česko

  14:35
Prameny (Chebsko) - Zastupitelstvo zadlužené obce Prameny zrušilo po dohodě s ruským věřitelem Dmitrijem Vajnerem lednovou smlouvu o prodeji pozemků s vrty minerálních vod jeho firmě. Obec se tak vyhne soudu se společností Karlovarské minerální vody, která o pozemky měla také zájem a na Prameny kvůli plánovanému prodeji podala žalobu.

Bývalá radnice obce Prameny. foto: Wikimedia/Chmee2

Prameny jsou nyní v patové situaci, budou hledat další cesty k odblokování obecních účtů, řekla v úterý Michala Málková (ANO), starostka Pramenů, které jsou označovány za nejzadluženější obec Česka. Dluh by se díky prodeji pozemků Vajnerově firmě snížil na 42 milionů korun a nebyl by dál úročen, účty obce by mohly být odblokovány.

„Nechceme, aby se obec soudila, zda je smlouva platná, nebo neplatná. Při rozhodnutí soudu by se odvolaly buď Karlovarské minerální vody, nebo firma věřitele Sangerberg. Soudní řízení by tak mohla trvat až několik let. Obec navíc nemá na právní zastoupení advokátem. Věřitel situaci obce chápe, předmětné smlouvy jsme proto zrušili,“ řekla Málková.

Prameny se zadlužily, když před lety investovaly do vrtů a přípravy stáčírny minerální vody. Po letech jednání je jejich jediným věřitelem podnikatel Vajner, v obci má vlastní investiční záměry na vybudování stáčírny minerálních vod a domova pro seniory. Tvrdí, že v posledních letech spolupracoval na oddlužení obce a do investičního záměru v Pramenech vložil desítky milionů korun. Počátkem letošního roku zastupitelstvo Pramenů schválilo jeho firmě Sangerberg prodej pozemků s osmi vrty minerálních vod za deset milionů.

Karlovarské minerální vody mají o pozemky zájem

Nemáme za co svítit: Obec Prameny prosí stát o 33 milionů

Karlovarské minerální vody měly o pozemky ale také zájem a nabídly za ně trojnásobně vyšší cenu. Odmítnutím této nabídky podle firmy porušily Prameny zákon o obcích, podala na ně proto žalobu. Okresní soud v Chebu následně uvalil na obec předběžné opatření, což by obci do doby ukončení sporu znemožnilo zadlužení dál řešit. „Nabídku Karlovarských minerálních vod jsme nemohli přijmout, bylo by to obcházení věřitele a mohl by na nás také podat žalobu. Jinak řečeno, jsme opět v patové situaci,“ doplnila Málková.

Kroky vedení města dlouhodobě kritizuje opozice. Obec by se podle opozičních zastupitelek měla nyní pokusit dosáhnout promlčení části dluhů. S tímto návrhem však kvůli chybějící právní analýze zatím na pondělním jednání zastupitelstva neuspěly. Celé zasedání provázela vyhrocená atmosféra, kdy opoziční zastupitelky nakonec jednací sál opustily.

Jak se Prameny zadlužily

  • Prameny bývaly lázeňským městečkem, výrazně je ale postihl poválečný odsun německého obyvatelstva i skutečnost, že mezi lety 1947 a 1954 bylo součástí vojenského výcvikového prostoru. Zatímco před válkou zde žilo na 1500 obyvatel, v 50. letech poklesl jejich počet na tři stovky. Po roce 1989 se počet lidí trvale žijících v obci, která leží uprostřed Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les asi deset kilometrů severně od Mariánských Lázní, pohybuje mírně nad stovkou.
  • Počátky potíží s vysokým zadlužením, které v jednu dobu u obce s rozpočtem v řádu jednotek milionů přesáhlo sto milionů korun, se datují do začátku 90. let minulého století a souvisejí s velkorysými plány tehdejšího vedení. Chtělo využít zdejší vydatné prameny minerálních vod a umožnit jejich stáčení do lahví, ze kterého by obec získávala ročně zhruba 20 milionů korun. Další rozvoj obce si starosta sliboval od obnoveného turistického ruchu.
  • Pro přípravu stáčírny nechala obec udělat 17 zkušebních vrtů, většina z nich se ukázala být kvalitními, navíc nakoupila i potřebné pozemky. Získala územní rozhodnutí i licence, vše ale zablokovali ochranáři. Nesouhlasili s tím, aby se minerálka vozila po nedostatečně dimenzovaných silnicích Slavkovského lesa. Vznikl tak dluh asi 30 milionů korun. Další peníze Prameny dlužily kvůli privatizaci rodinných domků, které obec musela odkoupit od pozemkového fondu.
  • Potíže kolem zadlužení obce vedly k rozpadu zastupitelstva a volbě nového v lednu 2009, to ale vydrželo jen čtvrt roku. Poté se dlouho nedařilo najít zájemce, kteří by v obci se zablokovaným majetkem sestavili kandidátku. V polovině prosince 2009 tak řízení Pramenů převzal správce jmenovaný ministerstvem vnitra. Bylo to poprvé od vzniku ČR. "Našli jsme 40 různých věřitelů. V dražbě je budova obecního úřadu, bývalá radnice, dílny i rodinné domy," uvedli kontroloři ministerstva.
  • Ministerští úředníci propustili všechny zaměstnance obce, nechali vypnout veřejné osvětlení a zastavili vytápění obecního úřadu, úspory ale byly jen v řádu tisíců měsíčně. Příjmy od státu - asi dva miliony korun ročně - nestačily ani na sankční úroky. Ministerští správci, za jejichž působení nebylo možné dluhy radikálně řešit, Prameny řídili dva a půl roku. Volby se totiž uskutečnily až na sedmý pokus v dubnu 2012, starostkou se pak stala Michala Málková, jež je ve funkci dodnes.
  • V době jejího nástupu zadlužení obce dosáhlo až 130 milionů korun a prakticky veškerý majetek Pramenů byl zastavený. Velkou část závazků tvořilo takzvané příslušenství, tedy úroky a další poplatky z nezaplacených dluhů z minulosti. Po nástupu nového vedení se postupně dařilo závazky snižovat, zprvu zejména ty vůči státu. V situaci kolem Pramenů se také začala angažovat společnost Real Aspekt, která postupně skoupila od věřitelů veškeré pohledávky vůči obci.
  • Spolupráce mezi vedením obce a firmou s ruským majitelem, který je podle týdeníku Respekt spojen s plynárenským obrem Gazprom, vedla kvůli nesouhlasu části zastupitelů v červnu 2017 k rozpadu zastupitelstva. Lednové volby jasně vyhrála kandidátka starostky Málkové, zastupitelstvo se ale krátce po předčasných volbách po odstoupení jediného opozičního zastupitele (z celkem pěti) opět rozpadlo, což zkomplikovalo jednání s Real Aspektem. Loňské podzimní řádné volby vyhrála opět Málková, kandidující tentokrát za ANO.
  • Poté Prameny dovedly jednání s firmou do konce a začátkem letošního roku oznámily, že za deset milionů korun prodají jiné Vajnerově firmě Sangerberg group své zbývající pozemky s osmi vrty minerálních vod. Díky tomu se dluh obce měl snížit na 42 milionů korun a neměl být dál úročen. Transakci však kritizovala opozice, podle které mohly Prameny pozemky prodat za vyšší cenu. Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) za ně totiž nabídla 31 milionů korun.
  • Začátkem února KMV podaly na Prameny žalobu pro neplatnost smlouvy na pozemky, podle firmy byl neprojednáním její nabídky porušen zákon o obcích. Okresní soud v Chebu pak předběžným opatřením transakci zakázal. Nyní zastupitelstvo po dohodě s Vajnerem lednovou smlouvu zrušilo. Obec se tak ocitla v patové situaci, bude hledat další cesty k odblokování obecních účtů, řekla ČTK starostka Málková.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.