Lidovky.cz

Česko

Otázky a odpovědi k domácí karanténě: můžete si zajít na nákup a jak je to se zaměstnáním?

Opatření kvůli koronaviru foto:  Michal Šula, MAFRA

Doporučujeme
Praha - V Česku je 18 potvrzených osob, nakažených koronavirem. Nově premiér Babiš rozhodl, že lidé, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit lékaři. Ti by měli obratem rozhodnout o dvoutýdenní karanténě. Co byste o této karanténě měli vědět?
  18:10

Co je to karanténa?

Karanténou se rozumí oddělení zdravého člověka od ostatních. Přistupuje se k němu tehdy, pokud byl dotyčný během inkubační doby ve styku s někým, kdo se nakazil infekčním onemocněním. Důvodem ke karanténě může být i pobyt v ohnisku nákazy. Tedy pokud se někdo nedávno vrátil ze severu Itálie nebo Číny.

Kdy musí člověk do karantény?

Češi vracející se z Itálie se musí připravit na karanténu, jinak jim hrozí pokuta až tři miliony korun

Pokud se někdo vrátil z regionů, kde je výskyt Covid-19 potvrzen, měl by se telefonicky obrátit na hygienickou stanici v místě svého bydliště či na svého lékaře. Ti poté rozhodnou, zda je nutná karanténa, či nikoliv.

Jak vypadá domácí karanténa?

Je dobré, aby člověk, u něhož byla nařízena domácí karanténa, měl k dispozici samostatný pokoj. V případě, že je nutný styk se zbytkem rodiny, je doporučeno využít ochranu v podobě roušky. „Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že kontakt s nakaženou osobou by musel být po dobu nejméně patnácti minut při vzdálenosti do 1,5 metru,“ řekla serveru Lidovky.cz Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru pražské hygienické stanice.

Je při domácí karanténě dohled?

Ano. Domácí karanténa bývá často spojena s lékařským dohledem, kdy osoby v domácí karanténě jsou povinny si sledovat po stanovenou dobu svůj zdravotní stav včetně pravidelného měření tělesné teploty. Při objevení stanovených klinických příznaků musí tuto skutečnost oznámit Orgánům ochrany veřejného zdraví (OOVZ).

V případě onemocnění Covid-19 jde o následující příznaky: teplota, kašel, dýchací obtíže, bolest svalů či kloubů. Po učiněném oznámení je osoba s projevujícími se klinickými příznaky povinna řídit se dalšími pokyny OOVZ, kdy OOVZ zajišťuje transport do zdravotnického zařízení, odběry a další související nezbytné úkony.

Může si osoba v domácí karanténě zajít na nákup či vyvenčit psa?

Koronavirus má dopad na cyklistické klasiky, zrušené jsou Tirreno i Milán-Sanremo

Ne, člověk by neměl chodit ven mezi větší skupiny lidí. Naopak je třeba se striktně vyvarovat návštěv míst, kde je možné nějaké osoby potkat. Vyvenčit psa je možné pouze na vlastní zahradě, pokud ji máte. Totéž platí i pro procházky. Není možné jít ven, a to ani v noci pod rouškou tmy. Hygienici varují, že riziko, že někoho potkáte, je příliš vysoké. Kdyby byla v domácí karanténě celá rodina, do supermarketu z ní nemůže nikdo. Zásobovat rodinu jídlem v takovém případě musí v roušce někdo z příbuzenstva či známých, případně je možné nechat nákup přede dveřmi.

Je nějaký postih, když karanténu někdo poruší?

Jelikož jsou karanténní opatření povinná, hygienici kontrolují jejich dodržování. „Když přijde udání, že ji někdo nedodržuje, tak mu hrozí vysoké pokuty,“ vyjádřila se pro Lidovky.cz jihlavská epidemioložka Radka Štěpánková. Za porušení karantény pak hrozí pokuta.

Když má osoba nařízenou karanténu, jak je to s penězi?

Pokud jste zaměstnanec a jste v karanténě z rozhodnutí zaměstnavatele, můžete pracovat doma v režimu tzv. home office. Pokud to ale nepůjde, platí pro karanténu stejná pravidla, jako platí pro nemocenskou. Zaměstnavatel bude prvních 14 dní vyplácet 60 procent z denní mzdy. Pokud bude karanténa delší, přebírá tuto povinnost stát. Příslušný dokument o nařízení karantény vyplní lékař a daná osoba ho po karanténě dodá zaměstnavateli.

Kdy karanténa končí?

Doba karantény v případě Covid-19 je stanovena na čtrnáct dnů, končí uplynutím doby, na níž byla stanovena – k vstupním či výstupním vyšetřením se vždy přistupuje u každé osoby individuálně, v závislosti možné míře rizika.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.