Lidovky.cz

Česko

Už jsem to nemohl vydržet, když nevidím žádný plán, říká rektor Zima o dopisu vládě


Rektor UK Tomáš Zima. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - Rozhovor serveru Lidovky.cz s rektorem Univerzity Karlovy (UK) Tomášem Zimou se měl podle původní dohody z počátku března odehrát v­ Karolinu, sídle nejstarší české vysoké školy, a měl být hlavně o tom, jak se UK daří a co nového chystá. Jenomže pak se stal dominantním tématem koronavirus. A­ Zimova výzva vládě, kterou napsal jako znepokojený „občan, lékař a ­rektor Univerzity Karlovy“.

Lidovky.cz: Co vás vedlo k napsání tohoto otevřeného dopisu?
Už jsem to nemohl vydržet, když nevidím žádný plán. Nemohu jen sedět s rukama v klíně a­ tvářit se, že je vše v pořádku. Není. Jde o budoucnost naší země na dlouhé roky dopředu. Je potřeba jednat, představit plán dalšího vývoje, strategii, postup. Stát musí odpovědět občanům na základní otázky: Jak to bude dál? S ­čím máme počítat? Jaká opatření se zavedou? Každý další den, kdy pokračují plošné zákazy a ­omezení, se noříme hlouběji do propasti.

Lidovky.cz: Očekáváte, že se k vaší iniciativě připojí ostatní rektoři? Máte už nějaké reakce?
Reakce lidí je zatím jednoznačná – konečně to někdo řekl nahlas! K těmto myšlenkám se může připojit a podpořit je kdokoliv, je zcela otevřená. Budu především rád, když tato iniciativa aspoň trochu přispěje k tomu, že se dají věci do pohybu a stát přijde s jasným plánem, strategií a ­opatřeními ve prospěch občanů a země.

Autor:

Lidovky.cz: Jak teď vypadá chod UK?
Život na Univerzitě Karlově se v polovině března dramaticky proměnil. Musíme se naučit v těchto podmínkách žít a zajistit základní činnosti. Tato složitá doba s ­řadou restriktivních opatření nás vedla k zavedení a rozšiřování distanční výuky. Většina lidí pracuje z domova. Samozřejmě musíme zajistit výzkumné činnosti, chod laboratoří a experimentů, které běží dlouhodobě. Těší mne, že hned od začátku koronavirové krize se řada studentů i zaměstnanců zapojila do pomoci ostatním a věnuje se dobrovolnictví.

Lidovky.cz: S čím pomáhají?
Pomoc koordinuje univerzitní Centrum Carolina. Dobrovolníci jsou rozděleni do tří skupin. Největší tvoří studenti lékařských fakult, kteří pomáhají v nemocnicích, kde doplňují ošetřovatelský personál, jenž je v karanténě nebo pečuje doma o děti. Je potřeba si uvědomit, že řada zdravotníků, zejména sester, má děti, o které se musí postarat. Do této pomoci je zapojeno více než tisíc mediků. Druhou skupinou jsou studenti pedagogické fakulty ze spolku Agora, kteří pomáhají hlídat děti v různých zařízeních. Třetí část dobrovolníků se skládá ze studentů sociální péče a podobných oborů, kteří pomáhají v různých sociálních zařízeních. Univerzita Karlova podporuje i řadu dalších aktivit. Třeba celorepublikový projekt Sousedská pomoc, mířící především na seniory a potřebné lidi, například zajistí donášku potravin. Někteří pomáhají neorganizovaně třeba v místě bydliště. Všem patří mé velké poděkování.

Máme poslední možnost zatáhnout za záchrannou brzdu, píše ve výzvě rektor Univerzity Karlovy Zima

Lidovky.cz: Jakým způsobem je teď organizováno studium?
Jak už jsem zmínil, teoretická výuka probíhá distančními formami. Neprovádí se praktická výuka ani laboratorní cvičení. Jakmile skončí současná opatření, budeme se snažit výuku v tomto směru zintenzivnit. Počítáme s prodloužením výuky až do června a ­zkouškami v­ červenci, zkoušet lze ovšem až do září. Zároveň vytváříme podmínky pro distanční zkoušení. Rozhodně chceme nový akademický rok zahájit v říjnu s čistým štítem.

Lidovky.cz: Počítáte i s posunem přijímacích zkoušek?
Termíny přijímacích zkoušek, které byly naplánovány po 10.­ květnu, platí. Dřívější termíny se posunou. Termíny vyhlašování přijímacích zkoušek jsou dány vysokoškolským zákonem, proto v současné době intenzivně jednáme s ministerstvem školství o aktuální novele vysokoškolského zákona, která lhůty pro přijímací řízení upravuje. Pak bychom mohli v ­letošním výjimečném roce přesunout termíny na červen nebo červenec nebo zvolit jiné formy přijímacího řízení. Vše závisí na schválení Poslaneckou sněmovnou ve zrychleném režimu, proto na tom ministerstvo ve spolupráci s námi velmi intenzivně pracuje. Jakmile se upraví lhůty v ­zákoně, my na univerzitě termíny vzápětí upravíme. Nicméně v ­tuto chvíli by se i ­z­ epidemiologického hlediska červnové termíny měly dodržet.

A rád bych zdůraznil praktickou informaci: studenti mohou jít k přijímacím zkouškám i bez maturity! Ukončení středoškolského studia a ­maturita je podmínkou pro zápis k vysokoškolskému studiu, nikoliv pro účast v přijímacím řízení. I ­kdyby se změnily lhůty maturit, jsme připraveni posunout naše termíny, případně změnit formy přijímacích zkoušek, a vyjít tak uchazečům co nejvíce vstříc.

Lidovky.cz: Máte přehled o vašich studentech, kteří odjeli na stáže do zahraničí?
Pokud jde o české studenty na Erasmech nebo jiných zahraničních mobilitách, většina z nich se vrátila do Česka. Pro ty, kdo nemohou být v rámci povinné karantény doma, máme připravené záložní prostory. V tuto chvíli zůstává podle našich informací v zahraničí asi tři sta studentů, kteří tam studují, nyní především distančně. Jsme s nimi v ­kontaktu. Řada škol v Evropské unii je nyní zavřená, například v ­Dánsku nebo v Itálii. Také máme část studentů ve Spojených státech a i s nimi jsme v kontaktu a ­aktuálně je informujeme.

Lidovky.cz: A naopak, jak je to s cizinci na Univerzitě Karlově?
Máme zde studenty s trvalým pobytem, kteří většinou zůstali. Účastní se také distanční výuky. Část studentů, kteří zde byli na výměnných pobytech, se vrátila domů. Mnoho z těchto cizinců se věnuje dobrovolnické práci, například radí svým krajanům na telefonních linkách provozovaných v ­angličtině.

Vakcína bude nejdříve za rok a půl, říká viroložka z Univerzity Karlovy. Mimořádná opatření přišla včas

Lidovky.cz: Co dělá s mezinárodní spoluprací uzavření hranic?
Situaci velmi pečlivě sledujeme, nedovedu si představit, že bychom byli třeba rok v izolaci od světa. Univerzity a výzkumné instituce jsou a musí být mezinárodní. Naši kolegové jak z Akademie věd, tak z Univerzity Karlovy v ­těchto dnech dokončují vývoj testování a izolace koronaviru z­ biologických materiálů a rozšíření testovacích kapacit, kde je nezbytná komunikace se zahraničními odborníky. Dalším důvodem je skutečnost, že na naší škole máme 20 procent zahraničních studentů z celého světa, z toho třetinu ze Slovenska. Věřím, že se po místních karanténních opatřeních co nejdříve otevřou hranice, abychom mohli dále komunikovat se světem a učit zahraniční studenty. Doufám, že alespoň v rámci Evropské unie nastane uvolnění do léta. Bude ovšem záležet na epidemiologické situaci zemí EU a také na tom, jak k ní přistupují jednotlivé státy, jaká je úroveň jejich zdravotního systému a jak úspěšně se jim daří epidemii koronaviru zvládat.

Lidovky.cz: Projeví se ekonomické dopady pandemie na činnosti UK?
Ekonomická recese bude bolet celou společnost. U nás se projeví především v doplňkové činnosti a také, pokud jde o koleje a ­menzy nebo ubytovací zařízení pro naše hosty. Už nyní čelíme propadu v řádu desítek milionů. Co zatím neumíme odhadnout, je pokles počtu zahraničních studentů – samoplátců. Objem peněz, které jejich výukou získáváme, představuje 1,5 miliardy korun. Jde o 15 procent našeho rozpočtu. Tyto peníze investujeme do lidí, vybavení a na činnosti, na něž se nám nedostává financí ze státního rozpočtu.

Hlavní body výzvy Tomáše Zimy „všem, kdo rozhodují“

PROČ?

  •  „Mám velké obavy z devastačních dopadů, kterými pokračující restrikce tvrdě a na dlouhou dobu zasáhnou každého občana, naši zemi a celou společnost. Hrozí způsobit obrovskou vlnu nezaměstnanosti, sociálního zmaru a existenčních problémů pro statisíce lidí. Problémů, jejichž důsledky budeme řešit desetiletí.“
  • „Máme ještě poslední možnost zatáhnout za záchrannou brzdu a ­pokusit se Českou republiku co nejvíce ochránit před pádem do hluboké ekonomické propasti.“
  • „Nynější situace má negativní dopad na celkové zdraví obyvatelstva – odkládají se diagnostické a léčebné úkony, operace i preventivní návštěvy lékaře. Odkládání výkonů se může následně projevit předčasným úmrtím řady lidí.“

PROTOŽE:

  • „Je nezbytně nutné okamžitě a ­zásadně přehodnotit přijatá opatření státu, jejich další trvání, přiměřenost, efektivitu, a především plošnost uplatňování.“
  • „Stále postrádáme kvalifikovaný plán státu, jeho strategii či alespoň odpovědi na základní otázky: Kdy, jak a jaká přijatá opatření skončí? A ­co bude dál?“

NÁVRH NEZBYTNÝCH OPATŘENÍ:

  • „Co nejdříve začít uvolňovat karanténní opatření – do konce dubna zrušit většinu omezení s výjimkou hromadných akcí, ochrany rizikových skupin (důchodci) a karantény pozitivně testovaných osob.“
  • Navýšit na maximum testovací kapacity, uskutečnit co nejdříve testování náhodného reprezentativního vzorku lidí.
  • Zásadně zvýšit a zjednodušit podporu OSVČ.
  • Přijmout rychlá, nekomplikovaná a ­plošná opatření v daňové oblasti (odklady, daňové prázdniny…)
  • Zajistit občanům možnost dlouhodobých odkladů splátek úvěrů na bydlení či nájmů.
  • Postupně uvolnit cestování.
  •  Ochránit statisíce občanů, kteří spadli či spadnou do dluhových pastí a exekucí.
  • Zajistit, aby nedošlo ke škrtům v­ oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.