Lidovky.cz

Poslední slovo

Co se stalo v Dole Darkov. Zastavit vir mezi horníky je těžké, regionu hrozí kolaps

Důl Darkov. | foto: ČTK

Premium Původní zpráva
PRAHA/KARVINÁ - Dvě plošná testování v rozmezí dvou týdnů. Taková je realita Dolu Darkov na Karvinsku, mezi jehož zaměstnanci se začal masivně šířit koronavirus. Těžba v něm už stojí, jinde ale běží dál. Kompletní stopka by pro region znamenala ekonomický kolaps.

Na Dole Darkov se připravují na druhé plošné testování. Zatím se nakazilo 276 lidí

První plošné testování na koronavirus proběhlo v dole Darkov na Karvinsku v polovině května. Vojáci a zdravotníci během něj provedli 2543 odběrů, pozitivních bylo dosud testováno přes dvě stě a počet každým dnem narůstá. Zatímco v celostátním průměru se promořenost pohybuje v řádu jednotek promile, mezi horníky z Darkova dosahuje téměř deseti procent.

Čistě souhrnným počtem nakažených koronavirem tak více než třítisícový provoz poráží čtyři celé kraje, mezi nimi například Jihočeský či Královéhradecký.

Druhé plošné testování proto bude čekat horníky z Darkova od 2. července. „Bude se to týkat zaměstnanců, kteří při prvním testování vyšli negativní. Nemůžeme nicméně vyloučit, že už v té době byli nakaženi a mohlo se to u nich projevit s odstupem,“ řekl vedoucí protiepidemického oddělení moravskoslezské hygieny Petr Kopřivík.

Mezi fyzicky zdatnými horníky se ale podle něj vážnější případy vyskytují jen zřídka. „Z celkového počtu pozitivních osob je více než 50 procent zcela bezpříznakových a dalších více než 40 procent mělo pouze minimální příznaky,“ upřesnil pro Lidovky.cz Kopřivík s tím, že dominantní většina pracovníků dolu má trvalé bydliště v okrese Karviná.

Specifická komunita

Celkem 319 nakažených z řad horníků, jejich rodinných příslušníků a zaměstnanců dodavatelských firem je při celorepublikovém součtu okolo 2400 aktuálně nemocných nezvykle vysoké číslo.

Nákaza se už objevila i v dalších dolech na Karvinsku. O jednotky případů jde podle Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje u dolů ČMS a ČSA, které taktéž patří OKD. Zastavit ale šíření viru v profesní skupině, jako je ta hornická, není lehké.

Důl Darkov
Důl Darkov

„Komunita horníků má svá specifika, jedná se o těžce manuálně pracující, kteří s podobnými problémy lékaře nenavštěvují. Navíc i pracovní prostředí v dole svými podmínkami napomáhá komunitnímu šíření nákazy,“ řekl pro Lidovky.cz vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygieny Petr Kopřivík. I to podle něj znemožnilo najít zdroj nákazy, tedy „pacienta nula“.

Na Dole Darkov se už od pátku netěží, běží jen udržovací práce, například odčerpávání vody, které umožní horníkům bezpečně se vrátit do práce. Ostatní doly v oblasti ale těží dál. Kvůli nízkému počtu nakažených je podle Kopřivíka nemá smysl zavírat.

S rozvolňováním opatrně

Vývoj na Dole Darkov podle něj neohrožuje epidemiologickou situaci v celém kraji, komplikuje nicméně situaci v okrese Karviná. Také proto tam pondělní vlna rozvolňování v některých aspektech neplatí. Stále nejsou možné návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních, povoleny nejsou ani akce do maximálního počtu 100 lidí, jak je tomu jinde v zemi.

Kromě toho vydala výslovně kvůli Dolu Darkov ve čtvrtek krajská hygiena zvláštní opatření, kterým se na Karvinsku musejí řídit všechny obce. Podle něj by ve zvýšené míře měly provádět dezinfekci veřejných prostranství.

Kromě samotných horníků, kterých se nakazilo 221, se totiž nemoc rozšířila i mezi jejich rodinné příslušníky, jichž hygienici evidují 93. „Z toho je zřejmé, že dochází k šíření nákazy také na další osoby, a to na území téměř celého okresu Karviná,“ konstatuje v nařízení ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.

Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (za ANO) je situace pod kontrolou a nasazená opatření jsou na hraně možností. Před poslanci ve čtvrtek řekl, že chyba mohla být na straně těžební firmy. „Samozřejmě netvrdím, že neselhalo vedení OKD, které nebylo schopno zajistit potřebné odstupy, rozestupy lidí, kteří přišli k tomu testování, to nepopírám,“ řekl hejtman.

Obavy z ekonomických škod

Vondrák stojí ve složité situaci. V jeho gesci je možnost vyhlásit nouzový stav na úrovni kraje či okresu. V takovém případě by ale bylo ve hře i úplné zavření dolů. A to si kraj s nejvyšší nezaměstnaností v Česku nemůže dovolit. Podle Kopřivíka se socio-ekonomickým faktorem vyhlášených omezení zabývají i hygienici.

Podle Vondráka je stabilita největšího zaměstnavatele v regionu pro kraj důležitá. „V případě nutnosti jsem připraven situaci konzultovat s vládou a zdůraznit, že pro náš kraj a lidi, kteří zde žijí a pracují, je fungování OKD zásadní. Jsem přesvědčen, že je nutné, aby se zde uhlí těžilo co nejdéle,“ uvedl pro Lidovky.cz Vondrák.

Vývoj na Dole Darkov i jinde bude zkouškou pro novou koncepci státu v boji s koronavirem. Ta by podle ministra zdravotnictví Adam Vojtěcha (za ANO) měla spočívat právě v zacílení na podobná lokální ohniska nákazy.

Na testování horníků bylo nasazeno šest armádních týmů, do organizace se zapojila i záchranná služba.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.