Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Důl Darkov kvůli nákaze přerušil těžbu, odčerpává jen vodu. Odpoledne v něm skončilo největší testování v Česku

Důl Darkov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kdy by mohla být v Dole Darkov v Karviné obnovena těžba, zatím není jasné. Pro firmu je prioritou zdraví a bezpečnost zaměstnanců. Mluvčí zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl sdělil, že v pondělí v Darkově skončilo plošné odebírání vzorků zaměstnanců, v nejrozsáhlejší akci v Česku se testuje 2450 lidí.

Firma v dole v pátek přerušila těžbu kvůli nákaze nemocí covid-19, která se tam šíří od předminulého týdne. V dole nyní pracuje nezbytné minimum zaměstnanců. V pondělí to řekla mluvčí těžební společnosti OKD Naďa Chattová.

„Nelze zavřít Důl Darkov, protože by to znamenalo zavření celého OKD. To je v daný okamžik jediné možné řešení, pokud nechceme zavřít celé OKD, a to v daný okamžik nikdo nechce,“ uvedl hejtman s odkazem na to, že OKD je významný zaměstnavatel. 

Minimum prací na dole je podle něj nezbytné, kvůli provázanosti dolů by se totiž úplné odstavení projevilo i na fungování dalších dolů. „Díky tomu je tam možné provést i dezinfekce všech prostor, které jsou zdrojem případné nákazy,“ podotkl Vondrák.

Důl Darkov
Hygienici využívají chytrou karanténu a vzpomínkové mapy.

Podle hejtmana není důvod zavírat Karvinou, funguje totiž chytrá karanténa. Hygienici přes víkend vytrasovali 1000 kontaktů nakažených. Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že nikdo z nemocných nebyl hospitalizován a k dispozici je dost odběrových kapacit.

Mluvčí moravskoslezské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl sdělil, že v pondělí v 15:00 na Dole Darkov skončilo plošné odebírání vzorků zaměstnanců. Dělalo se v několika fázích, prvních téměř 800 lidí bylo otestováno v pondělí a úterý. S testováním pomáhaly i mobilní týmy vojáků. „Jednalo se o dosud nejrozsáhlejší akci tohoto druhu v České republice - na přítomnost onemocnění covid-19 bylo otestováno celkem 2450 osob,“ uvedl Humpl. Všechny vzorky ještě nejsou vyhodnocené.

Svrčinová řekla, že testy odhalily k pondělnímu ránu 221 nakažených. Čísla se ale stále mění, dodala. Dalších 350 zaměstnanců Dolů Darkov je v karanténě. Kromě Dolu Darkov se nákaza objevila i u tří pracovníků z Dolu ČSM-Jih a jednoho z Dolu ČSA, všichni ale mají vazbu na Důl Darkov. „Jsou pod dohledem krajské hygienické stanice a zatím to nevypadá na to, že by bylo nezbytně nutné provádět jiná plošná opatření i v těchto dolech,“ řekl Vondrák.

Podle Svrčinové je většina nemocných z Darkova v produktivním věku od 25 do 55 let, průměrný věk nakažených je 47,8 roku. „Nechceme, aby se nám nákaza přenesla na citlivé skupiny, starší populaci a nemocné. Problém je opravdu hlavně v Karviné, skoro 200 lidí je z Karviné,“ doplnila. Podle ní by mohlo trvat tři až čtyři týdny, než se hygienikům podaří ohraničit ložisko nákazy, tedy dohledat všechny kontakty a nařídit karantény nebo provést jiná potřebná opatření. 

Hygienikům už se podařilo spojit se všemi nakaženými horníky, v předchozích dnech s tím měli problémy. Podle Svrčinové bylo omezení prací na dole iniciativou OKD. Situaci zřejmě ovlivnila i skutečnost, že se na pracovišti přešlo ze třísměnného provozu, kdy se směny nemísily, na čtyřsměnný. Horníci z různých směn se tak podle Svrčinové vzájemně potkávali. 

„Od nás šlo okamžitě opatření, aby OKD zabezpečilo, aby se směny opět nemíchaly,“ uvedla Svrčinová. Podle ní hygienikům pomohlo OKD, když jim dalo data z GPS zabudovaných v lampách a bylo možné sledovat, kde se pracovníci v dole pohybovali. Hygienici díky tomu mohli vytipovat nejrizikovější provozy.

V neděli bylo nakažených 212. Mezi nimi bylo 154 zaměstnanců dolů, včetně čtyř pracovníků mimo Darkov. Pozitivně testováno bylo také 54 příbuzných horníků a čtyři pracovníci dalších, třeba údržbových firem. S plošným testováním zaměstnanců dolu a dohledáváním kontaktů nakažených začali hygienici minulý týden.

Pro návštěvy zůstávají zavřené domovy důchodců, léčebny dlouhodobě nemocných a nemocnice v okrese Karviná. V dalších částech regionu budou návštěvy povoleny za splnění přísných hygienických podmínek. Rozhodnutí o případných omezeních kraj ponechá na ředitelích jednotlivých institucí.

V Moravskoslezském kraji je evidováno od počátku nákazy 1397 lidí nakažených covidem-19, 867 se jich už vyléčilo, 44 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo.

Výběr událostí kolem výskytu koronaviru v Dole Darkov

15. května - Sdružení hornických odborů OKD (SHO) na webu uvedlo, že v podniku je 11 nakažených zaměstnanců, o den dříve jich bylo osm. Všichni jsou z karvinské lokality Darkov.

18. května - Hygienici zahájili plošné testování mezi zaměstnanci Dolu Darkov. Dopoledne bylo mezi pracovníky dolu 21 nakažených, dalších 61 mělo nařízenou karanténu.

19. května - Testy prokázaly jeho výskyt u 82 zaměstnanců společnosti OKD a šesti jejich příbuzných. Hygienici odebrali téměř 900 vzorků. Epidemiolog Rastislava Maďara řekl, že ohnisko v dole zatím není pro epidemiologický vývoj v ČR významné.

20. května - Nákaza se prokázala u 113 zaměstnanců a šesti jejich rodinných příslušníků. OKD přestala přesouvat zaměstnance z Dolu Darkov na jiná pracoviště, zastavila také přesuny z jiných lokalit na tento důl. Důl Darkov přešel ze čtyřsměnného na třísměnný provoz.

21. května - Počet pozitivně testovaných v souvislosti s Darkovem překročil 140. Pozitivní test měl i horníkův syn, jenž navštěvuje ZŠ Generála Svobody. Školní skupina 13 dětí i dvě učitelky proto musely do čtrnáctidenní karantény.

22. května - Na Dole Darkov začaly další plošné testy.

23. května - V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov evidovali hygienici 169 nakažených.

24. května - Potvrzeno bylo celkem 212 nakažených, jejichž onemocnění mělo původ v Dole Darkov. Mezi nakaženými zaměstnanci OKD jsou i tři z Dolu ČSM-Jih a jeden z Dolu ČSA. Hygienici dohledávají jejich kontakty, plošné testování se ale na dalších dolech nechystali.

25. května - Na Karvinsku se kvůli situaci kolem Dolu Darkov neuvolnila část opatření, rušených jinde v ČR. Nezrušil se tak zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a nebyly povoleny hromadné akce nad 100 osob.

- Důl Darkov byl kvůli nákaze odstaven z těžby, jen odčerpává vodu a větrá. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) ale v Moravskoslezském kraji nevyhlásil stav nebezpečí. Není důvod zavírat Karvinou, řekl Vondrák.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!