Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Polsku počet obětí covid-19 přesáhl tisíc, nákaza se šíří mezi horníky. Situace v Itálii a Španělsku se lepší

Demonstrant v Polsku, lidé požadují zrušení vládních opatření. foto: ČTK/AP

Varšava - V Polsku za pondělí zemřelo dalších 11 pacientů s nemocí covid-19 a počet úmrtí spojených s koronavirem tím v zemi překročil hranici jednoho tisíce. Od rána rovněž přibylo 341 nově infikovaných osob. V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 92 úmrtí v souvislosti s koronavirem, o den dříve země hlásila 50 obětí. Španělsko v pondělí v souvislosti s nákazou koronavirem oznámilo dalších 50 úmrtí; denní bilance epidemie se již devět dní drží pod hranicí 100 obětí.
  19:14aktualizováno  21:38

V celém Polsku s přibližně 38 miliony obyvateli dosud celkově zaznamenali 21 631 případů koronaviru a 1007 úmrtí. Zhruba třetina všech případů v zemi připadá na hustě osídlené Slezsko, které představuje region s největším počtem nakažených. Polovina z nich jsou horníci, upozornila televize TVN 24.

koronavirus globálně

Španělsko se pomalu a postupně znovu probírá k životu. Důležitou roli v tomto...
Polská policie hlídkuje ve varšavském metru kvůli pandemii koronaviru.

Zpravodajský server Onet.pl napsal, že padesátka nových případů nákazy koronavirem se od soboty do neděle potvrdila mezi horníky dvou uhelných společností v jihopolském Slezsku. Nakažení havíři z uhelných dolů - celkem 3232 k nedělnímu dopoledni - představují téměř polovičku z 6958 potvrzených případů nákazy v regionu.

Důl Darkov kvůli nákaze přerušil těžbu, odčerpává jen vodu. Odpoledne v něm skončilo největší testování v Česku

Kvůli nákaze muselo pět dolů načas zavřít. Podle pamětníků se cosi podobného stalo v roce 1980, kdy se ale stávkovalo proti komunistickému režimu. Nyní tyto doly těžbu obnovují. Například v dole Bobrek v Bytomi, který patří firmě Weglokoks a ve kterém se zatím potvrdilo 545 případů nákazy, již těžba překročila polovinu běžného výkonu.

Největší přírůstek nakažených v poslední době zaznamenali mezi horníky zaměstnanými u společnosti JSW, kde se nakazilo 1386 lidí. V karanténě bylo 322 osob. Největší ohnisko nákazy u JSW představuje důl Pniówek, na jehož osazenstvo připadá 1257 infikovaných.

Mírně vzrostl i počet případů v dolech společnosti PGG: do neděle jich bylo 1392 a asi dvě tisícovky zaměstnanců jsou v karanténě. Doly se staly ohniskem infekce zhruba v první dekádě května. K rozšíření nákazy v dolech podle Onetu mohl vést i původní názor báňského ústavu GIG, že pod zemí se virus nešíří, protože na to nemá podmínky. Názor sdílel i vládní zmocněnec pro hornictví, který mezitím skončil ve funkci.

Polsko, jediný stát EU, co ustál krizi z roku 2008, podle prognóz zase uspěje

„Vyšetření horníků začala rozhodně příliš pozdě,“ řekl Onetu dlouholetý havíř Tadeusz Grzenia, vyznamenaný prezidentem Andrzejem Dudou. „Když se nákaza začala rozrůstat, u vchodu do dolů hned namontovali termovizní kamery pro měření teploty, nařídili nosit masky. Zavedli všechna opatření, ale kvůli specifickým podmínkám je nelze vždy dodržovat. Těžko si lze udržet odstup, když se dělá v partách a práce vyžaduje být blízko u sebe. Nejde jen o práci. Ve sprchách horníci stojí jeden vedle druhého, myjí si navzájem záda. Jestli se nakazil jeden, určitě se nakazí i další,“ řekl.

U vjezdu do dolů mezitím vznikla kontrolní stanoviště se zdravotníky v kombinézách. Při tomto „prosévání“ bylo otestováno více než 36 000 horníků a u 2555 se koronavirus potvrdil. „Tato vyšetření jsou jedním z preventivních kroků, které mají zajistit osazenstvu bezpečí a udržet doly v chodu,“ uvedl šéf JSW Włodzimierz Hereźniak podle časopisu Wprost. Firma podle něj zakoupila testy na koronavirus, a tak „prosévání“ nahradí testování po jednotlivých směnách.

Ve Španělsku pokračuje uvolňování

Španělsko v pondělí v souvislosti s nákazou koronavirem oznámilo dalších 50 úmrtí; denní bilance epidemie se již devět dní drží pod hranicí 100 obětí. Počet mrtvých tak vzrostl na 26 834, uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje španělského ministerstva zdravotnictví.

Španělsko otevře své hranice turistům v červenci. Bezpečí zajistíme, slibuje premiér

Podle ministerstva za uplynulých 24 hodin v zemi přibylo rovněž 132 nově nakažených a jejich celkový počet je 235 400. Jak ministerstvo dodalo, některé případy muselo prověřovat, což mohlo vést k nesrovnalostem v souvislosti se zveřejňovanou bilancí v uplynulých dnech.

Země se 47 miliony obyvatel v pondělí vstoupila do další fáze uvolňování protikoronavirových restrikcí. Na 22 milionů Španělů může po více než dvou měsících opět do restaurace či do kina nebo se jít koupat na pláž. Téměř polovina země je totiž od pondělí v předposlední fázi uvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru. Zbytek země (asi 25 milionů Španělů) je od pondělí ve druhé ze čtyř fází, takže například v Madridu a Barceloně se mohou po deseti týdnech otevřít zahrádky restaurací.

V celém Španělsku, jež bylo při pandemii covidu-19 postiženo s Itálií v Evropě nejvíce, ale dál platí omezení pohybu mimo domovskou provincii a povinnost nošení roušek na veřejnosti, pokud nelze dodržet bezpečnou vzdálenost mezi lidmi.

Itálie hledá 60 tisíc dobrovolníků na vymáhání odstupů

V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 92 úmrtí v souvislosti s koronavirem, o den dříve země hlásila 50 obětí, uvedla italská civilní ochrana. Nedělní bilance kvůli technickým potížím nezahrnovala data z nejhůře postiženého regionu Lombardie. Jak poznamenala agentura Reuters, není jasné, zda nedělní úmrtí z oblasti byla přidána k v pondělí zveřejněné statistice.

Počet nově nakažených vzrostl za poslední den o 300, o den dříve přitom úřady hlásily nárůst o 531 infikovaných. Celkem Itálie s více než 60 miliony obyvatel od prvního potvrzeného případu v únoru registruje 230 158 nakažených, z čehož 32 877 zemřelo.

I přes stabilně klesající denní přírůstek zemřelých je Itálie z tohoto hlediska třetí nejhůře zasaženou zemí na světě, po Spojených státech a Británii. Co do počtu nakažených ji kromě těchto dvou zemí předstihly ještě Rusko, Španělsko a Brazílie.

V Itálii klesá počet úmrtí na covid-19. Britské školy se otevřou 1. června, potvrdil Johnson

Itálie, která již na začátku března zavedla přísná karanténní opatření, již občanům povolila cestovat mezi jednotlivými regiony i scházet se s přáteli. O uplynulém víkendu se vůbec poprvé po dlouhé době otevřely bary, zákazníci ale měli i nadále dodržovat dvoumetrové rozestupy. Italové v reakci na rozvolnění pravidel ihned zaplnili pláže v prázdninových letoviscích i městské parky, večer se pak ve velkém scházeli v barech a restauracích. Úřady si přitom stěžovaly na porušování pravidel proti šíření nákazy a policie rozdávala tučné pokuty. Místní představitelé mají obavy, že se počet nakažených může opět zvýšit, jestliže obyvatelé nebudou respektovat určitá pravidla.

Na televizních záběrech z víkendu byly vidět dopravní zácpy v Neapoli i davy lidí v Miláně, region Veneto (Benátsko) naopak zveřejnil video, ve které pacienti na jednotkách intenzivní péče vzkazují lidem, aby i nadále pravidla raději dodržovali.

Italský ministr pro regionální záležitosti Francesco Boccia v této souvislosti oznámil, že vláda požádá na 60 000 občanů, zda by mohli pracovat jako dobrovolníci a pomoci v zemi zajišťovat dodržování společenského odstupu. Dobrovolníci by měli mít na starosti rozptýlení davů, ale zároveň budou i pomáhat, například zajišťovat nákupy některým skupinám lidí, pro které jsou návštěvy obchodů obtížnější.

Británie rozvolňuje oproti Evropě se zpožděním

Počet mrtvých s koronavirem v Británii za den vzrostl o dalších 121 na 36 914. Vyplývá to z pondělních údajů britského ministerstva zdravotnictví. Jde o podobný nárůst jako v neděli a opět výrazně nižší než v předchozích dnech. Lidí s pozitivním testem země dosud evidovala 261 184, přičemž provedla už přes 3,5 milionu testů. Britský premiér Boris Johnson v pondělí oznámil vládní plán dalšího uvolňování protiepidemických opatření. Od 1. června by se tak mohly otevřít venkovní tržiště a autosalony.

Anglie pomůže bezdomovcům. Za domy utratí pět miliard, chce zabránit jejich návratu do ulic

Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 v Británii narostl o 121, přičemž v neděli to bylo o 118. V pátek ještě činil denní přírůstek úmrtí 282. Do pondělního dopoledne bylo v Británii provedeno 3 532 634 testů na covid-19, z toho jenom během neděle 73 726. Lidí s pozitivním výsledkem bylo dosud evidováno 261 184.

Johnson v pondělí oznámil, že vláda zamýšlí podmíněně dál uvolňovat opatření přijatá v souvislosti s šířením koronaviru. Řekl, že chce, aby lidé mohli v bezpečí nakupovat, pokud budou dodržovat pravidla odstupů. Od začátku června mají být povoleny venkovní trhy a autosalony. Británie je v uvolňování restriktivních opatření za mnoha evropskými zeměmi opožděna, neboť ještě minulý týden tu umíraly denně stovky lidí s covidem-19.

Švédsko hlásí více než 4000 mrtvých, většina jsou senioři

Počet obětí koronaviru ve Švédsku překonal hranici 4000. Devadesát procent z nich byli lidé starší 70 let, informovala v pondělí agentura AFP. Skandinávská země, která je známá svým poměrně benevolentním přístupem k pandemii, dosud evidovala 33 843 potvrzených případů nákazy covidem-19.

Švédsko, které má o zhruba 400 000 obyvatel méně než Česká republika, hlásí nyní 4029 zemřelých s koronavirovou nákazou. Podle internetové stránky Worldometer je úmrtnost spojená s infekcí ve Švédsku 399 na milion obyvatel. To je výrazně více, než v ostatních severských zemích. Například v Norsku je úmrtnost 43 z milionu, v Dánsku 97 a ve Finsku 56. Všechny tyto země přitom na rozdíl od Švédka přijaly přísná protiepidemická opatření. Na druhou stranu je švédská úmrtnost nižší než v některých velkých evropských zemích jako Španělsko (615 zemřelých na milion obyvatel), Británie (542) nebo Francie (435).

Liberální přístup si vyžádal vysokou daň. Švédsko stále hlásí vysoká čísla nakažených

Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell však upozorňuje na ošidnost srovnávání. „Každý, komu je ve Švédsku diagnostikován covid-19 a zemře do 30 následujících dní, je počítán jako případ s covidem-19, ať je skutečná příčina úmrtí jakákoli. A my víme, že v mnoha jiných zemích používají jiné způsoby sčítání,“ řekl Tegnell AFP.

Švédské úřady nechaly na odpovědnosti občanů, aby dodržovali doporučení ohledně odstupů a hygienických pravidel. Otevřeny zůstaly základní školy, kavárny, restaurace i obchody. Švédský úřad veřejného zdraví soudí, že švédský přístup je dlouhodobě oprávněný a odmítl krátkodobější přísné restrikce, které považuje za příliš neúčinné v poměru k jejich dopadu na společnost jako celek.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!