Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko, jediný stát EU, co ustál krizi z roku 2008, podle prognóz zase uspěje

Kontroly zdravotního stavu na německo-polské hranici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontroly zdravotního stavu na německo-polské hranici. | foto: Reuters

Varšava V roce 2008 způsobila finanční krize po celé planetě spoušť a jedinou unijní zemí, které se podařilo udržet růst své ekonomiky, bylo Polsko. Podobně výjimečný výkon se chystá podat i během propadu vyvolaného šířením koronaviru, napsala ve středu agentura Bloomberg.

Navzdory karanténním opatřením, která ochromila ekonomiky evropských zemí, se polský hrubý domácí produkt (HDP) letos sníží pouze o 4,3 procenta. Uvádí to ve středu zveřejněný odhad Evropské komise (EK). Oproti tomu hospodářství Řecka, jež se nachází na druhé straně škály, čeká pokles o 9,7 procenta.

Polsko, které se v uplynulých třech letech těšilo více než čtyřprocentnímu hospodářskému růstu, je největším čistým příjemcem peněz z unijních rozvojových fondů. Varšava též za pomoci štědrých státních dotací transformovala svou ekonomiku, kterou z exportu přeorientovala na domácí spotřebu.

Úsilí Polska překonat krizi povede podle EK ke schodku rozpočtu, jehož výši z unijních zemí překonají jen Francie, Itálie a Španělsko, na které nejvíce pandemie dolehla.

„Polsko bude s nejnižším poklesem HDP v unii a současně s jedním z největších schodků,“ shrnul jarní prognózu EK server Business Insider. Poznamenal, že stabilita veřejných financí byla i přes vysoké sociální výdaje trumfem polské vlády, ale to se změnilo. Nyní podle EK má schodek dosáhnout úrovně 9,5 procenta. Plusem prognózy je ale předpokládaný pokles ekonomiky o 4,3 procenta, což je nejméně ze všech členských států, přičemž v roce 2021 by růst měl dosáhnout asi čtyř procent, díky silnému oživení domácí spotřeby.

Server poznamenal, že podle EK by polští sousedé měli mít mnohem větší problémy, například česká ekonomika se má letos propadnout o 6,2 procenta, slovenská o 6,7 procenta a německá o 6,5 procenta. Nejmenší recese v EU má být ale vykoupena schodkem veřejných financí ve výši 9,5 procenta a veřejným dluhem na úrovni 58,5 procenta polského HDP.

Business Insider připomněl, že za finanční krize byl schodek více než sedmiprocentní, ale nynější situace je odlišná a unijní struktury a hlavně trhy přinejmenším prozatím hledí na skokový růst zadlužení s pochopením.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.