Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Od úterý se otevřou všechny hraniční přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko do 48 hodin bez testu

ilustrační snímek foto: ČTK/AP

Praha - Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem pouze namátkové, se zeměmi se otevřou všechny silniční a železniční přechody. Na pondělním zasedání schválila vláda návrh vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.
  17:15aktualizováno  19:00

Ministerstvo vnitra to sdělilo ČTK v tiskové zprávě. „V rámci rozvolňování podmínek budou kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem cílené a namátkové, policie nebude kontrolovat každého cestujícího. Místa bude policie vybírat flexibilně na základě vyhodnocení epidemiologického rizika ve spolupráci s hygieniky. Dojde tak k zásadnímu snížení personální náročnosti kontrol pro policii a otevření dalších míst pro překračování hranic,“ uvedl resort.

Překračovat hranice na stanovených místech bude možné bez časového omezení. Pro lety v schengenském prostoru se budou moci využít letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Ostravě-Mošnově, Pardubicích a Praze-Kbelích. Dosud byla pro mezinárodní lety otevřena pouze pražská Ruzyně.

Pro lety v Schengenu se od úterý budou moci využít další česká letiště

Za překročení vnitřní hranice mimo místo určené k překračování vnitřních hranic nebo úmyslné vyhnutí se kontrole hrozí pokuta až 50 000 korun. Za nedodržení opatření ministerstva zdravotnictví, například nedodržení podmínky předložit negativní test, nedodržení karantény nebo nezákonný vstup na území, je možné uložit pokutu až milion korun.

Od středy 27. května bude možné cestovat mezi Českou a Slovenskou republikou, pokud se lidé vrátí zpět do 48 hodin. „Bude to možné bez testů a bez karantény. Kontrolovat by to měli slovenští policisté,“ napsal premiér Andrej Babiš na Twitteru.

Bratislava minulý týden umožnila obyvatelům země pod Tatrami vycestovat na 24 hodin do osmi evropských států, včetně Česka, Rakouska a Maďarska, aniž by po návratu na Slovensko museli nastoupit do karantény nebo předkládat potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus.

Maťovič už dříve uvedl, že se od středy uvedená doba prodlouží na 48 hodin a na stejnou dobu by Bratislava mohla umožnit vstup obyvatelům Česka, Rakouska, Maďarska, Polska, Chorvatska, Německa, Slovinska a Švýcarska na Slovensko bez potvrzení o testu.

Dodržování nařízení na slovenských hraničních přechodech ověřují policisté. Zájemci o vycestování musí vyplnit formulář, do kterého hlídka zapíše čas překročení hranic a který se zkontroluje při návratu osoby.

Občané EU mohou do ČR na 72 hodin za prací či rodinou

Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném členském státě EU, nově mohou maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území České republiky.

Musejí ale mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy osob, ke které mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat. Na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Zákaz vstupu cizinců do Česka byl původně vázán na nouzový stav, od minulého týdne platí jako mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Česko od poloviny března kvůli epidemii koronaviru neumožňovalo s výjimkami příjezd do země cizincům, kteří v zemi neměli trvalý pobyt. Umožnilo však setrvat těm, kdo do Česka dorazili předtím, a to i když jim končila platnost víza či maximální délka bezvízového pobytu.

Na území Česka mohou od 11. května s negativním testem na koronavirus také občané zemí mimo EU, a to kvůli sezonním pracím či zaměstnání v některých oborech.

Od 8. června bez testů z nerizikových zemí

Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, kdy by Česko upustilo od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Mluvil o tom minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mezi nerizikovými státy by podle něj byly například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko, Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) později hovořil také o Řecku a Bulharsku.

Podobná, takzvaná náhodná setkání, byla svolána na dalších 13 místech ČR....
Lidé z Česka se přišli 16. května 2020 pozdravit se sousedy z Německa při...

Petříček minulý týden po videokonferenci se slovenským a rakouským protějškem také uvedl, že s Rakouskem panuje shoda na tom, že by se mohly hranice mezi zeměmi do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 nebo karantény. Slovensku Češi nabídli podobný model, bude se o tom ale dále jednat. Premiér Andrej Babiš (ANO) by považoval za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely k volnému cestování 15. června.

Španělsko otevře své hranice turistům v červenci. Bezpečí zajistíme, slibuje premiér

Podle rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga, jehož v pondělí citovala agentura APA, by se hranice mezi Rakouskem, Českem, Slovenskem a Maďarskem mohly zcela otevřít právě v polovině června. Řekl to po pondělní videokonferenci se svými protějšky ze tří sousedních zemí. Rozhodnutí by podle něj mohli už brzy přijmout premiéři čtveřice středoevropských zemí.

Šéf rakouské diplomacie zároveň naznačil, že slovenská pozice je nadále opatrná. Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok v prohlášení uvedl, že postoj Slovenska bude záviset na vývoji epidemiologické situace. Podle premiéra Igora Matoviče by Bratislava mohla turistům z několika států včetně ČR nejprve umožnit vstup do země na 48 hodin.

Podle dat Policie ČR, která zveřejnila Česká televize, policie mezi 16. březnem a 15. květnem zkontrolovala 1,552 000 vozidel odjíždějících z České republiky a 1,637 000 vozů, které do Česka přijížděly. Odepřela odjezd z ČR 14 000 osobám a příjezd do Česka 24 000 lidem.

Režim na hranicích v evropě

Sousední země:

Německo - Od 16. května zrušilo nebo alespoň uvolnilo kontroly na svých hranicích. Hraniční přechody s ČR a Polskem Německo kvůli pandemii nestřežilo, protože byly zavřeny z jejich strany. Česká vláda v pondělí schválila, že s Německem (i s Rakouskem) se otevřou všechny silniční a železniční přechody od úterý a kontroly na hranicích budou pouze namátkové. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) již dříve řekl, že hranice s Německem by se podle něj mohly otevřít k 15. červnu. Podle ministra je nutné zajistit, že poté nebudou do ČR cestovat lidé z rizikovějších zemí jako Belgie či Francie. Na středeční videokonferenci se pak ministři zahraničí Německa a jeho sousedů shodli, že při otevírání hranic je třeba koordinovaný postup.

Polsko - Země 13. května prodloužila uzavření hranic o další měsíc, tedy do 12. června. Vstup na polské území je aktuálně zakázán všem cizincům, tedy i občanům ČR, existují však různé výjimky. "U Polska to (otevření hranic, poznámka ČTK) podle mého názoru bude také nejpozději v polovině června, ale tam ta jednání jsou teprve na začátku," řekl v pondělí Petříček.

Rakousko - Otevřelo všechny hraniční přechody s ČR, Slovenskem a Maďarskem o půlnoci 16. května. Kontroly kvůli covidu-19 jsou jen namátkové. Kontroly zůstanou přinejmenším do konce května na hranicích mezi Rakouskem a Slovinskem, rakouská hranice s Itálií zůstane prozatím uzavřená. Česká vláda v pondělí schválila, že s Rakouskem (i s Německem) se otevřou všechny silniční a železniční přechody od úterý a kontroly na hranicích budou pouze namátkové. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg také v pondělí po videokonferenci se svými protějšky z Česka, Slovenska a Maďarska řekl, že hranice mezi čtveřicí zemí by se mohly zcela otevřít v polovině června.

Slovensko - Slovensko plánuje o případném uvolnění režimu na hranicích s ČR a Rakouskem rozhodnout do poloviny června, řekl v úterý slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Z politických jednání posledních dnů vyplynulo, že od 15. června by se mohly i pro turisty otevřít české hranice se Slovenskem. Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin.

Vybrané evropské země:

Chorvatsko - Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović 16. května potvrdil, že rezervace ubytování v Chorvatsku opravňuje cizince ke vstupu do země a chorvatské hranice jsou tak prakticky pro turisty otevřené.

Itálie - Vláda 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru 3. června. Nebude povinná dvoutýdenní karanténa.

Kypr - Agentura AP s odvoláním na kyperské ministerstvo dopravy v pátek informovala, že země od června povolí komerční lety z některých zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy. Od 20. června tak budou moci do řecké části tohoto středomořského ostrova i turisté z ČR, budou ale muset mít maximálně tři dny staré potvrzení o tom, že nejsou nakažení koronavirem.

Řecko - Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve středu oznámil, že Řecko zahájí letošní turistickou sezónu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi. Podle deníku Kathimerini budou zdravotníci provádět testy na koronavirus na letištích. Řecko jedná i s ČR také o variantě cestování bez povinného testu na covid-19.

Slovinsko - Slovinská vláda 15. května oznámila konec epidemie covidu-19 a otevření hranic se všemi sousedy, poté ale určitá omezení vrátila.

Španělsko - Premiér Pedro Sánchez v sobotu podle agentury Reuters oznámil, že jedna z nejvíce zasažených zemí otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených covidem-19 i zemřelých postupně ruší opatření, která zavedlo v polovině března.

Turecko - Ankara plánuje zahájit turistickou sezónu už koncem tohoto měsíce a pro zahraniční turisty se chce otevřít v polovině června. Podle šéfa asociace cestovních kanceláří (TÜRSAB), jehož v pátek citoval server Ahval, ale začnou zahraniční návštěvníci přijíždět ve větší míře až v září. Vláda jedná s asi 70 zeměmi o obnovení letů, které by do Turecka po přivezly opět co nejdříve turisty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!