Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Liberální přístup si vyžádal vysokou daň. Švédsko stále hlásí vysoká čísla nakažených

„Máme otevřeno.“ stojí u stockholmské restaurace. Švédsko restaurace nezavřelo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Máme otevřeno.“ stojí u stockholmské restaurace. Švédsko restaurace nezavřelo. | foto: Reuters

Švédsko stále hlásí vysoká čísla Kvůli odlišnému způsobu, jímž čelí koronavirové pandemii, se stala skandinávská země zajímavou i pro nejrůznější vědecké studie.

Největší země ve Skandinávii, Švédsko, razila od samého počátku jinou strategii při boji s koronavirovou pandemií. Na rozdíl od svých přímých sousedů, Norska, Finska nebo Dánska, jeho vláda nepřistoupila k úplnému omezení veřejného života. Spoléhala na to, že občané se budou chovat zodpovědně a budou například sami od sebe dodržovat bezpečné vzdálenosti k ostatním spoluobčanům. Ve Švédsku tak například zůstaly po celou dobu otevřené školy nebo restaurace. 

Liberální přístup si ovšem vyžádal svou daň. Nejenom ve srovnání s přímými sousedy v severní Evropě, ale i dalšími státy srovnatelné velikosti, vykazují Švédové několikanásobně vyšší počty obětí. V zemi s deseti miliony obyvatel podlehlo ke včerejšímu dni infekci téměř třináctkrát víc lidí než v podobně velkém Česku a osmkrát víc než třeba v Maďarsku.

Epidemiologičtí poradci švédské vlády proto od počátku čelí kritice, že neprosadili podobná opatření, která dokázala jinde v Evropě šíření nákazy zpomalit. Je jim vytýkáno, že ve skutečnosti usilují o dosažení kolektivní imunity, i za cenu toho, že občané s rizikovými příznaky a senioři mohou nemoci podlehnout.

V rámci Švédska je největším epicentrem pandemie metropole Stockholm, na niž připadá třetina všech případů. V minulých dnech byly představeny průběžné výsledky reprezentativní studie mezi tamní populací. Z ní vyplynulo, že více než pětina obyvatel hlavního města by měla mít v těle protilátky, a být tak imunní vůči nemoci covid-19. „Vycházíme z toho, že lehce nad dvacet procent obyvatel města se infikovalo novým koronavirem,“ uvedl k tomu šéf státního zdravotnického úřadu a hlavní poradce vlády Anders Tegnell. V jiných regionech jsou podle něj údaje o přítomných protilátkách nižší. Z hlediska věkového byly protilátky objeveny nejčastěji u lidí od 20 do 64 let (6,7 procenta), zatímco u starších se vyskytovaly protilátky pouze u necelých tří procent.

Zavřené obchody nemají vliv na spotřebu

Odlišnou cestu, již zvolilo Švédsko, činí skandinávskou zemi zajímavou i pro studie ohledně možných ekonomických dopadů. Tým vědců z kodaňské univerzity zkoumal, jak se v uplynulých měsících proměnilo spotřebitelské chování v Dánsku a ve Švédsku. Jinými slovy ve dvou zemích s podobnou sociální strukturou, srovnatelným blahobytem, jež byly zasaženy infekcí ve stejnou dobu, zároveň ale reagovaly odlišně. 

Na rozdíl od Švédska totiž Dánsko v polovině března omezilo na minimum veřejný i ekonomický život a uložilo občanům vycházet z domovů pouze v nejnutnějších případech. Na základě analýzy změn u objemu operací platebními kartami vědci zjistili, že rozdíl v chování švédských a dánských zákazníků byl menší, než se dalo čekat. Vyhodnotili 866 tisíc transakcí z nákupních center, restaurací nebo dopravy. 

Ukázalo se přitom, že ve Švédsku poklesl počet platebních operací od poloviny března do poloviny dubna ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 25 procentních bodů, zatímco v Dánsku o 29 procentních bodů. Z velmi podobných hodnot pro obě země vyvozují, že ochota obyvatelstva k výdajům nesouvisí ani tak s tím, jestli jsou obchody nebo restaurace zavřené, ale nižší ochota utrácet je dána obavami ze zdravotních rizik a celkovou nejistotou z budoucnosti.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?