Lidovky.cz

Česko

OKD se od pondělí začíná připravovat na obnovení těžby. Zaměstnanci projdou testy na covid

Hygienici využívají chytrou karanténu a vzpomínkové mapy. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava - Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.
  8:12

„Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní,“ řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

OKD chystá obnovení provozu dolů na Karvinsku. Zaměstnance bude pravidelně testovat na koronavirus

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Společnost chce také od 17. srpna spustit pravidelné testování zaměstnanců dolů na covid-19. Chce tak zabránit opětovnému vzniku ohniska a zvýšit šanci na včasný záchyt nemocných zaměstnanců. Aktuálně testování připravuje, chystá se zřídit čtyři odběrová místa. Zaměstnanci na odběry budou docházet v dvoutýdenních intervalech. Předpokládá se, že denně by tak testy mohlo podstoupit kolem 500 až 600 zaměstnanců, měsíčně by jich ve firmě udělali zhruba 12 000. Náklady na testy bude hradit OKD.

V OKD se opět plošně testuje, odběr by mělo podstoupit zhruba 3 tisíce lidí. Zapojená je i armáda

Ve společnosti vzniklo jedno z regionálních ohnisek koronaviru a firma se nakonec rozhodla pro dlouhodobou odstávku ve všech dolech. O přerušení těžby na všech pracovištích informovala 2. července, o den později zahájila přípravné práce na odstávku. V té době už byl z důlní těžby odstaven Důl Darkov, kde se ohnisko nákazy koronavirem vyskytlo nejdříve. Důl koncem května přešel na technologické provozní minimum, kdy se v něm odčerpávala voda a větralo. Šíření nákazy se nepodařilo zabránit a výrazně pronikla i do Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih, Dolu ČSA se naopak hromadná nákaza vyhnula. V souvislosti s ohnisky v jednotlivých dolech hygienici evidovali stovky nakažených zaměstnanců, jejich příbuzných či kontaktů.

V Moravskoslezském kraji bylo k sobotnímu ránu koronavirem nakaženo 4838 lidí. Zatímco před časem patřilo k nejproblematičtějším lokalitám v regionu právě Karvinsko, nyní se těžiště nákazy přeneslo na Frýdecko-Místecko, kde se objevilo ohnisko například v klášteře spojeném s domovem pro seniory v Jablunkově.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.