Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uzavření OKD by stát podle Vojtěcha sám nenařídil, pomůže to ale zklidnit situaci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil 1. března 2020 na briefingu v Praze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil 1. března 2020 na briefingu v Praze... | foto: ČTK

Ostrava Uzavření těžební firmy OKD kvůli šíření koronaviru pomůže zklidnit situaci, ale stát by to sám nenařídil. Novinářům to ve čtvrtek po jednání v Moravskoslezském kraji řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Riziko pro obyvatele regionu v souvislosti s výskytem nákazy v OKD podle něj není výrazné.

Testy pracovníků dolů ČSM firmy OKD potvrdily nákazu koronavirem u pětiny testovaných. Firma pak oznámila, že přeruší od pátku na šest týdnů těžbu ve všech dolech na Karvinsku.

„Samozřejmě se masivně testuje (v OKD) a jsou tam záchyty, ale ty záchyty jsou bezpříznakové a průběhy nemoci jsou mírné. Riziko pro zdraví místního obyvatelstva není tak výrazné,“ řekl ministr. Rozhodnutí firmy ale ocenil. „Když se k tomu OKD rozhodlo dobrovolně, jsme za to rádi, ale pokud bychom to měli nakazovat shora, tak podle těch dat, která vidíme, to není proporcionální,“ doplnil.

Vojtěch rovněž řekl, že není důvod k tomu, aby se kvůli situaci na dolech uzavíral celý region.

„V tuto chvíli skutečně neplánujeme uzavřít region ani město. Určitě tady neplánujeme scénář Litovle a Uničova. Myslím, že ta situace to nevyžaduje,“ řekl ministr. Podle něj jsou sice údaje o počtu nemocných poměrně vysoké, ale na druhou stranu je nutné hodnotit také průběh onemocnění u pozitivně testovaných.

„Drtivá většina jsou bezpříznakoví, případně s mírným průběhem. Nepozorujeme nějaké zahlcení nemocničních kapacit či jednotek intenzivní péče. Nemá to vliv na nějaký extrémní nárůst počtu hospitalizací,“ uvedl Vojtěch.

Podle něj tak zásadní opatření, jako je kompletní karanténa či omezení pohybu, není na místě. „Věřím, že to zvládneme s těmi opatřeními, která máme,“ uvedl ministr. Zdůranil, že je ale nutné dodržovat nařízená mimořádná opatření.

Moravskoslezský Hejtman Ivo Vondrák (ANO) již dříve uvedl na facebooku, že k přerušení těžby hejtmanství firmu vyzývalo už více než před měsícem. „Konečně nás vyslyšeli a udělali to, o co jsme žádali už před šesti týdny. Je to skutečně v daný okamžik jediná možná cesta, jak zabránit šíření nákazy,“ napsal hejtman.

Podle epidemiologa a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara byla situace v OKD stále pod kontrolou. Rozhodnutí OKD ale přivítal. „Je to konzervativnější postup a sázka na jistotu,“ míní Maďar. Kdyby ale opatření nenastalo, epidemiologická situace by se podle něj v regionu výrazně nezhoršila.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že společnost se od počátku snažila dodržovat všechna opatření nařízená hygieniky. Podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové jsou nařízená opatření pravidelně kontrolována.

Staňková řekla, že rozhodnutí o uzavření bude mít pro firmu ekonomické důsledky. „Už před tou odstávkou jsme nebyli v jednoduché situaci. Tohle nám určitě nepomůže a ještě to ztíží naší ekonomickou situaci víc, to nebudu zakrývat,“ uvedla. Pokud by se OKD na konci roku dostalo na 50 procent plánované těžby, považovala by to za úspěch.

Dosud byla těžba přerušena pouze v Dole Darkov, kde se před dvěma měsíci objevilo první ohnisko nákazy v OKD. Tam se už situace stabilizovala. Při aktuálních testech 3403 pracovníků dolů ČSM bylo 704 lidí pozitivních, tedy přes 20 procent. Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že firma už od potvrzení prvního nemocného zaměstnance přijala mnoho protiepidemických opatření a plnila všechna nařízení hygieniků včetně omezení kontaktu mezi směnami.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...