Lidovky.cz

Česko

Proč zmizelo ze zpráv o covidu reprodukční číslo R? Ministerstvo k němu má výhradu


Na několika místech Moravskoslezského kraje začalo 2. května 2020 ráno plošné testování na nemoc covid-19. | foto: ČTK

Premium
Praha - Z aplikace Mobilní INFO karta, kterou zřizuje ministerstvo zdravotnictví, se vytratil údaj o číslu R. Důležitý ukazatel pro časy epidemie vyjadřuje průměrný počet dalších nakažených osob od jednoho pozitivně testovaného. Čím je číslo R vyšší, tím rychleji se onemocnění covid-19 šíří. Nyní se jeho parametry či případné změny veřejnost nedozví.

„Ministerstvo zdravotnictví vyhodnotilo, že odhad čísla R v současnosti není pro Českou republiku, s ohledem na specifika v regionech a zejména vzhledem k situaci v Praze, zcela vypovídající. Proto jsme zadali jeho stažení z Mobilní INFO karty,“ sdělila LN Renata Povolná, vedoucí tiskového odboru resortu zdravotnictví. 

Podle jejích slov je toto číslo nadále zveřejňováno, třeba na tiskových konferencích. Naposledy se tak stalo včera, kdy šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek oznámil, že aktuální hodnota reprodukčního čísla R je zhruba 1,3.

Ve zmíněné mobilní aplikaci navíc stojí, že vzhledem k odlišnosti regionů není možné číslo R plošně pro celou zemi vypočítat.

„Číslo R vzhledem ke komplikovanosti výpočtu vždy považujeme za doplňkový ukazatel, který je navíc významně ovlivněn lokálními ohnisky a interpretovatelnost celorepublikové hodnoty je omezená. ÚZIS toto číslo nadále vypočítává pro orientační účely,“ potvrdila i mluvčí ústavu Lenka Svobodová.

Riziko výsledku odhadu

Číslo R vypočítává kupříkladu také sdružení Covid19.cz, jež soustřeďuje české IT firmy a dobrovolníky, kteří se snaží s pomocí technologií bojovat s epidemií – podle jeho modelu byla k 9. září hodnota čísla R 1,4.

Německo zařadilo Prahu na seznam rizikových oblastí. V červené kategorii je česká metropole i pro Belgii

Ve statistikách ÚZIS se uvádí, že prvotní číslo R na začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu mělo hodnotu 2,6, posléze, i díky přijetí řady protiepidemických opatření a restrikcí, kleslo na hodnotu 1,9. Na vůbec nejnižší hodnotu (0,7) se dostalo mezi 30. dubnem a 4. květnem. Tehdy také analytik ÚZIS Ondřej Májek vysvětlil, proč má smysl hodnotu R sledovat: „Poskytuje nám snadno prezentovatelnou charakteristiku onemocnění a epidemie, na druhou stranu nesmíme zapomínat, že se jedná o výsledek odhadu vycházejícího z matematického modelu, který může být zatížen určitými neurčitostmi, což je například délka inkubační doby, která se podle různých prací může lišit.“

Stejně tak mezinárodní srovnávání různých čísel R může být obtížné, protože metodika sběru dat o onemocnění z jednotlivých států se může lišit. Analytik rovněž uvedl, že odhad mívá vždy týdenní zpoždění kvůli započítávání nově diagnostikovaných pacientů.

Ideální je, když reprodukční číslo R klesne pod hodnotu 1 – to totiž avizuje, že se epidemie daří zastavit. Naopak pokud by jeho hodnota činila kupříkladu 2, znamená to, že jeden nemocný předává chorobu dalším dvěma lidem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.