Lidovky.cz

Česko

Rizikové skóre Česka je 70, země může zčervenat. Praha je na tom výrazně lépe než ostatní kraje

Protiepidemický systém ČR. foto: Onemocneni-aktualne.mzcr.cz

Praha - V Česku je už pátý den v řadě rizikové skóre na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti covidu-19. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. V současnosti v ČR platí opatření pro pátý, tedy nejhorší stupeň. Pokud číslo zůstane pod hodnotou 75 do středy, navrhne ministerstvo zdravotnictví vládě zmírnění opatření. To by mohlo platit zřejmě od příštího pondělí.
  12:28

Přesun do čtvrtého červeného pásma ještě velké uvolnění neznamená. Představoval by například otevření základních škol pro všechny děti z prvního stupně, střídavou výuku pro druhý stupeň nebo posunutí zákazu nočního vycházení z 21:00 na 23:00 hodin. Svateb, pohřbů a bohoslužeb by se mohlo účastnit 20 lidí místo současných 15 a na hromadných akcích uvnitř i venku by mohlo být šest lidí místo současných dvou.

Ministerstvo v pondělí začalo zveřejňovat rizikové skóre, podle kterého se mohou měnit protikoronavirová opatření na základě protiepidemického systému (PES), představeného v pátek. Opatření jsou rozdělena do pěti pásem označených barevně od zelené, přes žlutou, oranžovou a červenou až po fialovou. Ministerstvo uvádí i hodnoty pro jednotlivé kraje a okresy. V hlavním městě nyní skóre činí 47, což odpovídá třetímu stupni opatření, v ostatních krajích se ale pohybuje mezi 65 a 70, tedy ve čtvrtém stupni. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale v pátek uvedl, že po regionech se opatření budou rozvolňovat až při nízkých stupních rizika.

Plaga vysvětlil, kdy se studenti vrátí do škol. Gymnazisté a žáci 2. stupně ZŠ začnou střídavou výukou

Z dat je také vidět, jak se rizikové skóre měnilo v čase. Nejvyšší hodnoty, a to 89 ze 100, dosáhlo 27. a 28. října, na hodnotě kolem 85 se pohybovalo celou druhou polovinu října. Výpočet skóre vychází z hodnoty reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel v obecné a seniorské populaci.

Pokud se vypočítané číslo rizikového skóre dostane do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Poté změnu vyhodnotí expertní tým ministerstva zdravotnictví a navrhne vládě opatření zmírnit nebo zpřísnit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.