Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tým britských vědců objevil protilátky reagující na část covidu u lidí, kteří se nikdy nenakazili. Jde o křížovou imunitu

Svět

  5:00
Londýn/Praha - Kolektiv vědců, který působí na různých univerzitách v Londýně, publikoval výzkum v prestižním badatelském žurnálu The Science. Identifikoval v něm protilátky fungující alespoň z části na virus způsobující nemoc covid-19. Pozoruhodné je, že se jednalo o lidi, kteří nikdy předtím covid neprodělali a prodělat ani nemohli.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Petr LundákMAFRA

Vědci sesbírali vzorky krve od lidí, kteří nikdy nebyli nakaženi novým koronavirem. Ze 306 dospělých osob jich 16 (tedy 5,3 %) mělo v těle IgG protilátky, vytvořené pravděpodobně během předchozích sezonních koronavirových infekcí, které ale souvisí s běžným nachlazením. Tyto IgG protilátky však reagovaly s jednou částí proteinového jádra viru SARS-CoV-2, označovanou jako S2, pomocí níž cizopasí na pacientech.

Části S1 a S2 tvoří proteinové jádro viru SARS-CoV-2.

Části S1 a S2 spolutvořící proteinové jádro viru SARS-CoV-2.

Lidstvu jsou známy čtyři koronaviry, napadající člověka a způsobující pouze lehké onemocnění chřipkové povahy, jelikož jsme se s nimi již naučili koexistovat. Jsou jimi viry 229E, NL63, OC43, a HKU1. Dále známe tři koronaviry, které lidem páchají vážná onemocnění s možnými fatálními následky, jimiž jsou viry MERS, SARS a nový SARS-CoV-2.

Poznáme také 5 různých tříd imunoglobulinů (IgM, IgG, IgE, IgA, IgD), které jsou produkovány specializovanými bílými krvinkami B-lymfocyty. Jedná se o základní proces tzv. adaptivní (specifické, získané) imunity. Protilátky IgM a IgG jsou stěžejní při tvorbě krátkodobé a dlouhodobé ochrany před různými infekcemi. Během nákazy lidského organismu virem, bakterií či jinou cizorodou látkou, může imunitnímu systému trvat poměrně dlouho (až 14 dní), než vyprodukuje dostatečné množství specifické protilátky k odstranění infekce. Zde se jedná o IgM protilátky.

Poté, co pomine bezprostřední nebezpečí a infekce ustoupí, tělo produkuje protilátky i třídy IgG. Ty v oběhu přetrvávají a slouží k uchování informace o střetnutí s danou cizorodou látkou, která je využita při případné reinfekci. Jenže jak je možné, že tyto protilátky má i člověk, který se s infekcí nikdy nesetkal?

Nejvíce u dětí a dospívajících

Jedná se o tzv. křížovou reaktivitu, označovanou též někdy jako křížovou imunitu. Jde o reakci protilátky s jiným antigenem, odlišným od toho, který vyvolal tvorbu této protilátky. K vazbě dochází díky strukturním podobnostem, jaké mezi sebou koronaviry mají.

Navíc přítomnost těchto IgG protilátek vytvořených pomocí křížové reaktivity byla mnohem častější u další testované skupiny: dětí a dospívajících neinfikovaných virem SARS-CoV-2. Jednadvacet jedinců z těchto 48 (tedy 43,8 %) osob ve věku od 1 roku do 16 let mělo prokazatelně v těle IgG protilátky. To by mohlo vysvětlovat, proč většina infikovaných dětí má buď velmi mírný průběh onemocnění covid-19, nebo dokonce vůbec žádný a nákazu projdou zcela asymptomaticky.

V lidském těle může dojít ke křížové reaktivitě mezi imunitním systémem a antigeny dvou různých patogenů, nebo mezi jedním patogenem a proteiny na nepatogenech, což může být v některých případech příčinou alergií.

Ačkoliv předchozí studie naznačují, že reaktivní imunita není ani stoprocentně účinná, ani dlouhodobá, její přítomnost může snížit celkový přenos virů a zmírnit příznaky, a je proto dle vědců důležitým polem dalšího studia.

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat