Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K rozpoznání covidu postačí zakašlat, tvrdí vědci. Vyvíjí chytrou aplikaci, která pozná i bezpříznakové případy

Věda

  5:00
Praha - Mezi lidmi nakaženými koronavirem SARS-CoV-2 je velké procento těch, kteří mají bezpříznakový průběh onemocnění covid-19. Takoví pacienti se ale údajně dají poznat podle kašle. Toto zjištění vědců z prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT) otevírá nové technologické možnosti při pátrání po nákaze.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Pouhými lidskými smysly jsou změny v kašlání nerozpoznatelné, ale ukázalo se, že umělá inteligence to umí. Ve studii publikované ve vědeckém žurnálu od IEEE, který se věnuje využití inženýrství v medicíně a biologii, porovnávali badatelé nahrávky těchto zvuků od dobrovolníků, kteří jim byli ochotni záznam poslat. Nejprve vytrénovali algoritmy umělé inteligence (AI - z anglického artificial intelligence) na desítkách tisíc různých nahrávek běžného kašle a také normálně vyslovovaných pojmů.

Po přidání záznamů od nakažených dobrovolníků dokázala AI s přesností 98,5 procent určit ty osoby, které zaručeně nemoc covid-19 prodělali. V rozpoznávání nakaženého kašle u bezpříznakových osob byla technologie dokonce stoprocentní.

„Myslíme si, že to dokazuje, že způsob, jakým produkujete zvuk, se změní, když proděláte covid-19, a to i když jste bez příznaků,“ říká spoluautor výzkumu Brian Subirana. Tým nyní pracuje na přeměně algoritmů v aplikaci s jasně využitelným uživatelským rozhraním. V budoucnu by mohlo jít o první neinvazivní a nepříliš nákladnou metodu na rozpoznání lidí s asymptomatickým průběhem nemoci covid-19.

Před vypuknutím koronavirové pandemie již skupiny výzkumníků trénovaly algoritmy umělé inteligence, aby podle záznamu kašle na chytrý telefon přesně diagnostikovaly stavy, jakými jsou třeba zápal plic či astma. Podobným způsobem tým vědců z MIT vyvíjel modely pro analýzu kašle pacientů s Alzheimerovou chorobou, tedy nemocí spojené nejen s úbytkem paměti, ale také s neuromuskulární degradací, která se projevuje například oslabením hlasivek.

Vědci doposud nashromáždili více než 70 tisíc nahrávek, z nichž každá obsahuje několik zakašlání, což představuje přibližně 200 tisíc různých zvukových vzorků. Podle tvrzení Subirana se jedná o největší známý soubor dat zkoumající kašel. Zhruba 2 500 nahrávek bylo odesláno lidmi, u nichž bylo jednoznačně potvrzeno, že mají či měli covid-19, včetně těch, kteří byli bez příznaků.

Naděje v boji s koronavirem? Tělo si tvoří imunitu po vlnách podobně jako covid

Pandemie by mohla být jednou pro vždy minulostí, pokud budou předběžné screeningové nástroje - jako je ten náš - vždy na blízku a budou se neustále zlepšovat, uvádějí vědci ve své studii. Budoucnost si představují tak, že algoritmy by mohly být integrovány dovnitř reproduktorů a dalších poslechových zařízení, aby lidé mohli pohodlně získat počáteční informaci o možném riziku rozbíhajícího se onemocnění, nejlépe na denní bázi.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat