Lidovky.cz

Česko

Spoléhat jen na nemocnice je bláhové, říká Radek Mounajjed, koordinátor očkovacího centra v O2 universum

Stomatolog Radek Mounajjed | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Premium Rozhovor
Iniciativa Lékaři pomáhají Česku sehrála důležitou roli už u projektu bezplatných antigenních testů na covid. Teď si uskupení vytklo další metu – jak co nejrychleji proočkovat co nejvíce lidí. V multifunkčním prostoru O2 universum v pražské Libni proto rozjede velkokapacitní vakcinační centrum, u nějž použije unikátní logistický model. „Cílem je deset tisíc naočkovaných denně,“ líčí stomatolog Radek Mounajjed, jeden ze zakladatelů iniciativy.

‚Nejdříve QR kód, pak očkovací vláček.‘ Jak bude fungovat obří vakcinační centrum v areálu O2 areny

Lidovky.cz: Co vás přivedlo k nápadu přijít s očkovacím schématem?
Když jsme propočítávali kapacity chystaných očkovacích center, tušili jsme, že nastane problém. Proto jsme hledali něco, co provoz center usnadní a urychlí. Na tom jsme postavili celý náš organizační projekt, který lze aplikovat nejen v O2 universum, ale v jakékoliv přiměřeně velké hale, ať už hokejové, basketbalové, či třeba v sokolovně. Tedy všude po republice.

Lidovky.cz: Jak tedy vámi navržené schéma vypadá?
Přicházíme s něčím, čemu říkáme vakcinační modul. Máme určitý prostor, do nějž jsou vsazeny pevné pozice pro pacienty. A víme, že v rámci tohoto prostoru dokážeme vygenerovat za hodinu určitý počet naočkovaných. Onen modul pak už jen vynásobíte tolikrát, kolikrát se do daného vakcinačního centra vejde. Jeden modul je velmi přesně definovaný. Je předem určeno, kolik lidí jej obsluhuje a kolik věcí je k tomu potřeba.

Lidovky.cz: V čem se to liší od toho, jak fungují centra nyní?
Současná praxe je zpravidla taková, že tam přijdete a čekáte, než vás někdo zavolá, abyste šli kupříkladu do kabinky číslo tři. Tam s vámi absolvují veškerou administrativu, aplikují vakcínu a následně pošlou někam čekat na pozorování. Jsme přesvědčeni o tom, že právě pohyb osob, jež prostředí očkovacího centra – logicky – neznají, nejvíce zpomaluje celý proces vakcinace. Oproti tomu pacient v našem modelu má jednu jedinou, jasně danou pozici a vše se točí okolo něj. Ušetříme tím čas a zvýšíme kapacitu.

Lidovky.cz: Nejvíce času ale přece zabírá administrativa, nikoli pohyb osob...
Ano, to je zdlouhavý proces. Nyní proto ve spolupráci s několika IT firmami vyvíjíme software a aplikaci, které to celé zautomatizují. Během rezervace termínu si vygenerujete QR kód, v němž budou obsaženy všechny základní informace o vás, například dotazník o vašem zdravotním stavu. QR kód pak použijete jako vstupenku do O2 universum, tedy do velkokapacitního očkovacího centra.

Lidovky.cz: Tedy je nutné si kód vytisknout či jej mít připravený v telefonu?
To je příhodná otázka. Spoléhat se na telefon nechceme nijak zvlášť doporučovat. Už proto, že se třeba může vybít, a objednaný termín by tak propadl či by to přineslo jiné komplikace. Spíše doporučujeme kód vytisknout. Ale s telefonem to jde také. Zároveň chci zdůraznit, že přístup k velmi citlivým datům o vašem zdravotním stavu bude mít jen lékař. Ani ochranka u vstupu s oním QR kódem nebude manipulovat, razíme pravidlo, aby do dotazníku nemohl nahlédnout kterýkoli administrativní pracovník. Případné zneužití takových dat je velmi nebezpečné, proto nám pomáhá i Národní agentura pro komunikační a informační technologie a její šéf Vladimír Dzurilla. Doladit ještě musíme propojení s registry Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku.

V Kellnerově hale O2 universum vznikne velkokapacitní očkovací centrum. Začne fungovat do konce ledna

Lidovky.cz: Takže mám QR kód a jsem v O2 universum. Jak se dozvím, co dělat dál?
Navigační systém vás navede k vaší pozici, což bude stolek v hale. Dle dat z QR kódu systém také zjistí, zda patříte k rizikové skupině, a podle toho vás povede. Máme přesně vymyšlené, jak se v tom prostoru budou lidé střídat. Chci poděkovat Petru Šimečkovi z firmy Keboola, který nám pomáhal vymyslet ergonomii – tedy to, kolik lidí pustíme, kolik jich má čekat v řadě a podobně. To vše jsme propočítali, logisticky nám poradila i firma Škoda Auto.

Sednete si ke stolku, na který položíte QR kód, občanský průkaz a kartu pojištěnce. A pak čekáte na tzv. očkovací vláček. Nejprve kolem vás projde administrativa s lékařem a ověří, kdo jste; pak se vás lékař zeptá, zda váš zdravotní stav odpovídá předem vyplněnému dotazníku. Kdo by se lékaři nezdál, pošle jej v této fázi domů. Pak následuje další „vagon“ vláčku: vakcinační vozík s očkovacími látkami. A žádné zdržování, vakcína přichází už natažená ve stříkačce. U stolku vás naočkují. Pak dorazí třetí „vagon“, který znovu naskenuje QR kód a umístí do systému značku, že jste právě byl vakcinován. Automaticky vám na místě vytisknou vakcinační kartičku. A celé je to za vámi.

Lidovky.cz: Kolik času to celé zabere?
Ze zákona je určené, že kvůli sledování možných nežádoucích účinků musíte po očkování setrvat 30 minut. Můj odhad je, že než od vstupu dorazíte ke svému stolku, uběhne pět minut. Na tom místě pak sedíte dalších zhruba 15 minut. A pak už jen čekáte po vakcinaci dalších 30 minut. Takže úplně hotov byste měl být za 45 minut. To je náš cíl.

Stomatolog Radek Mounajjed
Stomatolog Radek Mounajjed

Lidovky.cz: Jeví se to jako personálně dost náročný provoz. Spoléháte na dobrovolníky?
Snažíme se získat podporu vlády, do O2 universum už zavítal na prohlídku i premiér Andrej Babiš. Vláda dost pomohla už tím, že příjem dobrovolníků ve vakcinačních centrech bude osvobozen od daní, honorář tedy dostanou v čistém. Chceme tím motivovat brigádníky, aby přišli pomoci, což se týká i zdravotníků. Nyní vytváříme seznamy dobrovolníků, kteří by byli ochotni se do pomoci ve vakcinačním centru zapojit. Jako iniciativa Lékaři pomáhají Česku chceme v celém procesu hrát důležitou roli. Extrémní dík patří Ústřední vojenské nemocnici, jež projekt zastřešuje. Jsou to schopní lidé, kteří dokážou vše zrealizovat efektivně.

Lidovky.cz: Jakou kapacitu z toho tedy „vymáčknete“?
Budou to tisíce. Můj sen, bude-li vše fungovat, je deset tisíc lidí denně. Nabíhat to ale bude postupně, ve fázích, abychom mohli vychytávat chyby. I proto na začátku očekávám spíš cifry okolo čtyř tisíc. Očkovací centrum by mělo fungovat dvanáct hodin denně. Hodně nám pomohlo, že se naší iniciativě pomohlo s provozovatelem O2 universum domluvit nájem prostor pro stát zcela zdarma. Ceníme si také pomoci od sponzorů, kteří nám spoustu věcí darovali či je poskytli pouze za náklady. Už na začátku jsem řekl, že nechci, aby si z toho někdo dělal byznys. V takovém případě bych odešel.

Lidovky.cz: Některé kraje už ohlásily, že na přípravě svých velkokapacitních center pracují, někde i v hokejových halách. Je poptávka po vašem know how?
Rozhodli jsme se, že náš projekt poskytneme všem. Avšak chceme tomu dát ještě trochu času, abychom se ujistili, že neposkytujeme něco s chybou. Pokud by se některé zásadní parametry nedodržely, byla by z toho organizační katastrofa. Pracujeme na zmíněném softwaru a aplikaci, již si lidé budou moci stáhnout. Neděláme to na míru pro jedno město či hejtmana, umět to využít musejí všichni. Extrémně si zakládám na tom, že pomáháme celému Česku, a ne jedné straně. Politika v tom nemá místo.

Lidovky.cz: Efektivní centra mohou být klíčová pro rychlé zdolání epidemie covidu. Jak nahlížíte na nové, nakažlivější mutace? Ta tzv. britská se v posledních dnech objevila i v Česku.
Britská mutace sehraje velkou roli. Jestli jsme doteď zažívali jen předehru, tak nás čekají ještě náročné měsíce. Z matematických modelů vyplývá, že britská mutace se k nám v plné síle dostane někdy v březnu. Tehdy už ale nebudeme mít k dispozici nástroj lockdownu. Ten sice zvládá stlačit reprodukční číslo R pod hodnotu jedna, což je klíčové, jenže u nové mutace to svede třeba jen na hodnotu 1,45.

Chci upozornit na jednu věc: zdravotníci v nemocnicích jsou jako fotbalový tým, který hraje už osmý poločas v kuse a lidé po nich chtějí, aby odváděli pořád špičkový výkon. Už nejsme v situaci jako v září, do níž nemocnice vstupovaly ještě v plné síle. Jediná cesta z krize je prostřednictvím velkokapacitních center mimo nemocnice. Představa, že špitály zvládnou k tomu všemu ještě očkovat širokou veřejnost, je nesmyslná. Proto chci za každou cenu odstartovat provoz centra v O2 universum v řádu dnů, maximálně několika týdnů. Až vakcíny začnou chodit v avizovaných velkých dávkách, musíme už být připravení. Pravý vrchol našeho očkovacího velkokapacitního centra dle mých odhadů zažijeme na přelomu března a dubna. Záleží však také na objemu dodávek vakcín, což jako Česká republika bohužel neovlivníme.

Lidovky.cz: Zmiňoval jste, že se obáváte chyb. Jaké důsledky by podle vás měly?
Představte si, že zvládneme oněch 10 tisíc lidí denně naočkovat. Pokud bychom měli třeba špatný program a vyskytla se logistická chyba, může se nám tento počet propadnout třeba až na čtyři tisíce. Těch šest tisíc však už nedoženeme. Když registruji, jak vysokou nakažlivostí covid disponuje, jaká míra rozšíření viru v populaci je, a přičtu k tomu britskou mutaci, vychází mi, že z těch pěti tisíc zemře statisticky sedm lidí denně. Jen proto, že jsme nezvládli organizaci. Proto si cením pomoci, které se nám teď dostává. Třeba od zaměstnanců z úřadu vlády, kteří nám pomáhali jako figuranti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.