Lidovky.cz

Česko

‚Papaláši‘ hodují, policie přešlapuje. K vymáhání protiepidemických nařízení chybí novela zákona

K vymáhání protiepidemických nařízení chybí novela zákona. | foto: Petr EretMAFRA

Premium Původní zpráva
PRAHA - Narozeninová párty bývalého politika ČSSD Petra Bendy v teplickém hotelu Prince de Ligne nebo liberecká restaurace Bílý mlýn, kde i v době koronavirové uzávěry mohl v klidu poobědvat třeba generální manažer libereckého hokejového týmu Bílí tygři Ctibor Jech. Dvě ukázky z nedávné doby, kdy policie musí vysvětlovat, jestli měří všem stejně.

Postup policie při oslavě Petra Bendy bude možná řešit inspekce

Kauza Bílý mlýn, kterou zdokumentovala MF DNES, zároveň obnažila limity zásahu ze strany policie. Ta sice po upozornění a jisté časové prodlevě k restauraci dorazila, ale po krátké obhlídce, kdy se nedostala přes zamčené dveře, z místa zase odjela.

Autor:

„Pokud má vláda provést lidi krizí a chce je přesvědčit, že musejí něco dodržovat, je důležité, aby vnímali, že neexistují výjimky, nebo dokonce že si společenská elita bude hrát na to, že pravidla dodržovat nemusí. To je v krizi naprosto devastující,“ řekl serveru Lidovky.cz Martin Kuba (ODS), jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale upozorňuje, že pro razantnější postup proti nedodržování vládních opatření chybí policii účinný bič. Vládní novela takzvaného krizového zákona, který počítá s tvrdšími sankcemi za porušení pravidel, narazila loni v prosinci v horní komoře parlamentu.

„Kdyby tady nebyla taková ‚sabotáž‘ v Senátu, policie mohla už dávno trestat právnické osoby i fyzické podnikající osoby podle krizového zákona,“ řekl pro Lidovky.cz Hamáček. Podle novely by policie mohla uložit majitelům restaurací pokutu až do výše tří milionů korun.

Jak zjistily Lidovky.cz, kauzou otevřené restaurace v Liberci a postupem policie se už zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nechtěl postup hlídky v Liberci hodnotit. Podle něj ale nemá nyní informace, že by policisté pochybili. „Neznám detaily. Jediné, co se dá udělat, je, že postup prověří jejich nadřízení. Běžná hlídka ale asi nemá v popisu práce vyrážet dveře a násilně vstupovat do objektu. Od toho jsou zásahové jednotky,“ uvedl ministr vnitra.

Jako systémový problém vidí neúčinné sankce. Ty pamatují za porušení pandemických opatření jen na fyzické osoby. Na majitele provozoven jako restaurace a hotely ale krizový zákon, dle kterého se vyhlašují vládní opatření už nedopadá, což Hamáček považuje za zásadní nedostatek.

Podle šéfa asociace hejtmanů Martina Kuby (ODS) to ale nerozptyluje pochybnosti, proč policie nezvolila razantnější postup. „Nejsem na to expert, ale vím, že v jednom baru v Českých Budějovicích policie v minulosti rozbíjela dveře beranidlem. Vlítla tam zásahovka. Nevím, proč říkají, že teď nemají nástroje, když je u nás měli,“ podivil se hejtman Kuba.

Hotel za denního světla.
. V podniku patřícím místnímu podnikateli a někdejšímu politikovi ČSSD Petru...

Že by byl problém v nepřijaté novele krizového zákona, odmítl Václav Láska (SENÁTOR 21). Efektivní postup na místě i případné sankcionování hříšníků podle něj umožňují stávající normy. „Mám za to, že policie má oprávnění dost. Má je vůči fyzickým osobám ze zákona o policii. Stát má dostatek oprávnění i vůči právnickým osobám, pokud nedodržují nařízení vlády,“ řekl serveru Lidovky.cz Láska. Jako příklad zmínil možnost, že pokud právnická osoba poruší některá opatření, lze ji vyškrtnou z kompenzačních programů pro subjekty postižené koronakrizí. Další pak nabízí například živnostenský zákon. „Existují pochyby, jestli zavést sankce až do výše tří milionů korun nyní, kdy jsou nařízení vlády nejasná, plná výjimek a neustále se mění,“ dodal Láska, který byl v minulosti policista.

Jiné restaurace policie v Teplicích kontrolovala, o zakázané oslavě v hotelu ale prý nevěděla

Kromě čerstvého případu z Liberce se ale policie potýká i s důsledky party v Teplicích. Ta proběhla v centru města za přítomnosti libereckého krajského policejního ředitele Vladislava Husáka. Ten nic podezřelého i přes větší srocení lidí nehlásil. Akce se konala, ačkoli v jiných podnicích ve městě probíhaly probíhaly policejní kontroly dodržování vládních opatření. Kauza teplické oslavy už měla dohru v tom, že Husák byl vyzván k odchodu z policejní funkce, avšak vzhledem k následné zdravotní indispozici nemohl formálně své působení ukončit.

Jestli tepličtí policisté dodrželi všechny postupy zřejmě prověří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která stíhá muže a ženy v uniformách. Serveru Lidovky.cz to potvrdila její mluvčí Ivana Nguyenová. Na inspekci přistál podnět ke kontrole od policejního ředitelství. Ten ale bude nutné ještě doplnit.

„Můžeme potvrdit, že jsme k této záležitosti obdrželi dokument s podezřením z možného spáchání trestného činu. Dokument nicméně obsahoval pouze dva odkazy na internetové články, ve kterých doposud neshledáváme žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by zde bylo podezření ze spáchání trestného činu,“ uvedla Nguyenová

s tím, že obratem GIBS vyzvala policejní ředitelství v Liberci, ale i policejní prezidium, aby podání rozšířily o případné další relevantní informace, aby se záležitostí mohli inspektoři dále zabývat.

Od minulého týdne situaci šetří i vedení policie. „Odbor vnitřní kontroly policejního prezidia šetření ještě neuzavřel,“ sdělila serveru Lidovky.cz  Kateřina Rendlová, vedoucí odboru komunikace a vnějších vztahů policejního prezidia. Dosud není zcela jasné, jak dopadne odvolání Husáka. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.